Niedożywienie, niedobory składników odżywczych, pogorszenie samopoczucia, spadek odporności, utrudnione gojenie ran i szybsza męczliwość – to tylko niektóre z konsekwencji, do których może doprowadzić monotonna dieta seniora. Dlaczego seniorzy jedzą mało różnorodnie? Jak wspierać osoby starsze w zmianie nawyków żywieniowych? Na te i inne pytania odpowiada mgr Agnieszka Fastyn, dietetyczka kliniczna, założycielka Poradni Mag-Diet.
Posłuchaj podcastu: Monotonna dieta seniora
Problemy w diecie seniora
Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Agnieszko, jak to jest z tymi seniorami? Czy osoby po 65. roku życia odżywiają się zdrowo?
mgr Agnieszka Fastyn: Niestety w większości przypadków osoby starsze nie odżywiają się za dobrze. Winne są temu najczęściej złe nawyki żywieniowe. Do gabinetu dietetycznego seniorzy trafiają nie dlatego, że sami zauważają problem, ale dlatego, że lekarz im kazał. Nie dostrzegają często związku występujących u siebie chorób z prowadzonym stylem życia, czy sposobem odżywianiem. Uważają, że pojawiające się u nich choroby są efektem naturalnego procesu starzenia, a nie popełnianych przez lata błędów żywieniowych. Najczęstsze błędy, jakie seniorzy popełniają w swojej diecie to: monotonne jedzenie, taka niechęć do zmiany kulinarnych przyzwyczajeń, ale też picie zbyt małej ilości płynów. Seniorzy jedzą też zbyt mało warzyw i owoców, często nie dojadają czy pomijają posiłki.
Monotonia w odżywianiu
Wspomniała Pani o monotonnym jedzeniu. Co to właściwie znaczy, że dieta jest monotonna?
Osoby starsze często spożywają te same produkty i potrawy każdego dnia. Bardzo często obiad wygląda tak samo, jak śniadanie czy kolacja, więc te posiłki nawet w ciągu dnia są bardzo monotonne. To jest chyba taki najczęstszy błąd żywieniowy, nie tylko wśród osób starszych, bo problem pojawia się też w innych grupach, ale to właśnie wśród seniorów jest on tak wyjątkowo widoczny. Osoby starsze jedzą te same dania, przygotowywane w ten sam sposób, w ten sam sposób doprawiane.
Dodatkowo podczas rozmowy szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego seniorzy jedzą mało różnorodnie?
- Jakie mogą być konsekwencje tego, że dieta seniora jest monotonna?
- Czy możemy jakoś pomóc przerwać tą monotonię w odżywianiu starszym osobom, które są nam bliskie?
- Jak prosto można zmienić złe nawyki żywieniowe seniorów?
- W jaki sposób wzbogacić dietę seniora o niezbędne składniki?
Posłuchaj podcastu: Monotonna dieta seniora
Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia
Więcej ciekawych rozmów w Ann: