Dieta keto – metoda na schudnięcie czy zagrożenie dla zdrowia?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Dieta ketogeniczna od lat nie traci na popularności. Jednak czy jest bezpieczna dla zdrowia oraz skuteczna? Zdania na ten temat są podzielone, a stosowanie diety keto budzi wiele kontrowersji. Dowiedz się, jakie są zasady stosowania tej wysokotłuszczowej diety oraz dla kogo będzie ona odpowiednia, a kto zdecydowanie powinien z niej zrezygnować.

Na czym polega dieta keto?

Dieta ketogeniczna jest dietą bardzo niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Zasady diety ketogenicznej stanowią zaprzeczenie zasad zdrowego odżywiania, prezentowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, według których to węglowodany powinny być głównym źródłem energii.

Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w ketozę, czyli stan, kiedy podstawowym paliwem dla organizmu przestaje być glukoza, a stają się nim ciała ketonowe dostarczane z pożywieniem oraz zgromadzone w tkance tłuszczowej. Żeby utrzymać ketozę, konieczne jest restrykcyjne pilnowanie się zasad diety, czyli spożywanie produktów wysokotłuszczowych i bardzo okrojone spożycie węglowodanów.

Dieta ketogenna w leczeniu chorób

Dieta ketogeniczna pierwotnie była stosowana w terapii padaczki u dzieci. Pozytywne efekty stosowania diety keto zauważono również u osób zmagających się z rzadkimi chorobami metabolicznymi związanymi z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów.

Jednak od wielu lat dietę ketogeniczną stosują także osoby zdrowe, które decydują się na ten model w celu utraty masy ciała.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Dieta ketogeniczna – lista dozwolonych produktów

Głównym składnikiem diety ketogennej są produkty tłuszczowe. Dostarczysz ich, komponując menu oparte na poniższych elementach diety:

  • mięso (drób, kaczka, gęś, wołowina, wieprzowina, dziczyzna) oraz jego przetwory (wędliny, kiełbasy)
  • tłuste ryby i owoce morza (łosoś, śledź, sardynki, karp, krewetki, małże)
  • jaja
  • nabiał (najlepiej wysokotłuszczowy: śmietany, sery, masło)
  • orzechy i nasiona
  • oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej kokosowy)
  • warzywa i owoce niskoskrobiowe w ograniczonej ilości (zielone warzywa liściaste, pomidory, ogórki, papryka, por, cukinia, kalafior, brokuł, warzywa kapustne, awokado, owoce jagodowe)
  • napoje: woda, kawa i herbata
  • słodziki: erytrol, ksylitol
  • wybrane przetwory z nasion roślin strączkowych (np. tofu, seitan), chociaż według niektórych źródeł są one niewskazane w diecie ketogenicznej.

Jak widać na liście produktów, z których składa się dieta wysokotłuszczowa, próżno szukać składników takich jak np. mąka, makarony, czy tradycyjne pieczywo. Jednak ze względu na popularność diety keto na rynku coraz częściej możemy spotkać produkty o obniżonej zawartości węglowodanów, np. mieszanki do wypieku pieczywa oparte na mące kokosowej lub migdałowej, które są bogate w tłuszcze.

Dieta ketogeniczna. Na zdjęciu łosoś, orzechy i awokado
Dieta ketogeniczna opiera się zwiększeniu podaży tłuszczów/ fot. Oleksandra Naumenko/ Shutterstock

Czego należy unikać na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest restrykcyjna i wyklucza wiele produktów. Najważniejsze z nich to:

  • produkty zbożowe (mąki zbożowe, makarony, kasze, ryż, pieczywo, płatki owsiane)
  • niskotłuszczowy nabiał (jogurty 0%, desery mleczne, owocowe serki)
  • warzywa skrobiowe (ziemniaki, buraki, dynia)
  • niektóre owoce i ich przetwory (suszone owoce, dżemy)
  • napoje: soki owocowe, napoje gazowane i słodzone, kompoty, syropy owocowe
  • cukier, miód, syrop klonowy, słodycze i słone przekąski.

Przykładowy jadłospis diety keto

Chociaż klasyczna dieta ketogeniczna dopuszcza spożywanie produktów takich jak np. tłuste wędliny i śmietany, warto spośród tej listy wybierać zdrowe produkty i na ich bazie tworzyć jadłospis. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na posiłki z niską zawartością węglowodanów.

Śniadanie: Jajko zapiekane w awokado z sałatką z pomidorów

II śniadanie: Deser z twarogu pełnotłustego i masła orzechowego z borówkami

Obiad: Pieczona pierś kurczaka panierowana w ziarnach z puree z brokuła i surówką z kapusty

Kolacja: Sałatka z łososiem, serem brie, papryką i ogórkiem z dressingiem z oliwy z oliwek.



Czy dieta keto jest skuteczna?

Zalety diety ketogenicznej

Większości osób stosujących dietę keto zależy na redukcji masy ciała. Pokładają w niej nadzieje związane z szybkim i łatwym odchudzaniem. Rzeczywiście dla niektórych zwolenników posiłki wysokotłuszczowe mogą być bardziej sycące i smaczniejsze od tradycyjnych potraw, ze względu na to, że tłuszcz jest nośnikiem smaku. Propagatorzy diety ketogenicznej twierdzą, że stan ketozy ułatwia spalanie tłuszczu, jednak towarzystwa dietetyczne podkreślają, że ten model nie jest skuteczniejszy niż tradycyjna, odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna.

Wady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, ze względu na znaczne ograniczenie węglowodanów, a co za tym idzie, wykluczenie z menu wielu produktów, może być trudna w utrzymaniu i prowadzić do niedoborów pokarmowych. Niewystarczające spożycie warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów spożywczych może skutkować obniżeniem poziomu witamin i składników mineralnych w organizmie.

Co więcej, dla wielu osób przygoda z dietą ketogeniczną może wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak nudności, wymioty, bóle brzucha i zaparcia.

Z tego względu nie każdy może stosować dietę keto. Przed wprowadzeniem diety ketogenicznej najlepiej skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który przeprowadzi wywiad żywieniowy i oceni możliwe działania niepożądane. warto zasięgnąć także konsultacji lekarskiej, aby przed zastosowaniem diety sprawdzić stan zdrowia i dowiedzieć się, czy w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do zmiany trybu odżywiania.

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej

Dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nie może być stosowana u osób:

  • z chorobami wątroby lub trzustki,
  • z kamicą dróg żółciowych,
  • z chorobami nerek,
  • z cukrzycą,
  • z zaburzeniami odżywiania,
  • z refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • w ciąży i karmiących piersią.

Przeciwwskazaniem do stosowania tej diety mogą być także inne choroby oraz odchylenia w badaniach klinicznych, dlatego przed jej wdrożeniem warto skonsultować się ze specjalistą.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *