Nietrzymanie moczu to nie tylko kobiecy problem. Dotyka również mężczyzn

Już co piąty mężczyzna obserwuje u siebie kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu, w tym z jego utrzymywaniem. To problem, który uważany jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Duży wpływ na takie kłopoty ma styl życia oraz przebyte choroby. Co prowadzi do problemów z nietrzymaniem moczu? Kiedy mężczyźni powinni zgłosić się po pomoc i jak wygląda terapia? Na między innymi te pytania odpowie fizjoterapeuta Krzysztof Władyka.

Problem z nietrzymaniem moczu kojarzy nam się głównie z kobietami. To właśnie je najczęściej dotyka ten kłopot. Jest to spowodowane porodami naturalnymi, menopauzą, zabiegami ginekologicznymi oraz anatomii układu moczowego. Okazuje się, że w Polsce ponad 2 miliony osób zmaga się z nietrzymaniem moczu. Dotyka on co piątego mężczyznę.

Co sprzyja wystąpieniu nietrzymania moczu u mężczyzn?

  • Otyłość,
  • Przewlekły kaszel,
  • Cukrzyca,
  • Częste parcie na mocz,
  • Urazy rdzenia kręgowego,
  • Zaawansowany wiek,
  • Choroby neurologiczne.

– Bardzo często zgłaszają się pacjenci, którzy są po zabiegach prostatektomii, czyli właśnie zabiegach w okolicy gruczołu krokowego, na przykład po nowotworze gruczołu krokowego. To jest ta największa grupa. Są też panowie, którzy mają niekoniecznie problem z nietrzymaniem moczu, ale problem z bólem w okolicy dna miednicy. To są znów pacjenci, którzy dużo pracują w sposób siedzący, czyli informatycy, programiści oraz kierowcy zawodowi. Jest też taka grupa pacjentów, którzy zgłaszają się do fizjoterapeuty z bólem, aczkolwiek to są rzeczy, które przeplatają się. Czyli problem z nietrzymaniem moczu i problem z bólem w okolicy dna miednicy – tłumaczy fizjoterapeuta, Krzysztof Władyka.

U mężczyzn nietrzymanie moczu wiąże się głównie z przerostem gruczołu krokowego. Wystąpieniu nietrzymania moczu sprzyjają również częste zaparcia, infekcje, a także choroby układu nerwowego.

Przeczytaj też: Poradnik Ann: Zapalenie dróg moczowych u mężczyzn – przyczyny, objawy i leczenie

Problem nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu może objawiać się pod kilkoma postaciami.

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (występuje podczas kaszlu, kichania lub pracy fizycznej, to bezwiedne wypływanie niewielkich objętości moczu bez towarzyszącego uczucia parcia, brak zwiększenia częstości mikcji podczas dnia, brak także potrzeby oddania moczu podczas spoczynku nocnego);
  • nietrzymanie moczu z parcia (jest to mimowolne popuszczanie moczu pod wpływem przymusowego parcia na mocz, spowodowane jest niestabilnością lub nadmierną pobudliwością wypieracza pęcherza moczowego. Najczęstszym objawem jest bezwiedna utrata moczu poprzedzona silnym parciem, a także nietrzymanie moczu w spoczynku);
  • mieszane nietrzymanie moczu (jednoczesne objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i naglącego nietrzymania moczu);
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (jest diagnozowane szczególnie u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym, charakteryzuje je stałe lub okresowe wyciekanie moczu z przepełnionego i rozciągniętego pęcherza,).

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

W razie pojawienia się takich problemów u mężczyzn konieczna jest wizyta u lekarza oraz fizjoterapeuty. Samo leczenie farmakologiczne nie zawsze likwiduje problem.

Zarówno w przypadku bólu dna miednicy i nietrzymania moczu wprowadzamy terapię i jest ona bardzo skuteczna. Stosujemy przede wszystkim terapię manualną w okolicy miednicy oraz dna miednicy. Tutaj zajmujemy się również mięśniami. Pracujemy bardzo często pośrednio, czy właśnie poprzez pośladki, przez mięśnie krocza i stawy biodrowe. Pomocne jest wykorzystanie fizykoterapii, czyli różnego rodzaju zabiegi magneto i elektroterapeutyczne. – wyjaśnia fizjoterapeuta Krzysztof Władyka.

I oczywiście ćwiczenia oddechowe, w kontekście rozluźnienia dna miednicy i umiejętnej pracy. No i tutaj w przypadku problemu z nietrzymaniem moczu, bardzo często jest to praca nad wzmacnianiem tych mięśni. Czyli tutaj właśnie trening na miednicę i niewątpliwie tutaj bardzo przydatną rzeczą jest elektrostymulacja, którą też chętnie tutaj wykorzystujemy.

Przeczytaj lub posłuchaj: Poradnik Ann: Co mówią badania moczu czyli jak czytać wyniki? [AUDIO]

Z wizytą u lekarza oraz fizjoterapeuty nie warto zwlekać. Nieleczony problem będzie się rozwijał i może skończyć się koniecznością leczenia operacyjnego.

-Niezwykle ważna jest współpraca między lekarzem a fizjoterapeutą w całym procesie leczenia pacjenta z nietrzymaniem moczu – dodaje fizjoterapeuta.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Każdy mężczyzna, który ma problem z nietrzymaniem moczu powinien pamiętać o ćwiczeniach mięśni Kegla. To trenowanie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymywanie narządów rodnych, pęcherza, jak i cewki moczowej.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia i po zalogowaniu na stronie

Ćwiczenia te są niezwykle proste i polegają na zaciskaniu mięśni krocza na kilka sekund a później ich rozluźnieniu. Można je wykonywać w każdym momencie, na przykład podczas codziennych czynności. Podczas ich wykonywania można stać, leżeć, a nawet klęczeć. W przypadku takich treningów warto pamiętać o systematyczności, która jest tutaj niezwykle istotna.

Gdy ćwiczenie zostanie opanowane i wykonywane regularnie, po kilku miesiącach można już zaobserwować rezultaty. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie sami ich opanować to warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu u mężczyzn?

Przede wszystkim niezbędna jest aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na ruchy jelit. Konieczne jest też dbanie od najmłodszych lat o higienę układu moczowego oraz właściwe wypróżnianie się. Mężczyźni muszą pamiętać o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń i o odpowiednim oddychaniu w trakcie wysiłku fizycznego.

Przeczytaj również: Edukacja Ann: Mięśnie Kegla u mężczyzn – ćwiczenia są pomocne w profilaktyce nietrzymania moczu oraz chorób prostaty

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *