Warto wiedzieć z Ann: Trening interwałowy – na czym polega, jakie daje efekty i jak ćwiczyć? [PODCAST]

Trening interwałowy – świetna metoda na szybkie spalanie czy przejściowa moda? O to, czy faktycznie trening interwałowy przynosi lepsze efekty niż inne typy aktywności, pytamy specjalistę. Pan Karol Zawadka, fizjoterapeuta i trener opowiada na czym polegają interwały, czy warto włączyć je do swoich treningów, u kogo się sprawdzą, a kto powinien z nich zrezygnować.

Posłuchaj podcastu: Trening interwałowy

Krótko i dynamicznie

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Panie Karolu, na czym polega trening interwałowy? Co to w ogóle jest?

Karol Zawadka, fizjoterapeuta i trener: Wiele osób myśli, że trening interwałowy powinien trwać bardzo długo. Natomiast jest to bardzo krótki i bardzo dynamiczny trening. Taką najbardziej popularną formą treningu interwałowego jest tabata, którą wszyscy wykonują na koniec swojego treningu, tzw. ,,złote cztery minuty na dobicie”. Głównym założeniem takiego treningu jest wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń przez określony czas. Trening interwałowy nie narzuca robienia danego ćwiczenia, głównie oscylujemy czasem w tym rodzaju treningu.

Złota zasada dla początkujących

Czyli rozumiem, że przeplatają się w nim takie dwie fazy – tego intensywnego treningu i czas przerwy?

Tak! Musimy sobie też jasno powiedzieć, że ten trening nie jest dla wszystkich. Rekomendowałbym go osobom, które już mają staż treningowy. Ewentualnie, jeśli osoba początkująca chce spróbować swoich sił przy tego rodzaju treningu, powinna pamiętać o złotej zasadzie 1:3. Czyli zakładamy, że dane ćwiczenie wykonujemy przez 20-30 sekund. Potem to 3 to jest pomnożony czas wykonywania ćwiczenia i jest to nasza przerwa. Czyli jeśli ćwiczyliśmy intensywnie przez 30 sekund, staramy się odpoczywać 1,5 minuty. Jeżeli zaczynamy przygodę z tym treningiem, to robimy dane ćwiczenie, a potem ta przerwa jest stosunkowo dłuższa, żeby ciało mogło się zaadaptować do tego rodzaju treningu.

fot. Shutterstock

Słuchając rozmowy z fizjoterapeutą dowiesz się także:

  • Jakie ćwiczenia możemy wykonywać trenując interwałowo?
  • Czy każdy może ćwiczyć interwały?
  • Dlaczego interwały stały się popularne?
  • Kiedy zauważymy pierwsze efekty ćwiczeń?
  • Od czego zacząć, jeśli chcemy zacząć ćwiczyć interwały?
  • Jak dopasować rodzaj treningu do swojego celu?

Posłuchaj podcastu: Trening interwałowy

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów na temat zdrowia, odżywiania i fitnessu w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *