Jak dbać o aktywność fizyczną, gdy brakuje czasu? Trenerka personalna radzi

Praca, zajęcia domowe, opieka nad dziećmi i brak czasu na zadbanie o własne zdrowie. Tak wygląda życie większości kobiet, ale zdarza się, że również i mężczyzn. Aktywność fizyczna schodzi na dalszy plan, a mimo wszystko powinniśmy o niej pamiętać. Codzienne ćwiczenia są bardzo ważne dla zachowania sylwetki ale przede wszystkim naszego zdrowia. Jak zadbać o aktywność fizyczną, gdy brakuje nam czasu? Olga Chaińska, trenerka personalna, specjalnie dla Ann przygotowała kilka porad.

Brak czasu

Każdy z nas ma coraz więcej obowiązków i coraz mniej czasu. Zapominamy o aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że też wiele czasu marnujemy na „nic nierobienie”.

-Zazwyczaj wszyscy, którzy do mnie przychodzą, mówią, tak: ja pracuję 10 godzin, nie mam czasu na dietę, nie mam czasu na gotowanie i nie mam czasu na ćwiczenia. Tylko zastanówmy się, ile tego czasu marnujemy. Jak długo na przykład siedzimy przed telewizorem i włączamy sobie ulubiony serial. Zastanówmy się ile ucieka nam tego czasu przez palce. Są takie treningi, które trwają niedługo, a będą przynosić korzyści dla naszego zdrowia, na przykład tabata, którym jest treningiem trwającym 4,5 minuty maksymalnie do 5 minut. Mniej więcej jest 20 sekund pracy, 10 sekund przerwy i możemy tam wprowadzać różne ćwiczenia. Wystarczy, że wstaniemy  5 minut wcześniej i na czczo zrobimy sobie taki trening, który przyspieszy nam nasz metabolizm na cały dzień. To już dużo dla naszego organizmu – informuje Olga Chaińska, trenerka personalna.

Dzięki takim ćwiczeniom nasz organizm będzie szybciej spalał tkankę tłuszczową.

Zobacz też: Fitness Ann: Pilates „na zdrowy kręgosłup” [WIDEO WORKOUT]

Przykłady aktywności, gdy brakuje czasu

Innym przykładem aktywności fizycznej są spacery. Jest to dobra propozycja dla osób, które posiadają czworonogi. Nawet 30-minutowy spacer poprawi nasze zdrowie oraz samopoczucie. Kolejną propozycją jest domowa siłownia. Zdarza się, że do najbliższych klubów fitness mamy kilka lub kilkanaście kilometrów i ciężko nam do nich dojeżdżać każdego dnia. Dlatego w swoim domu można stworzyć własną siłownię. Wystarczy zakupić hantle, gumy oporowe czy chociażby skakankę.

Ćwiczenia w pracy

Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Pracę siedzącą spokojnie możemy łączyć z małymi treningami. Na każde 30 minut siedzenia powinniśmy przeznaczyć 2 minuty ćwiczeń. Podczas tego czasu wstańmy, pomaszerujmy czy podnieśmy ręce do góry i na boki.

-Wychodząc z pracy możemy mieć już 40 minut ćwiczeń za sobą. Możemy też wykonywać parę przysiadów, wznosów kolan do góry, wymachów rąk, czy noga w bok i już mamy kilkadziesiąt minut treningu. Zobaczmy jakie to jest proste, a tak naprawdę niewiele z nas wie, że to możemy zrobić – dodaje trenerka.

Aktywność fizyczna gdy brakuje czasu
fot. Shutterstock

Przeczytaj też: Poradnik Ann: Aktywność fizyczna – od czego zacząć?

Dobrym sposobem na dołożenie sobie aktywności fizycznej każdego dnia jest zamiana sposobu dojazdu do pracy. W miarę możliwości zrezygnujmy z samochodu na rzecz roweru lub spaceru (w zależności jak daleko mamy pracę).

-No i oczywiście wszystkie treningi, które są interwałowe, które są krótkie, też będą dobrze działały na nasz organizm. On nie będzie nam spalał tkanki tłuszczowej w trakcie, bo będzie krótkim treningiem, ale na pewno będzie wzmacniał nasz układ sercowo-naczyniowy. Poprawi naszą wydolność, kondycję i nasz metabolizm – radzi Olga Chaińska.

Warto znaleźć motywację

Gdy postanowimy rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną powinniśmy się najpierw zastanowić, jakie ćwiczenia przyniosą nam przyjemność. Ruch na siłę niestety nie przyniesie rezultatów, ponieważ bardzo szybko z niego zrezygnujemy. Zmuszanie się do wstawania o 6 rano, gdy na ogół wstajemy o 8, również nie będzie dobrym wyborem.

Łączmy naszą aktywność fizyczną z naszymi domowymi obowiązkami oraz ze wspólnym spędzaniem czasu z rodziną. To na pewno przyniesie nam więcej rezultatów niż poranne bieganie „na siłę”.

Jak brak aktywności fizycznej wpływa na nasze zdrowie?

Jednym z zauważalnych i pierwszych oznak braku ruchu jest nadwaga, a później otyłość. Przy braku ćwiczeń, nie spalamy tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w naszym organizmie i przybieramy na wadze. Nadwaga natomiast niesie za sobą mnóstwo negatywnych skutków zdrowotnych. To między innymi: nadciśnienie, cukrzyca, insulinooporność, problemy z cholesterolem, a nawet zawał i udar. To tylko kilka chorób na jakie jesteśmy narażeni po długotrwałym braku ruchu.

Posłuchaj też: Warto wiedzieć z Ann: Jak brak ruchu wpływa na nasze zdrowie? [PODCAST]

Brak aktywności fizycznej również negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, co może doprowadzić nawet do depresji.

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Inne ciekawe materiały w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *