Dyżur z psychologiem w Ann: Przebodźcowanie i efektywny wypoczynek [WEBINAR]

Złość, chęć zakrycia uszu i przytłoczenie nadmiarem dźwięków, zapachów i docierających do mózgu informacji to oznaki przebodźcowania. To sytuacja, w której system nerwowy w obecności wielu stymulantów nie przetwarza wszystkich sygnałów i odmawia posłuszeństwa. Jak poradzić sobie z przebodźcowaniem? Podstawą jest efektywny wypoczynek. W rozmowie z psycholożką przedstawiamy sprawdzone metody na odpoczynek i podpowiadamy, jak unikać nadmiaru bodźców.

Przebodźcowanie to moment, gdy organizm krzyczy STOP

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Doktor, czym właściwie jest przebodźcowanie?

dr Beata Rajba: Przebodźcowanie jest takim granicznym momentem, kiedy wokół nas dzieje się tak dużo, że włącza nam się „hamowanie ochronne”. Czyli nasz organizm ma ochotę się wycofać, pójść spać, zamknąć się w swojej skorupce. Natomiast kiedy nie mamy takiej możliwości, to bardzo często radzimy sobie z tym stanem poprzez złość, która jest niesamowicie energetyczną emocją. Więc włączamy złość, żeby móc funkcjonować jeszcze przez chwilę.

Przebodźcowanie dzieje się na wielu płaszczyznach. Zmienia ono trwale nasz mózg. Jeśli sobie uświadomimy, że w latach 60., kiedy kolorów wokół nas było mniej, reklam było mniej, mniej się działo – ludzie w większości śnili w czerni i bieli. W tej chwili 93% osób śni kolorowo. Dlaczego? Dlatego, że nasz mózg jest tak bodźcowany kolorami, że przyzwyczaja się do myślenia w kolorze.

Jak rozpoznać, że dotyczy nas przebodźcowanie?

Jeśli jesteśmy w kontakcie ze swoim ciałem, to nam to nie grozi. Czyli jeśli czujemy, że jesteśmy zmęczeni, że mamy dosyć, że potrzebujemy chwili sposobu, to jest połowa sukcesu. Ta świadomość pozwoli nam bardzo szybko zorganizować sobie ten odpoczynek.

Problem polega na tym, że współczesne życie i my sami oczekujemy od siebie, że będziemy stale w szczytowej formie, stale sprawni, uśmiechnięci, niezmęczeni i witalni. Oczekujemy, że będziemy stale pracować na 120% normy. W tym momencie odcinamy się od sygnałów ze swojego ciała, a ono zaczyna krzyczeć. W związku z tym, my funkcjonujemy przez pewien czas dobrze, ale później zdarzają się bóle głowy, napięciowe bóle kręgosłupa, problemy gastryczne. Ciało zaczyna mówić już nie „jestem zmęczone”, ale „zmuszę cię, żebyś odpoczął”.

Podczas spotkania z dr Beatą Rajbą rozmawialiśmy także o tym:

  • Jakie skutki niesie za sobą przebodźcowanie?
  • Jak unikać nadmiaru bodźców?
  • Jakie ćwiczenia pomogą, gdy jesteśmy przestymulowani?
  • Od czego zależy to, czy jesteśmy podatni na przebodźcowanie?
  • Czy potrafimy odpoczywać?
  • Czy każdy powinien odpoczywać tak samo?
  • Jakie rodzaje odpoczynku sprawdzą się w zależności od temperamentu i wykonywanej pracy?

O ekspertce:

Dr Beata Rajba, psycholożka, filolożka, terapeutka EMDR, copywriterka, graficzka, webdesignerka, brała udział w projektowaniu i przygotowaniu kilkudziesięciu kampanii reklamowych i społecznych. Wykłada m.in psychologię reklamy, statystykę, psychometrię, a także psychologię społeczną ze szczególnym uwzględnieniem wpływu społecznego. Prowadzi badania dotyczące niezgodności ze schematem i przekazu okołoprogowego, a także waliduje narzędzia do badań psychologicznych.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia.

Źródło statystyk: Raport „Czy Polacy lubią swój wygląd?”, Nutridome

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *