Warto wiedzieć z Ann: Tłuszcze – dlaczego są nam potrzebne?

Do prawidłowego działania organizm ludzki potrzebuje węglowodanów, białek, jak i tłuszczy. Zarówno nadmiar, jak i niedobór tłuszczy może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Sucha cera czy problemy z krzepliwością krwi mogą wskazywać na dietę ubogą w makroskładnik. W jakich ilościach należy spożywać tłuszcze, i dlaczego są nam potrzebne? Czy tłuszcze mogą być zdrowe? Przeczytaj i dowiedz się więcej z Ann!

Tłuszcze są największym źródłem energii spośród wszystkich makroskładników – 1 gram tłuszczu dostarcza 9 kcal. Przyjmuje się, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać nie mniej niż 20 procent, jednak nie więcej niż 30 procent tłuszczów. Istotną rolą makroskładników w organizmie jest rozpuszczanie i transport witamin A, E, D, K. Tłuszcze są również budulcem tkanki tłuszczowej, która zapewnia nam ciepło. Jakie są rodzaje tłuszczów i które warto jeść?

Tłuszcze nasycone

Jedną z najważniejszych funkcji tłuszczów nasyconych jest regulacja poziomu hormonów. Tłuszcze nasycone to w większości tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Należą do nich takie produkty jak:

  • masło;
  • smalec;
  • tłuste mięsa;
  • wędliny;
  • mleko i jego przetwory.

Przykładami produktów roślinnych bogatych w tłuszcze nasycone są: olej kokosowy, olej palmowy czy margaryna.

fot. Shutterstock

Spożywanie tłuszczów nasyconych w nadmiernych ilościach może mieć jednak negatywny wpływ na nasz organizm. Jedną z konsekwencji jest wzrost poziom cholesterolu LDL, czyli „złego cholesterolu”. To z kolei sprzyja rozwojowi miażdżycy. Tłuszcze w dużych ilościach mogą również doprowadzić do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej oraz do otyłości. Z tego względu tłuszcze nasycone nie powinny zajmować więcej niż 10 procent w dziennym bilansie kalorycznym.

Tłuszcze trans

Najmniej korzystnym dla organizmu rodzajem tłuszczów są tłuszcze trans. Znajdują się one przede wszystkim w produktach wysoko przetworzonych takich jak: chipsy, krakersy, słodycze, gotowe desery i sosy w proszku. Spożywanie tłuszczów trans sprzyja rozwojowi wielu groźnych schorzeń. Należą do nich miażdżyca, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego. Najlepiej całkowicie wykluczyć ilość tłuszczów trans w diecie lub w miarę możliwości ją zminimalizować.

Tłuszcze nienasycone

Źródłem tłuszczy nienasyconych jest przede wszystkim żywność pochodzenia roślinnego. Przykładami produktów bogatych w tłuszcze nasycone są oleje, ryby, jajka, różnego typu pestki czy orzechy.

fot. Shutterstock

Należy wspomnieć, że tłuszcze nasycone dzielą się na:

  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Podział ma istotne znaczenie, ponieważ każdy z rodzajów tłuszczów ma inne źródło oraz pełni odmienną rolę. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL, a jednocześnie nie zmniejszają poziomu cholesterolu HDL, czyli „dobrego”. Źródłem kwasów są awokado, olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia czy oliwa z oliwek.

Kwasy omega-3 i omega-6

Kwasów tłuszczowych wielonienasyconych nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie, dlatego tym bardziej należy zadbać o ich dostarczanie do organizmu. Składają się one z kwasów omega-3 oraz omega-6 i mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kwasy omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, wspomagają pracę serca, działają przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy. Znajdują się one przede wszystkim w tłustych rybach, owocach morza, algach. Zdrowe tłuszcze dostarczymy do organizmu spożywając również siemię lniane lub orzechy włoskie.

fot. Shutterstock

Źródłem kwasów omega-6 są między innymi oleje: z pestek winogron, rzepakowy, słonecznikowy. Kwasy omega-6 znajdziemy także w orzechach i pestkach. Zapotrzebowanie na wspomniane kwasy jest zdecydowanie mniejsze. Z tego względu stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3 powinien być niższy niż 5 do 1.

Jakie tłuszcze spożywać?

Oprócz tłuszczów trans, każdy z wymienionych tłuszczów pełni określoną rolę w naszym organizmie. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach. Najbardziej wartościowymi tłuszczami są kwasy omega-3, których powinno być w diecie najwięcej. Ograniczyć należy natomiast tłuszcze nasycone. W nadmiernych ilościach mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, dlatego ich zawartość w bilansie kalorycznym nie powinna być większa niż 10 procent.

Należy wspomnieć, że zbyt mała ilość tłuszczów w diecie również może niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Objawami niedoborów, przede wszystkim wielonasyconych kwasów tłuszczowych, są między innymi:

  • zmiany skórne – skóra staje się cienka i sucha;
  • spowolnione gojenie się ran;
  • zmniejszona odporność na infekcje.

Na niedobór tłuszczów najbardziej podatne są dzieci i seniorzy, dlatego te grupy wiekowe powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ilość makroskładników w diecie.

Kontrola stanu zdrowia z Ann

Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz monitorowanie m.in. zawartości cukru w organizmie oraz wagi, jest bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza;
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *