Warto wiedzieć z Ann: Garbienie się i nadmierne napięcie? Pomocna może być integracja strukturalna [PODCAST]

Integracja strukturalna to metoda pracy fizjoterapeutycznej, która zyskuje na popularności. Może okazać się pomocna w leczeniu chronicznych bólów pleców, nieprawidłowej postury ciała oraz nadmiernych napięć w ciele. Korzystają z niej także dzieci. Okazuje się przydatna również dla sportowców, którym zależy na optymalizacji ruchów. O założeniach, efektach oraz przeciwwskazaniach do korzystania z terapii integracji strukturalnej, opowiedział w Ann fizjoterapeuta, Michał Tarapata.

Integracja strukturalna to złożona praca z ciałem

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Panie Michale, czym jest integracja strukturalna?

Michał Tarapata, fizjoterapeuta: Odpowiedź na to, czym jest integracja strukturalna, jest i dla praktyka i dla teoretyka tak samo trudna. Sama twórczyni metody nie była w stanie na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieć. Można powiedzieć w skrócie, że integracja strukturalna jest zbiorem technik lub metodą, dzięki której przywracamy szeroko pojęty potencjał człowieka.

Kiedy sprowadzimy to do absolutnego sedna, to jest praca manualna, odbywa się z ciałem. Wygląda nieco jak masaż, który jest bardziej precyzyjny niż zwykły masaż. Jest wielokrotnie bardziej wolny i mniej intensywny, chociaż są momenty, które potrafią być dokuczliwe.

Nie wygląda to jak rasowa praca manualna chociażby terapeutów manualnych. To jest raczej praca z tkanką łączną, głównie z powięzią. Odbywa się przede wszystkim przez skórę. Nie używamy w niej żadnej oliwki, bo interesuje nas dość dobre tarcie i praca z tkanką, bo chcemy ją chwycić, podnieść i przesunąć.

W integracji strukturalnej ważne jest zaangażowanie pacjenta

W trakcie tej pracy dochodzi jeszcze jeden istotny element, a mianowicie zaangażowanie pacjenta. Tak naprawdę bez zaangażowania osoby, która leży na stole, ta praca na dobrą sprawę nie jest pełna. Integracja strukturalna jest też metodą reedukacji ruchowej. To znaczy, że niejako wystawiamy naszego klienta na próbę znajomości jego własnego ciała. Uczmy go, jak właściwie może poruszyć swoim ciałem, ręką czy nogą, albo jak prowadzić oddech, żeby było to dla niego jak najmniej kosztowne energetycznie i budowało jak najmniej nadmiernych napięć w ciele.

Rolą integracji strukturalnej jest sprowadzenie pracy do środka, do osoby, która jest zainteresowana zmianą w ciele i nauczenie jej, jak ma na nowo użytkować swoje ciało, tak żeby działało ono skutecznie.

Wykorzystywane metody to przede wszystkim dotyk, ale też słowo. Terapeuci integracji strukturalnej bardzo dużo mówią i dużo rozmawiają z pacjentem. Chodzi o to, żeby uświadomić komuś, że „trzyma” jakiś element swojego ciała, że gromadzi się tam napięcie. Celem jest pokazanie tego pacjentowi i zaproponowanie mu innej strategii. Często używamy w pracy takich zwrotów jak Poczuj to miejsce, Skieruj tu oddech.

Dodatkowo podczas rozmowy szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są przeciwwskazania do skorzystania z integracji strukturalnej?
  • Kiedy widać pierwsze efekty terapii?
  • Czy w integracji strukturalnej mogą brać udział dzieci?
Przykładowe efekty pracy / fot. Michał Tarapata

Rozmawiała: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów i wideo na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *