Edukacja Ann: Trądzik pospolity – dlaczego się pojawia i jak go leczyć? [PODCAST]

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, która dotyczy zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Czy warunki pracy mają wpływ na pojawienie się zmian skórnych? Co jeść, żeby wspomóc leczenie trądziku? Czy trądzik pospolity można całkowicie wyleczyć? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliła nam dr n. med. Julia Nowowiejska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Posłuchaj podcastu: Trądzik pospolity

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest trądzik pospolity i jakie są cechy charakterystyczne choroby?

dr n. med. Julia Nowowiejska: Trądzik jest bardzo powszechną chorobą, jest to częsta przyczyna, z powodu której pacjenci zgłaszają się do dermatologa. To choroba, która morfologicznie charakteryzuje się występowaniem zaskórników czy też grudek, krost, a nawet torbieli czy guzków. Jeżeli trądzik ma ciężką postać i jest nieprawidłowo leczony bądź w ogóle nie jest leczony, to może niestety doprowadzić do powikłań, jakimi są przebarwienia i blizny. Trądzik najczęściej lokalizuje się na twarzy, aczkolwiek może też być zlokalizowany na plecach czy na dekolcie, ramionach, pośladkach. Warto wspomnieć, że trądzik może przyczyniać się do istotnego obniżenia jakości życia pacjenta.

Geny mają wpływ na rozwój trądziku

Dlaczego trądzik pospolity się pojawia i u kogo występuje on najczęściej? Czy geny mają na to wpływ?

Geny mogą mieć wpływ. Są publikacje, które donoszą, że w rozwoju trądziku znaczenie mają pewne geny, które są zaangażowane na przykład w odpowiedź zapalną, metabolizm androgenów czy też w formowanie blizn. Niewątpliwie obserwuje się też występowanie rodzinne. Istnieją dane, że jeżeli jeden z rodziców bądź oboje rodzice mieli lub mają trądzik, to u dzieci jest większe ryzyko rozwoju choroby.

Tak jak wspomniałam – jest to bardzo powszechna choroba. Można powiedzieć, że w pewnym momencie życia trądzik się zdarza prawie u każdej osoby. Jeżeli chodzi o ryzyko zachorowania, to znaczenie ma wiek i związane z nim zmiany hormonalne. Trądzik często się pojawia w wieku pokwitania, u dziewczynek wcześniej, u chłopców trochę później.

Trądzik może się pojawić w różnym wieku

A czy jest możliwe, że u osoby dorosłej, która nie miała wcześniej tego typu problemów, trądzik się pojawi?

Tak, to też jest możliwe. Istnieje też trądzik osób dorosłych. Możliwe, że w wieku pokwitania tych zmian nie będzie, a pojawią się później. Albo pojawią się w wieku pokwitania i będą się bardzo długo utrzymywać. Niestety jest to nie do przewidzenia, ile trądzik będzie trwać. Najczęściej po kilku latach ulega on ograniczeniu, natomiast nie jest to przesądzone. Nie możemy na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć pacjentowi.

Podczas rozmowy poruszyliśmy również następujące zagadnienia:

  • Jakie są rodzaje trądziku pospolitego?
  • Jaki wpływ na rozwój trądziku ma dieta, tryb życia i warunki pracy?
  • Czy rozdrapywanie zmian skórnych zaostrza chorobę?
  • Trądzik pospolity a pielęgnacja
  • Jak leczyć trądzik pospolity? Co na trądzik pospolity?
  • Jakie leki na trądzik pospolity?

Autorka: Aleksandra Mazur

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *