Dietetyk radzi w Ann: Dieta dziecka – jak zadbać o prawidłową dietę nie tylko w wakacje? [ROZMOWA WIDEO]

W domu, na plaży, w hotelu, w samochodzie czy w samolocie – na urlopie też trzeba coś jeść! Dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana. Jak zaplanować menu dziecka, aby niczego w nim nie brakowało, a jednocześnie nie poświęcać zbyt wiele czasu na gotowanie? W końcu urlop jest od tego, aby odpocząć, a nie spędzać czas w kuchni. Na ten temat w cyklu  „Dietetyk radzi w Ann” rozmawiamy z Patrycją Olejarczyk, dietetykiem.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: W trakcie roku szkolnego wielu rodziców zamawia dzieciom posiłki w szkolnych stołówkach, przedszkolaki jedzą posiłki w placówce. Podczas urlopu nagle rodzic staje przed dylematem: jak zbilansować dietę dziecka. Co powinno być kluczowe?

Patrycja Olejarczyk: W czasie urlopu sprawdzi się gotowanie na kilka dni. Może to ułatwić życie całej rodzinie. Jeśli chodzi o składniki odżywcze, jest pewna baza, o której nie powinniśmy zapominać. Postawą jest dobre źródło białka, niezwykle ważne dla rozwijających się dzieci. Białko znajdziemy w jajkach, chudym mięsie, rybach, roślinach strączkowych. Kolejny składnik to węglowodany złożone, które możemy dostarczyć, podając dziecku pełnoziarniste pieczywo czy makarony, kasze, brązowy ryż.

A kolejne składniki, niezbędne w diecie dziecka?

Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego zarówno malucha, jak i nastolatka. Ich bazą są dobrej jakości oliwy, olej lniany, siemię lniane, orzechy, tłuste ryby morskie, owoce morza. W menu koniecznie powinny znaleźć się również warzywa i owoce. Pamiętajmy, aby zwłaszcza świeżych i sezonowych warzyw było jak najwięcej

Dieta dorosłych, a dieta dziecka

Dieta dziecka powinna bardzo różnić się od diety osób dorosłych?

Nie, różnice nie muszą być bardzo duże. Choć trzeba pamiętać, że dzieci są bardzo aktywne, uprawiają różne sporty, spalają więcej energii. Do tego się rozwijają i potrzebują witamin oraz składników mineralnych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na węglowodany złożone, które dzieciom są potrzebne bardziej niż dorosłym.

Pozostałe kwestie poruszone w rozmowie:

  • Ile posiłków powinniśmy podawać dziecku?
  • Czy dieta letnia powinna różnić się od tej jesiennej czy wiosennej?
  • Jakie produkty warto włączyć do diety, a z jakich zrezygnować?
  • Nawadnianie dziecka – o czym należy pamiętać?
  • Dziecko w podróży – jakie produkty, przekąski, dania się sprawdzą?
  • Jak skomponować menu na plażę?
  • Dziecko w hotelu i opcja all inclusive – jak zachować umiar w jedzeniu?

Patrycja Olejarczyk – dyplomowany dietetyk z Warszawy. Absolwentka dietetyki sportowej i wychowania fizycznego. Specjalizuje się w pracy z młodymi sportowcami i na tym skupia się w swoich projektach.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *