Przepis na zdrowie Ann: Nadmierne owłosienie – problem zdrowotny i estetyczny. Przyczyną może być choroba [ROZMOWA WIDEO]

Zaburzenia hormonalne, guzy, zespół policystycznych jajników i przyjmowane leki. To tylko niektóre przyczyny mogące wywołać nadmierne owłosienie u kobiet. Kiedy z problemem udać się do lekarza? Czy powinno nas zaniepokoić pojawienie się włosów nad górną wargą i na brodzie? O przyczynach, objawach oraz leczeniu nadmiernego owłosienia u kobiet opowiedziała dr n. med. Estera Kłosowicz, specjalistka położnictwa i ginekologii, dietetyk oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej z Centrum Medycznego EsterClinic.

Przyczyny nadmiernego owłosienia są różne. Wśród nich hirsutyzm, guzy i stosowane leki

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Estero, kiedy możemy mówić o nadmiernym owłosieniu u kobiety? Kiedy staje się ono problemem klinicznym?

Dr Estera Kłosowicz: Ważne jest, żeby rozróżnić, kiedy ten problem występuje i w jakich okolicach. Hirsutyzmem nazywamy nadmierne występowanie owłosienia na kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn. Czyli jeżeli owłosienie pojawia się nad górną wargą, w okolicy brody, brodawki sutkowej, na klatce piersiowej, na plecach, pośladkach czy wewnętrznej powierzchni ud – są to miejsca nietypowe dla kobiet. Dla nas są one określone jako strefa androgenowrażliwa.

Wobec tego, nasuwa to przypuszczenie, że być może w organizmie coś się dzieje. To może być nadmierna produkcja androgenów. Więc kluczowe jest określenie miejsca występowania owłosienia. Nie powinno być w miejscach typowych dla panów tego owłosienia u kobiet.

Odmienną sytuacją jest hipertrychoza, kiedy pojawia się również nadmierne owłosienie, ale ono występuje na całym ciele. Bardzo często związane jest z przyjmowaniem różnych leków, ale obserwujemy je też u pacjentek z jadłowstrętem psychicznym (anoreksją).

Ważne jest także to, czy objawy wystąpiły nagle, czy są od dłuższego czasu, tylko się nasilają. Dla nas jest to bardzo ważne w różnicowaniu zmian, które zachodzą w organizmie. Mogą występować np. guzy, które produkują androgeny i w ten sposób objawiają swoje występowanie. Są to guzy, które mogą występować w obrębie jajnika lub nadnerczy.

Jeśli jednocześnie u pacjentki pojawiają się nieregularne miesiączki, to te dwa objawy występujące jednocześnie, nasuwają nam diagnostykę w kierunku zespołu policystycznych jajników.

Wąsik u kobiety powinien zaniepokoić

Czy wystarczy, że nadmierne owłosienie pojawi się w jednym z tych miejsc, np. jako „wąsik”, czy musi pojawić się w kilku miejscach?

Zazwyczaj, kiedy obserwujemy nadmiar androgenów, pojawia się ono w kilku miejscach. Natomiast my używamy standaryzowanej skali, gdzie pacjenta samodzielnie zaznacza, w których obszarach i jaki jest topień nasilenia owłosienia. Skala pozwala na wysnucie podejrzenia w kierunku hirsutyzmu i hiperandrogenemii.

Nadmierne owłosienie – pomoże kosmetyczka czy lekarz?

Przyczyn nadmiernego owłosienia jest wiele. Jeśli zauważymy u siebie taki objaw, do jakiego lekarza powinniśmy się udać, aby odkryć jego przyczynę?

Kobiety idące do ginekologa i opowiadają o wystąpieniu tych objawach, albo jeśli pojawiają się u nich dodatkowe objawy, zawsze diagnostyka będzie kierowana w kierunku zespołu policystycznych jajników, czy wrodzonego przerostu nadnerczy. W ramach corocznych kontroli, które powinniśmy odbywać u ginekologa, dobrze byłoby takie objawy zgłosić. Wtedy mamy szansę wykonać podstawowe badania, które mogą ukierunkować dalsze postępowanie. Jak najbardziej pacjentka może się udać z takim problemem również do endokrynologa. Pacjentki wybierają także wizyty u dermatologa i to również jest dobry kierunek.

W rozmowie ekspertka opowiedziała także:

  • Jak wygląda diagnostyka przyczyn nadmiernego owłosienia?
  • Jakie pytania zadaje lekarz podczas wywiadu z pacjentką z nadmiernym owłosieniem?
  • Na czym polega leczenie hirustyzmu?
  • Lepiej usuwać przeszkadzające owłosienie czy nie?
  • Do czego może doprowadzić zlekceważenie problemu?
  • Czy styl życia ma wpływ na nasilenie objawów?

O ekspertce

dr n. med. Estera Kłosowicz – lekarka specjalistka położnictwa i ginekologii, jest także absolwentką studiów z zakresu dietetyki i dyplomowany lekarzem medycyny estetycznej. Zainteresowanie oraz praca zawodowa związane są głównie z diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych, kompleksową profilaktyką schorzeń ginekologicznych, diagnostyką i leczeniem niepłodności, nowoczesnym leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób kobiecych, oraz opieką nad kobietą ciężarną wraz z diagnostyką ultrasonograficzną.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *