Aktywność fizyczna u 3-latka. Jak o nią zadbać?

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Jak zapewnić prawidłowy rozwój 3-letniego dziecka? Warto pamiętać i zachęcać go do aktywności fizycznej! To właśnie ona zapewnia prawidłowy rozwój i wzrastanie naszych pociech. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia wielu schorzeń w wieku dorosłym. Zatem jak zadbać o aktywność fizyczną u 3-latka? Jak zachęcić go do ruchu? O tym przeczytać w Poradniku Ann.

Ruch to zdrowie!

Aktywność fizyczna u 3-letniego dziecka jest niezwykle istotna. Zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego i pobudza rozwój układu nerwowego. Poza tym, aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała naszych pociech. Co istotne, ruch hartuje dziecko, więc zapobiega występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego.

Aktywność fizyczna nie tylko zapewnia zdrowie fizyczne, ale i również poprawia kondycję psychiczną u dziecka. Za pomocą ćwiczeń dziecko pozbywa się stresu i poprawia sprawność umysłową. Oczywiście to nie wszystkie korzyści. Aktywność fizyczna:

  • zmniejsza poczucie niepokoju,
  • poprawia jakość snu,
  • rozwija odpowiedzialność, pewność siebie i poczucie własnej wartości,
  • pobudza kreatywność i zdolności społeczne.

Warto pamiętać, że podczas uprawiania aktywności fizycznej wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia, które poprawiają nastrój. Ich poziom wzrasta, jeśli ruchowi towarzyszy rywalizacja.



Co potrafi 3-latek?

Trzyletnie dziecko potrafi już biegać, czy chociażby stać na jednej nodze (przez krótki czas), a nawet jeździć na trójkołowym rowerku. Nie sprawiają mu już problemów zadania ruchowe, takie jak:

  • chodzenie na czworakach,
  • skakanie,
  • pełzanie,
  • wspinanie się na różne przeszkody.

Aktywność fizyczna poprzez zabawę

Cały tekst dostępny jest w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronę.

Każdy rodzic powinien zachęcać swoje 3-letnie dziecko do zabaw ruchowych i prostych ćwiczeń, do których można wykorzystać muzykę. Najlepszym sposobem na aktywność fizyczną u 3-latka jest wspólna zabawa, ponieważ najmłodsi chętnie naśladują dorosłych. Bez dawania przykładu swoim dzieciom, nie zachęcimy ich do ruchu.

Dobrze jest stworzyć dziecku warunki do naturalnej ekspresji ruchowej, zgodnie z tym co dziecko lubi robić. Takie możliwości stwarzają właśnie place zabaw. 3-letnie dziecko pod opieką dorosłych powinno bawić się około 30 minut dziennie – biegając, wspinając się, pokonując różne przeszkody.

3-letnie dziecko warto oswajać z różnorodną aktywnością fizyczną ucząc go, że jest ona naturalnym elementem codziennego życia. Uprawiajmy sport „rodzinnie”, poprzez zabieranie dzieci na basen, boisko, czy marsze, W naszych spacerach warto zatrzymywać się przy ścieżkach edukacyjno-sportowych typu ścieżki zdrowia, czy ścieżki wśród krzewów. Zabawa połączona z wysiłkiem fizycznym to naturalna aktywność małego człowieka.



Jak zachęcić 3-letnie dziecko do aktywności fizycznej?

  1. Rodzic musi być wzorem, wówczas zachęci dziecko do wspólnej aktywności fizycznej.
  2. Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem. Z 3-letnim dzieckiem warto odwiedzać place zabaw i boiska przeznaczone do różnych gier zespołowych. Sprawdzą się też spacery po parku i lasu oraz wycieczki rowerowe.
  3. Rodzice muszą pokazywać, że ruch jest przyjemnością i zabawą.
  4. Koniecznie rodzice muszą wspierać dziecko i cieszyć się nawet z najmniejszych osiągnięć ruchowych czy sportowych. W ten sposób można pokazać, że dzięki aktywności fizycznej można mieć powody do dumy z siebie i być podziwiane przez innych.

Aktywność fizyczna u 3-latka – przykłady

Umiarkowaną formą ruchu dla 3-letniego dziecka może być szybki spacer, taniec, czy gry i sporty (np. gra w piłkę). Do tego można również dodać jazdę na rowerze i pływanie.

Spalanie kalorii podczas aktywności fizycznej jest 6-krotnie większe niż podczas siedzenia. Powoduje zwiększenie liczby oddechów i wzrost uderzeń serca. Mogą to być np.:

  • bieganie
  • bardzo szybki marsz
  • aerobic
  • szybka jazda na rowerze
  • gry sportowe o charakterze współzawodnictwa (piłka nożna, siatkówka itp.)
  • tenis ziemny (singiel)
  • jazda na nartach.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *