Dyżur z psychologiem w Ann: Jak naprawić komunikację w związku? Zacznij od poznania języków miłości [WEBINAR]

Do terapeuty trafia para. Ona narzeka: On mi nigdy nie mówi, że mnie kocha. On odpowiada: Jak to? Przecież wczoraj nawoskowałem ci samochód – o różnych sposobach wyrażania miłości opowiedziała dr Beata Rajba, psycholożka. Z Webinaru Ann dowiesz się, jak rozpoznać język miłości swój i partnera. Sprawdź, jak dzięki tej wiedzy naprawić komunikację w związku.

Dlaczego warto znać języki miłości?

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Może zaczniemy od początku, czyli od tego czym w ogóle są języki miłości?

dr Beata Rajba: To jest bardzo ciekawy temat. Dlatego, że mniej więcej połowa moich pacjentów, którzy zgłaszają się z poczuciem problemu w związku, z tym, że się nie dogadują z partnerem, że druga strona nie wyraża miłości, dowiadują się, że tak naprawdę ona cały czas wyraża miłość. Tylko robi to po swojemu.

Taka typowa sytuacja: on wraca z pracy, ona ugotowała cudowny, trzydaniowy obiad, bo wyraża swoją miłość przez troszczenie się i opiekowanie. On jest tak zachwycony nią, że szybko zjada obiad, nic o nim nie powie i chce się poprzytulać. Ona czuje się urażona tym, że nie docenił jej obiadu i go odrzuca. On w tym momencie też czuje się odrzucony, dlatego że nie dostał odpowiedzi na swoją deklarację miłości. Obydwoje zadeklarowali sobie miłość, ale obydwoje wyszli z sytuacji sfrustrowani. Dlaczego? Dlatego, że nie mówią tymi samymi językami miłości.

Tych języków miłości jest kilka i znajdziemy kilka typologii. Taka najprostsza wyróżnia z jednej strony mówienie, czyli słowa, mówienie Kocham Cię, z drugiej strony towarzyszenie osobie, czyli bycie z nią, z trzeciej strony bliskość, w tym seks, ale też to może być troszczenie się i opiekowanie lub wyręczanie, czyli np. wbicie gwoździa, czy nawoskowanie samochodu.

Jak naprawić komunikację w związku? Najpierw poznaj język miłości partnera

Tak naprawdę oczekujemy, że druga strona będzie mówić w tym samym języku miłości. Oczywiście czasami się to zdarza, ale rzadko. Najczęściej jesteśmy wychowani do różnych ról i efekt jest taki, że nie mówimy tymi samymi językami.

Co wtedy trzeba zrobić? Przede wszystkim zastanowić się, jakimi językami miłości mówi partner i mówić do niego tym samym językiem. Jeśli ona z miłości ciągle nam gotuje i pierze skarpetki – możemy wyprać te skarpetki i przygotować jej pyszną kolację. Jeśli on stale chce seksu, bo to jego sposób mówienia Kocham Cię (oczywiście nie mówię o przypadkach, gdy ją wykorzystuje), jak najbardziej warto pójść za tym.

Czyli warto porozmawiać z partnerem i wspólnie znaleźć swoje języki miłości i wypracować coś podobnego do tego, co robi nasz partner?

Dokładnie tak. Można to potraktować jako formę psychozabawy, ale też zbliżania się wzajemnie, pracy nad związkiem i myślę, że należałoby to zrobić już na bardzo wczesnym etapie związku.

Udana komunikacja w związku to nie tylko mówienie Kocham Cię

Udana komunikacja w związku opiera się z jednej strony na mówieniu tych dobrych rzeczy, mówieniu Kocham Cię i okazywaniu miłości językiem miłości partnera, ale opiera się też na innych przesłankach. Mamy tutaj stawianie granic, osiąganie kompromisów, interesowanie się partnerem – to jest coś, co jest bardzo ważne. Tak naprawdę w jednym z amerykańskich badań, badacze byli w stanie ocenić z 94% pewnością, że para się rozejdzie. Dlaczego? Dlatego, że jedno z partnerów nie było zainteresowane życiem drugiego, albo też odzywali się do siebie bez szacunku. To były dzwonki alarmowe, które pozwoliły powiedzieć, że z tą relacją jest coś nie tak.

Podczas spotkania z dr Beatą Rajbą rozmawialiśmy także o tym:

  • W jaki sposób rozpoznać język miłości partnera?
  • Jak mądrze się kłócić?
  • Jak pracować nad kompromisem w związku?
  • Co zrobić, kiedy brakuje nam tematów do rozmowy z partnerem?
  • Nad czym warto pracować, żeby ulepszyć komunikację w związku?

O ekspertce:

Dr Beata Rajba, psycholożka, filolożka, terapeutka EMDR, copywriterka, graficzka, webdesignerka, brała udział w projektowaniu i przygotowaniu kilkudziesięciu kampanii reklamowych i społecznych. Wykłada m.in psychologię reklamy, statystykę, psychometrię, a także psychologię społeczną ze szczególnym uwzględnieniem wpływu społecznego. Prowadzi badania dotyczące niezgodności ze schematem i przekazu okołoprogowego, a także waliduje narzędzia do badań psychologicznych.

Spotkanie poprowadziła: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia.

Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *