Warto wiedzieć z Ann: Migdały – zdrowy dodatek do wielu dań i silny alergen [AUDIO]

Zmniejszenie stężenia cholesterolu, zapobieganie cukrzycy i chorobom krążenia, poprawa pamięci i koncentracji to jedne z wielu korzyści włączenia migdałów do jadłospisu. Mimo że nasiona mają sporo kalorii, to ze względu na właściwości zdrowotne mogą je nawet spożywać osoby na diecie odchudzającej. Przeciwskazaniem do jedzenia migdałów jest natomiast alergia. W jakich produktach możemy spotkać migdały i jak w ich znalezieniu może przydać się Baza Żywności w aplikacji Ann? Sprawdź!

Warto wiedzieć, że istnieją dwie odmiany migdałów: słodkie oraz gorzkie. Te pierwsze są uprawiane najczęściej i znajdują zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Gorzkie migdały natomiast nie nadają się do jedzenia, ale są przydatne np. w produkcji kosmetyków.  

Migdały – właściwości

Migdały są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawierają m.in. sporą ilość witaminy E, wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Ze względu na zawartość tych substancji migdały mają wiele właściwości zdrowotnych. Jedną z nich jest pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Migdały zmniejszają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego, a także zmniejszają stężenie cholesterolu.

Co więcej, spożywanie nasion jest również ważnym elementem profilaktyki cukrzycy i insulinooporności. Mimo wysokiej kaloryczności (ok. 575 w 100 g) migdały wspomagają proces odchudzania i zmniejszają uczucie głodu.

Migdały w produktach spożywczych i kosmetykach

Migdały spożywa się w całości lub wykorzystuje jako dodatek do różnorodnych dań. Z migdałów robi się m.in. marcepan, który jest elementem wielu słodkich deserów i przekąsek. Nasiona bywają także dodatkiem do sałatek lub serów. Płatki migdałowe natomiast często wykorzystuje się do dekoracji ciast czy tortów. Z nasion robi się także napój migdałowy, który dla wielu osób jest smacznym zamiennikiem mleka krowiego.

fot. Shutterstock

Migdały znajdują również zastosowanie w kosmetyce. Ze względu na zawartość witaminy E migdałowe kosmetyki działają przeciwstarzeniowo. Produkty z dodatkiem olejku migdałowego działają również nawilżająco i regenerująco. Co więcej, łagodzą podrażnienia i są polecane także osobom ze skórą suchą i wrażliwą.

Alergia na migdały

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Należy pamiętać, że alergię może wywołać zarówno żywność, jak i produkty kosmetyczne. Najczęstszym objawem alergii pokarmowej na migdały jest świąd i opuchlizna ust. Może pojawić się także obrzęk jamy ustnej oraz języka. Czasami objawem alergii jest wysypka, a nawet wymioty i bóle brzucha. Mogą również pojawić symptomy ze strony układu oddechowego takie jak: katar, kichanie, łzawienie oczu.

Warto wiedzieć, że osoby zmagające się z uczuleniem na migdały często mają również alergię na pyłki roślin, szczególnie brzozy. Z tego względu w okresie pylenia bardzo często dochodzi do reakcji krzyżowej. Reakcję alergiczną zaostrza dodatkowo intensywny wysiłek fizyczny i spożywanie alkoholu.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Kalendarz pylenia i reakcje krzyżowe

Mimo że najczęściej alergia na migdały ma łagodny przebieg, to w niektórych przypadkach może doprowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu osoby zmagające się z alergią pokarmową powinny szczególnie uważać skład spożywanych produktów. Z pomocą przychodzi Baza Żywności w Ann!

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Niestety nie istnieje skuteczny lek na alergię, a jedynym sposobem leczenia jest unikanie alergenu w żywności. Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą w sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *