Jazda na rowerze – sposób na schudnięcie i dobre samopoczucie

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Wiosna coraz bliżej! To idealny czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze wpływa pozytywnie na pracę serca, poprawia wydolność organizmu, powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, a także pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Jakie jeszcze są korzyści płynące z jazdy na rowerze? Jak często jeździć i jak poruszać się bezpiecznie? Dowiedz się z Ann!

Jazda na rowerze – trening aerobowy

Jazda na rowerze, podobnie jak bieganie, jest treningiem aerobowym. To rodzaj aktywności fizycznej, która angażuje większe grupy mięśniowe i zwiększa zużycie tlenu, tym samym przyczyniając się do poprawy wydolności organizmu i pracy układu sercowo-naczyniowego. Co ważne, czas trwania treningu powinien wynosić co najmniej 30 minut. Osoby bardziej zaawansowane czasami taktują jazdę na rowerze jako trening interwałowy. W tym wypadku intensywna jazda jest przeplatana okresami odpoczynku lub niższego tempa.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Jazda rowerem a zdrowie

Tak jak zostało wspomniane, jazda na rowerze poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak np. zawał serca czy cukrzyca. Co więcej, poruszanie się na dwóch kółkach ma też pozytywny wpływ na układ oddechowy. Jeżdżąc na rowerze, zwiększamy wydolność oddechową i pojemność płuc. Dzięki jeździe na rowerze, spędzamy też więcej czasu na świeżym powietrzu, a tym samym dotleniamy mózg.

Jazda na rowerze wpływa na zdrowie psychiczne

Jazda rowerem wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu następuje poprawa samopoczucia oraz zmniejszenie stresu i lęku. Dlatego też jazda na rowerze to świetna aktywność fizyczna dla osób prowadzących siedzący tryb życia, którzy na co dzień w pracy są narażeni na stres. Dzięki jeździe na rowerze poprawi się również jakość snu, co ma pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu następnego dnia.



Regularna jazda – podkręcenie metabolizmu i odchudzanie

Jazda na rowerze to też doskonały wybór dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Podczas godzinnej jazdy jesteśmy w stanie spalić kilkaset kalorii. Tym samym redukujemy tkankę tłuszczową, poprawiamy siłę i kształtujemy sylwetkę oraz wzmacniamy mięśnie – w szczególności mięśnie nóg i mięśnie rąk. Jazda na rowerem sprawia też, że przyspiesza nasz metabolizm, co pozytywnie wpływa na proces odchudzania. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy, łącząc aktywność fizyczną z odpowiednią dietą.

Jazda na rowerze – jak zacząć uprawiać aktywność fizyczną?

Jeżeli chcemy zacząć jeździć na rowerze, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego wybierając się na przejażdżkę – nawet krótką – zawsze należy nałożyć na głowę kask ochronny. Powinniśmy też zadbać o odblaski, a także sprawdzić, czy mamy sprawne hamulce w rowerze oraz działające światło.

Mężczyzna w kasku ma przerwę w podczas jazdy na rowerze.
Jazda na rowerze wzmacnia serce i poprawia samopoczucie/fot. Lysenko Andrii/shutterstock.com

Intensywność aktywności powinniśmy dobrać do naszych możliwości. Najlepiej zacząć od krótkich dystansów, które z czasem będziemy zwiększać. To samo dotyczy wyboru tras. Wybór odpowiedniej trasy powinien być przemyślany i dostosowany nie tylko do naszych możliwości fizycznych, ale też własnych preferencji. Jeśli chcemy, żeby jazda na rowerze przyniosła oczekiwane efekty, powinniśmy uprawiać aktywność co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Rower to również doskonały środek transportu. Może warto zacząć dojeżdżać nim do pracy? To nie tylko sposób na wprowadzenie aktywności fizycznej do naszego życia, ale też oszczędność pieniędzy i niekiedy też czasu.

Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele, ale jeśli zmagamy się z chorobami przewlekłymi, w szczególności schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, to przed rozpoczęciem aktywności powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to też osób, które niedawno przeszły urazy czy kontuzje.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *