Edukacja Ann: Dlaczego warto i jak czytać wartości odżywcze na opakowaniach?

Chcesz odżywiać się zdrowo i zadbać o sylwetkę? Kluczowe jest śledzenie wartości odżywczych spożywanych produktów. Umiejętność czytania etykiet na opakowaniach znacznie ułatwia zarówno liczenie kilokalorii, jak i podejmowanie żywieniowych decyzji. W jaki sposób odczytać wartości odżywcze na etykiecie i dlaczego warto to robić? Poznaj najważniejsze informacje o wartości odżywczej i zapoznaj się z narzędziem, które pozwoli rozszyfrować informacje zawarte na opakowaniu!

Wartość odżywcza – co to takiego?

Wartość odżywcza to zestawienie składników odżywczych, które znajdują się w danym produkcie spożywczym. Zawiera informacje o ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, cukru, soli oraz różnych witamin i minerałów. Wartość odżywcza może być podawana w gramach lub w procentach dziennej zalecanej wartości spożycia (RWS).

Wartości odżywcze na opakowaniach

Wartości odżywcze znajdują się na etykietach produktów spożywczych. Mają one kluczowe znaczenie dla osób, które chcą kontrolować jakość swojej diety. Odczytanie wartości odżywczych pozwala na dokładne określenie ilości składników odżywczych, jakie znajdują się w danym wyrobie.

Wartość odżywcza w 100g produktu jest jednym z najczęściej występujących sposobów podawania wartości odżywczych na opakowaniach. Oznacza ona ilość składników odżywczych w 100 gramach wybranego produktu. Dzięki temu porównanie wartości odżywczych różnych produktów jest łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

wartość odżywcza, skanowanie żywności, wartości odżywcze, czytanie etykiet
fot. Shutterstock

Jak czytać wartości odżywcze?

Czytanie wartości odżywczych na opakowaniach nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, że podana wartość zazwyczaj dotyczy 100g produktu. Zatem jeśli np. jogurt zawierałby 5g białka w 100g produktu, to w całym opakowaniu będzie go odpowiednio więcej. Dla opakowania 200g będzie to już 10g białka.

Czytając tabele wartości odżywczej na opakowaniach, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, cukru i soli.

Wartość energetyczna podawana jest najczęściej w kilokaloriach (kcal) lub kilodżulach (kJ). Dzięki temu możemy dokładnie kontrolować ilość spożywanych kalorii.

Przeczytaj cały artykuł bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Dokonując wyborów żywieniowych podczas zakupów, warto porównywać między sobą różne produkty z tej samej grupy. Chcąc kupić makaron, jogurt, czy przyprawy, spójrzmy nie tylko na skład produktu, ale też na jego wartość odżywczą. Starajmy się wybierać te produkty, które zawierają mniej soli, cukru oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli zależy nam na zachowaniu szczupłej sylwetki lub jesteśmy w trakcie odchudzania, sięgajmy po produkty, które zawierają mniej kilokalorii.

Oprócz podstawowych wartości odżywczych, na opakowaniach można znaleźć także informacje o zawartości witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie istotne, kiedy zależy nam na tym, żeby nasza dieta była bogata w konkretny składnik. Na przykład, osoby z anemią powinny zwracać uwagę na produkty bogate w żelazo, a konsumenci, którzy zauważyli u siebie pogorszenie wzroku na produkty dostarczające witamin A i E.

Czytaj także: Warto wiedzieć z Ann: Tłuszcze – dlaczego są nam potrzebne?

Sprawdzanie wartości odżywczej jest banalnie proste z aplikacją Ann Asystent Zdrowia

Pomocnym narzędziem może być funkcja skanowania żywności w aplikacji Ann Asystent Zdrowia, która umożliwia poznanie wartości odżywczych produktów dostępnych na sklepowych półkach. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest kontrolować swoją dietę i unikać produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

wartość odżywcza, skanowanie żywności, wartości odżywcze, czytanie etykiet
fot. Shutterstock

Wystarczy pobrać aplikację Ann Asystent Zdrowia, przejść do sekcji Odżywianie, a następnie wybrać Baza żywności. Przechodząc do skanowania, możesz albo zrobić zdjęcie kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, albo wprowadzić kod ręcznie.

Po zeskanowaniu aplikacja wyszukuje produkt w bazie i prezentuje jego wartości odżywcze. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się, ile kilokalorii zawiera produkt oraz ile jest w nim białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, a ile cukru i soli. To narzędzie, które znacznie ułatwi podejmowanie dobrych wyborów żywieniowych!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź więcej treści w Ann:

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *