Regularna aktywność fizyczna to niezbędny składnik prawidłowego rozwoju dziecka. O prawidłowe wzorce i motywację do ruchu warto dbać od najwcześniejszych lat życia malucha. Zachęcanie dzieci do aktywności to inwestycja w ich przyszłe zdrowie i samopoczucie. W jaki sposób zadbać o aktywność fizyczną dziecka i dlaczego to takie ważne? Dowiedz się z Poradnika Ann!
Korzyści z aktywności fizycznej u dzieci
Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie jego życia. Spontaniczna aktywność ruchowa dziecka zaczyna się już w trakcie rozwoju płodowego. Poprzez ruchy ciała, dziecko rozwija koordynację pomiędzy układem nerwowym a mięśniowo-szkieletowym.
Aktywność fizyczna odpowiada nie tylko za rozwój mięśni, kości czy stawów, ale także mózgu i połączeń nerwowych. Dzięki aktywności fizycznej kształtują się umiejętności niezbędne dla codziennego funkcjonowania dziecka, takie jak równowaga, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz czucie głębokie.
Warto podkreślić, że ruch gwarantuje nie tylko rozwój fizyczny dziecka, ale również sprzyja dobrostanowi psychicznemu. Aktywność fizyczna powoduje uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak endorfiny, serotonina czy dopamina, które przyczyniają się do poczucia szczęścia i satysfakcji.
Aktywne spędzanie wolnego czasu pomaga również w radzeniu sobie ze stresem i codziennymi wyzwaniami dziecka. Regularny wysiłek jest również rodzajem inwestycji w zdrowie malucha w przyszłości. Chętne podejmowanie aktywności fizycznej przez dziecko zmniejsza ryzyko otyłości, miażdżycy, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego w życiu dorosłym.
Aktywność fizyczna dzieci: daj dobry przykład
W jaki sposób powinniśmy zachęcać dziecko do regularnego wysiłku fizycznego? Po pierwsze, warto uświadomić sobie, że zdecydowana większość maluchów uwielbia spontaniczną aktywność ruchową. Choć opieka nad dzieckiem będącym w ciągłym ruchu jest sporym wyzwaniem, absolutnie nie warto tłamsić jego potrzeb ruchowych.
Warto natomiast szukać sposobów na wykorzystanie energii malucha. Świetną okazją do tego są spacery na świeżym powietrzu, wizyty na placu zabaw, a gdy dziecko trochę podrośnie – wspólne wycieczki rowerowe. Starajmy się, aby w miarę możliwości dziecko spędzało codziennie minimum pół godziny na świeżym powietrzu.
Co zrobić, by dziecko zamiast aktywności fizycznej nie wolało spędzać czasu przed telewizorem? Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Nawyki dotyczące spędzania wolnego czasu kształtują się od pierwszych miesięcy życia malucha. Warto zaplanować i stopniowo wdrażać w życie wizję aktywności fizycznej wplecionej w życie całej rodziny.
Jeśli rodzicom ruch będzie kojarzył się wyłącznie z przymusem czy nieprzyjemnym obowiązkiem, trudno będzie przekazać dzieciom zalety aktywnego spędzania wolnego czasu. Starajmy się zatem, aby regularny ruch był obecny w życiu nie tylko malucha, ale wszystkich członków rodziny.
Aktywność fizyczna dzieci: pozwólmy dzieciom wybierać
Jeśli chcemy, by aktywność fizyczna na dobre zagościła w życiu naszych dzieci, pozwólmy im znaleźć taką formę wysiłku, która będzie prawdziwą frajdą i przyjemnością. W dzisiejszych czasach wachlarz form aktywnego spędzania wolnego czasu jest naprawdę szeroki. Pozwólmy dzieciom testować i wybierać, zachęcajmy je do odkrywania nieznanych dotychczas aktywności. Warto rozejrzeć się, czy w okolicy znajdują się obiekty lub zorganizowane zajęcia, pozwalające na wypróbowanie nowych form ruchu.
Ścianka wspinaczkowa, jazda konna, balet, badminton, a może pływanie? Dając dziecku szeroki wybór doświadczeń, zwiększamy szansę na odkrycie nowych pasji sportowych. Pamiętajmy również o tym, by szanować zdanie malucha – jeśli jakaś forma aktywności nie wzbudza jego zainteresowania, nie próbujmy na siłę zmieniać jego poglądów. Ruch ma być przede wszystkim formą przyjemności i relaksu, a nie przymusem!
Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Operacja żylaków – jak dbać o nogi po zabiegu?
Aktywność fizyczna dzieci: w grupie raźniej
Świetnym sposobem na zwiększenie regularności ruchu w życiu malucha jest udział w zorganizowanych zajęciach. Różne formy zajęć ruchowych są organizowane nawet dla najmłodszych dzieci. Aktywność fizyczna w grupie maluchów to nie tylko sposób na regularny wysiłek, ale również budowanie umiejętności i kompetencji społecznych. Udział w takich zajęciach pozwala na nawiązywanie więzi z rówieśnikami, rozwija zdolności komunikacji, a także umożliwia doświadczenie emocji związanych z rywalizacją. Gdy zajęcia sportowe kojarzą się ze spotkaniem z ulubionymi kolegami, często nie potrzeba do nich dodatkowej motywacji.
Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.