Rozejście mięśnia prostego brzucha dotyczy nie tylko kobiet w ciąży. Problem dotyczy też mężczyzn

Rozejście mięśnia prostego brzucha to problem nie tylko kobiet w ciąży, czy po porodzie. To zaburzenie fizjologiczne, które dotyczy również mężczyzn. Dotyka osoby, które przez długi czas prowadzą siedzący tryb życia i w nieodpowiedni sposób podchodzą do aktywności fizycznej. Dotyczy również osób ciężko pracujących fizycznie. Niestety bardzo często mężczyźni lekceważą to zaburzenie, co może się skończyć koniecznym leczeniem operacyjnym. W jakim momencie trzeba się zgłosić po pomoc i czy zawsze konieczny jest zabieg? Między innymi na te pytania odpowiada w Ann fizjoterapeuta Krzysztof Władyka.

Na czym polega rozejście mięśnia prostego brzucha?

Rozejście mięśnia prostego brzucha to temat związany z niewydolnością stabilizacji centralnej, czyli całego systemu, który reguluje prace wszystkich mięśni. To zaburzenie, w którym dochodzi do oddalenia się od siebie brzuśców mięśnia prostego brzucha, przy jednoczesnym rozciągnięciu kresy białej. Jest to proces, który nigdy nie powstaje nagle.

-To są panowie, którzy mają bardzo małą aktywność fizyczną w swoim życiu, czyli na przykład bardzo dużo siedzą przy komputerze i nagle stwierdzają, że będą bardzo intensywnie ćwiczyć, bo chcą np. schudnąć, bądź poprawić swoją formę. Właśnie takie osoby są narażone na rozejście mięśnia prostego – tłumaczy fizjoterapeuta Krzysztof Władyka.

To nie jedyny powód rozejścia się mięśnia prostego brzucha u mężczyzn. Przyczyną może być również zwiększone ciśnienie śródbrzuszne, czy nieprawidłowe napięcie mięśniowe, przewlekły kaszel oraz zaparcia.

Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Fizjoterapia uroginekologiczna – niezbędna pomoc przed, w trakcie i po ciąży

Mężczyźni po pomoc zgłaszają się zbyt późno

-Niestety, są to pacjenci, którzy do fizjoterapeuty zgłaszają się wtórnie, dopiero po wizycie u chirurga. Panowie bardzo często w wyniku bólu lub „dziwnego” wyglądu brzucha zgłaszają się do lekarza. Lekarz wykonuje USG i stwierdza czy to przepuklinę pępkową, czy to rozejście mięśnia prostego brzucha. Wówczas w drugiej kolejności taki pacjent może być skierowany do fizjoterapeuty – wyjaśnia.

Zdarza się, że lekarze bardzo często proponują pacjentom zabiegi operacyjne, to dlatego, że mężczyźni zgłaszają się do lekarza zbyt późno.

-Panowie są inaczej zdyscyplinowani jeżeli chodzi o terapię, czy ćwiczenia. Gdy pacjenci zorientują się, jak długa droga przed nimi, że konieczna jest zmiana nawyków to niestety sobie odpuszczają albo zupełnie zostawiają ten problem, który z czasem ewoluuje i narasta. A to doprowadzić może do przepukliny pępkowej – tłumaczy fizjoterapeuta.

Operacja nie jest dobrym wyborem

Niestety z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku i panów i pań, gdy pojawia się przepuklina pępkowa lub duże rozejście mięśnia prostego brzucha i przez długi czas nie jest leczona to kończy się to operacją. To nie jest rozwiązanie, ponieważ z biegiem czasu problem znowu powraca – tłumaczy fizjoterapeuta Krzysztof Władyka.

Gdy pacjent pojawia się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha u fizjoterapeuty, wówczas układany jest plan treningowy, dopasowany do konkretnego problemu. Ćwiczenia zawsze są prowadzane pod kontrolą m.in. USG.

Rozejście mięśnia prostego brzucha
fot. Shutterstock

Przeczytaj również: Warto wiedzieć z Ann: Zerwanie ścięgna u palca dłoni. Jak ćwiczyć?

Nie ma uniwersalnego zestawu ćwiczeń dla tego typu problemu.

Nieleczenie tego typu zaburzenia u mężczyzn może doprowadzić do nietrzymania moczu i stolca, bólu w odcinku lędźwiowym, problemu z mięśniami dna miednicy oraz obniżenia narządów wewnętrznych.

Zalecane ćwiczenia przy rozejściu mięśnia prostego brzucha:

  • pół-deska (wznos tułowia z pozycji leżenia przodem do podporu na łokciach i kolanach),
  • deska bokiem (wznos tułowia w podporze bocznym o kolanach zgiętych),
  • kołysanie miednicą.

Autor: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych artykułów i rozmów wideo w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *