Nadciśnienie, insulinooporność, a później nawet cukrzyca. To tylko kilka schorzeń, które mogą dotknąć osoby nieuprawiające żadnej aktywności fizycznej. Brak ruchu jest „zagładą” dla naszego organizmu. Niestety, sama dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie zadbać o nasze zdrowie. Co się dzieje w organizmie osoby, która nie uprawia żadnego sportu? Czy da się zadbać o zdrowie bez aktywności fizycznej? O tym dowiecie się wspólnie z Ann, podczas rozmowy z trenerką personalną Olgą Chaińską.
Brak ruchu niszczy nasze zdrowie
Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Czy bezwzględny brak ruchu może źle wpływać na nasze zdrowie?
Olga Chaińska, trenerka personalna i dietetyk: Pamiętajmy, że na samym dole piramidy żywności człowieka jest aktywność fizyczna. Tam nie mamy diety, nie mamy owoców i warzyw. Jeżeli aktywność fizyczna znajduje się na samym dole to jest ona niezbędna żebyśmy mogli utrzymać nasze zdrowie i naszą sprawność. Wyobraźmy sobie, że mamy osobę, która 8 godzin siedzi na biurkiem plus dodatkowo do pracy jeździ samochodem, potem siada na krzesełku lub siada na kanapie i ma zero aktywności ruchowej. Taka osoba będzie spalać mniej więcej około 300 kalorii dziennie. Natomiast osoba, która jest w miarę aktywna będzie spalać tych kalorii około tysiąc.
Pierwszy problem jaki się pojawi to nadwaga i otyłość, który powoduje brak ruchu. Drugi problem to są bóle pleców w odcinku lędźwiowym i odcinku szyjnym. Osoby, które nie mają ruchu często skarżą się, że ich wszystko boli oraz mają bóle głowy.
Przeczytaj też: Edukacja Ann: Cukrzyca u dzieci a aktywność fizyczna
Podczas rozmowy poruszymy także następujące kwestie:
- Problemy zdrowotne związane z brakiem ruchu.
- Czy zdrowa dieta wystarczy, by nasz organizm dobrze funkcjonował?
- Co zrobić, by czuć się lepiej?
Rozmawiała: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej artykułów i audio w Ann: