Kontuzje, gorsze efekty ćwiczeń i szybsza męczliwość to tylko niektóre konsekwencje błędów treningowych. Pierwsze pomyłki popełniamy już przed rozpoczęciem ćwiczeń. Później rusza cała lawina niedopatrzeń, wynikających z różnych przyczyn. Dowiedz się, jakich jest 5 najczęstszych błędów treningowych i jak ich uniknąć. Podpowiedzi na ten temat udziela trener personalny, Krzysztof Wójcik.
Pierwsze błędy treningowe popełniamy już przed jego rozpoczęciem
Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Zdaje się, że pierwszy błąd często popełniamy już przed rozpoczęciem treningu. Dlaczego brak określonego planu treningowego może wpływać na skuteczność ćwiczeń?
Krzysztof Wójcik, trener: Istnieją liczne badania naukowe, które wskazują, że planowanie treningu jest kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych celów treningowych. Brak planu treningowego może prowadzić do wybrania nieoptymalnej liczby oraz rodzaju ćwiczeń na danej jednostce treningowej. Ponadto wykonywanie ćwiczeń bez planu treningowego, szczególnie u osób początkujących, utrudnia właściwe zarządzanie obciążeniem, co w konsekwencji może spowodować, że osiągniemy gorsze efekty niż, gdybyśmy ćwiczyli według planu.
Czy niewłaściwe techniczne przygotowanie się do treningu, tzn. np. źle dobrane obuwie, czy odzież, także może być niebezpieczne?
Tak, niewłaściwe techniczne przygotowanie do treningu na siłowni, w tym źle dobrane obuwie, czy odzież, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osoby ćwiczącej. Niedostosowanie się do zaleceń dotyczących stroju lub obuwia może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji.
Wiele osób ćwiczących pomija też pierwszy etap ćwiczeń, jakim powinna być rozgrzewka? Jakie może to przynieść konsekwencje?
Pomijanie rozgrzewki przed treningiem może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Rozgrzewka jest ważnym etapem treningu, ponieważ przygotowuje ciało do intensywnego wysiłku fizycznego. Brak rozgrzewki może wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo treningu. Bez rozgrzewki aparat ruchu nie jest w pełni gotowy do pracy, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia kontuzji, osiągnięcia gorszych wyników siłowych, spadku wydajności oraz szybszego zmęczenia organizmu.
Czytaj także: Edukacja Ann: Rozgrzewka przed treningiem – po co, jaka i jak długa?
5 najczęstszych błędów treningowych
Gdy już przejdziemy do właściwego treningu, jakie błędy najczęściej popełniają osoby trenujące?
Najczęstsze błędy, które popełniają osoby trenujące to:
1) brak określonego celu treningowego oraz planu umożliwiającego jego realizację, o czym już wspomnieliśmy,
2) nieodpowiednie zarządzanie objętością treningową tj. wykonywanie niewystarczającej lub nadmiernej liczby ćwiczeń, serii na daną partię mięśniową,
3) niewłaściwe dostosowanie intensywności ćwiczeń do swoich możliwości, czyli ćwiczenie na zbyt niskiej lub rzadziej zbyt wysokiej intensywności,
4) skracanie lub wydłużanie czasu odpoczynku pomiędzy seriami, co skutkuje gorszymi wynikami siłowymi,
5) nieprzeznaczanie wystarczającej ilości czasu na sen oraz odnowę biologiczną.
Czyli rzadko ćwiczymy zbyt intensywnie, a raczej odwrotnie – intensywność ćwiczeń jest zbyt niska?
Według mojego doświadczenia większość osób niestety nie docenia swoich możliwości i ćwiczy na zbyt niskiej intensywności. Bardzo często okazuje się, że wybieramy za mały ciężar oraz kończymy wykonywać daną serię ze sporym zapasem liczby powtórzeń.
Czy każdy trening powinniśmy zakończyć rozciąganiem? Ten element też często bywa pomijany?
Rozciąganie po treningu siłowym może okazać się korzystne, ponieważ przyczynia się do relaksacji oraz uspokojenia organizmu. Niemniej jednak nie stanowi ono koniecznego elementu każdego treningu siłowego, jako że jego zastosowanie zależy od wielu czynników. W przypadku, gdy celem treningu siłowego jest zwiększenie masy mięśniowej, rozciąganie może mieć mniejsze znaczenie, gdyż ćwiczenia wykonywane w pełnym zakresie ruchomości w stawach wpływają w podobny sposób na poprawę elastyczności mięśni oraz zakresu ruchu w stawach, co samo rozciąganie. Z kolei, jeśli priorytetem treningu jest poprawa elastyczności mięśni, warto poświęcić kilka minut na odpowiednie rozciąganie.
O ekspercie: Krzysztof Wójcik jest trenerem personalnym, a już niebawem także fizjoterapeutą. Interesuje się fizjoterapią ortopedyczno-sportową, treningiem siłowym oraz piłką nożną.
Kontrola zdrowia z aplikacją Ann
Przydatnym narzędziem wspomagającym odchudzanie i kontrolę takich parametrów jak: poziomu cukru we krwi, ciśnienie, waga jest bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.
W KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:
- kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
- narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.
Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.
Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Zainteresował Cię nasz artykuł? Czytaj więcej w Ann: