Baza Żywności Ann: Pistacje – wykwintny orzech i silny alergen

Ochrona wzroku, wzmocnienie kości, redukcja cholesterolu to jedne z wielu korzyści wprowadzenia pistacji do diety. Czy każdy może je spożywać? Niestety nie. Z orzechów pistacjowych będą musiały zrezygnować osoby zmagające się z alergią. Mimo że uczulenie na pistacje zdarza się rzadziej niż np. alergia na orzeszki ziemne, to jej objawy są równie dokuczliwe. Dowiedz się, jak rozpoznać alergię na pistacje i jak w walce z uczuleniem może pomóc Ci Baza Żywności Ann!

Pistacje – bogactwo witamin i składników odżywczych

Pistacje są orzechami, które otrzymuje się z drzewa pistacjowego. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej pistacje mają 560 kcal w 100 g i składają się przede wszystkim z tłuszczów. Mimo to mogą je również spożywać osoby na diecie odchudzającej, m.in. ze względu na wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit. Orzechy pistacjowe charakteryzują się także wysoką zawartością witamin takich jak witamina C czy witaminy z grupy B. W pistacjach znajdziemy również wiele wartościowych dla organizmu składników odżywczych takich jak: fosfor, potas, magnez czy wapń.

Warto wiedzieć, że pistacje, jako jedyne z orzechów, zawierają w sobie luteinę, która ma korzystny wpływ na narząd wzroku i chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Należy wspomnieć, że pistacje mają także niski indeks glikemiczny, więc mogą być spożywane przez osoby zmagające się z cukrzycą i insulinoopornością. Dodatkowo orzechy obniżają poziom glukozy we krwi na czczo.

Pistacje a zdrowie

Pistacje mają pozytywny wpływ na wiele układów w naszym organizmie. Regularne spożywanie orzechów pistacjowych zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Pistacje mogą być pomocne w obniżaniu ciśnienia tętniczego, a także cholesterolu. Orzechy mają również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Dodatkowo wspierają rozwój kości i odpowiadają za prawidłową pracę mięśni. Warto wiedzieć, że spożywanie pistacji zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Alergia na pistacje

Mimo wielu właściwości odżywczych, pistacje, podobnie jak inne rodzaje orzechów, są silnym alergenem. Alergia na pistacje występuję rzadziej niż np. uczulenie na orzeszki ziemne, ale jej symptomy są równie dokuczliwe. Do objawów alergii na pistacje należą m.in.:

  • pokrzywka,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • świąd w jamie ustnej,
  • duszności,
  • wymioty,
  • spadek ciśnienia.

Należy pamiętać, że uczulenie wywołują nie tylko pistacje, ale również produkty o smaku pistacjowym, np. lody, masy tortowe, wyroby cukiernicze. Zdarza się również, że osoby zmagające się z alergią na pistacje, są także uczulone na orzechy nerkowca. Z tego względu powinny zachować wyjątkową czujność przy wyborze orzechów.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Alergia na soję – jak radzić w świecie pełnym produktów sojowych?

fot. Shutterstock

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Niestety jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii i zapobiegania jej objawom jest dieta eliminacyjna, polegająca na unikaniu alergenu w żywności. Z Bazą Żywności Ann staje się to łatwiejsze! Dzięki nowej funkcjonalności w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą szybko, czytelnie i bez konieczności szukania w spisie na etykiecie, poznać skład produktu i dowiedzieć się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Dodatkowo, w karcie produktu pojawią się informacje dotyczące wartości odżywczych. Jak dokładnie działa Baza Żywności Ann?

Baza Żywności Ann

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności należy określić swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Po określeniu składników alergennych, możemy rozpocząć skanowanie. Jest to możliwe na dwa sposoby:

  • zeskanuj kod kreskowy produktu,
  • wpisz numer z kodu kreskowego produktu.

Należy wspomnieć, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie ma konieczności zaznaczania ich za każdym razem. Co więcej, po wejściu w bazę żywności zobaczymy zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *