Edukacja Ann: Złe samopoczucie, zmęczenie i bóle głowy? Tak wygląda wiosenne przesilenie

Nieustanne zmęczenie, obniżenie nastroju, brak energii, drażliwość, bóle głowy i kołatanie serca – tak może objawiać się wiosenne przesilenie. Choć wiosna kojarzy się z pobudzeniem i nową energią, jej początki bywają trudne. Dlaczego organizm reaguje w ten sposób? Czy można pozbyć się nieprzyjemnych symptomów przesilenia? Dowiedz się z Ann!

Wiosenne przesilenie: przyczyny

Przesilenie wiosenne obserwuje się na pograniczu zimy i wiosny. Największe nasilenie objawów występuje w okresie od marca do kwietnia. Dynamiczne zmiany temperatury i warunków atmosferycznych sprzyjają złemu samopoczuciu u osób wrażliwych na zmiany pogodowe. Zauważają je zwłaszcza chorujący na nadciśnienie, reumatyzm czy astmę.

Za główną przyczynę pogorszonego samopoczucia na początku wiosny uznaje się automatyczną regulację gospodarki hormonalnej. Organizm, w odpowiedzi na zwiększony poziom światła, uwalnia więcej serotoniny, endorfin, testosteronu i estrogenu, a to przekłada się na zmiany nastroju. Zmniejsza się za to produkcja melatoniny, co prowadzi do zaburzeń snu.

Okres przesilenia wiosennego staje się trudny również ze względu na zmianę czasu zimowego na letni i konieczność przystosowania się do nowego rytmu dnia.

Skoki temperatury, zmienna pogoda i wiatry sprawiają, że często niewłaściwie dopasowujemy strój do pogody, czyli albo się wychładzamy, albo przegrzewamy. To zwiększa naszą podatność na infekcje.

fot. Shutterstock

Objawy przesilenia wiosennego

Symptomy, jakie daje przesilenie wiosenne, są bardzo zróżnicowane. Zdarza się, że wszystkie występują równocześnie, ale równie często jeden z objawów jest dominujący lub pojawiają się tylko niektóre z nich. O przesileniu mogą świadczyć:

Cały artykuł dostępny bezpłatnie po zalogowaniu na stronie oraz w aplikacji Ann Asystent Zdrowia
  • brak energii
  • uczucie zmęczenia
  • trudności z koncentracją
  • problemy ze snem
  • uczucie ospałości lub nadmiernego pobudzenia
  • zawroty głowy
  • bóle głowy
  • przygnębienie
  • kołatanie serca
  • drażliwość
  • wypadanie włosów.

Czas trwania objawów

Zazwyczaj przystosowanie się do nowego czasu i pory roku trwa do kilkunastu dni, ale niektóre niepokojące objawy mogą się utrzymywać, mimo upływu czasu i poprawy pogody.

W takim przypadku warto rozważyć konsultację z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych, ponieważ przyczyny złego samopoczucia mogą wynikać z innych przyczyn niż wiosenne przesilenie.

Sposoby na wiosenne przesilenie

Zazwyczaj objawy mijają samoistnie po upływie od kilku do kilkunastu dni, jednak można je złagodzić poprzez odpowiednie nawyki związane ze stylem życia. Warto zadbać przede wszystkim o regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednie odżywianie.

W celu zadbania o odżywienie organizmu, który adaptuje się do nowej sytuacji i pracuje nad uregulowaniem wydzielania hormonów, należy przede wszystkim zatroszczyć się o jakość spożywanych posiłków. Powinny być one pełnowartościowe oraz bogate w witaminy i składniki mineralne. Warto włączyć do diety więcej świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych zbóż, a także zadbać o obecność w diecie dobrych źródeł białka, np. roślin strączkowych i ryb.

Wiosna to także czas, w którym warto wykonać profilaktyczne badania. Zachęcamy do sprawdzenia, czy przez okres zimy nie zapracowaliśmy na niedobory żywieniowe. W tym celu najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania.

Drugim podstawowym elementem dbania o zdrowie w okresie wiosennych zmian jest aktywność ruchowa. Wykorzystajmy cieplejsze dni do ruchu na świeżym powietrzu. Regularna aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie na samopoczucie, może ułatwić zasypianie i złagodzić pozostałe objawy przesilenia.

Czytaj także: Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu: jakie korzyści?

Jeśli zadbanie o zdrowie poprzez styl życia nie przynosi odpowiednich rezultatów, objawy są uciążliwe lub utrzymują się ponad kilka tygodni, należy skonsultować się ze specjalistą.

Kontrola zdrowia z aplikacją Ann

Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę poziomu cukru we krwi, ciśnienia, wagi oraz analizę pomiarów będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *