Warto wiedzieć z Ann: Jak złagodzić ból karku?

Nieprawidłowa postawa, zła pozycja podczas pracy siedzącej, częste korzystanie z telefonu to częste przyczyny bólu karku. Największą rolę w złagodzeniu dolegliwości bólowych odgrywa zmiana codziennych nawyków. Jak zadbać o prawidłową postawę? Jakie przyrządy będą pomocne w zmniejszeniu bólu karku? O czym należy pamiętać, przygotowując miejsce pracy? O tym rozmawiamy z mgr Mateuszem Gęstwą, fizjoterapeutą.

Zła pozycja przy biurku

Ból karku to powszechna dolegliwość, z którą zmagają się przede wszystkim osoby wykonujące pracę siedzącą.

– Najczęstszą przyczyną bólu karku, z którą spotykam się u swoich pacjentów, jest zła lub brak profilaktyki dnia codziennego, czyli np. nieprawidłowe siedzenie, zła pozycja przy biurku. Moim zdaniem największym, jak na dzień dzisiejszy, problemem jest złe użytkowanie telefonu, który najczęściej trzymamy w dłoni poniżej głowy i tym samym się garbimy – mówi w rozmowie z Ann fizjoterapeuta mgr Mateusz Gęstwa.

Warto wiedzieć, że ból karku może być także objawem innych problemów, np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powodem bólu bywają również blizny po cesarskim cięciu lub po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Na dolegliwości bólowe narażone są też osoby, które mają wady wzroku lub noszą źle dobrane okulary i często przechylają głowę, aby wyostrzyć dany przedmiot.

Ergonomia miejsca pracy

Jak uniknąć bólu? Przede wszystkim należy zmienić codzienne nawyki i zadbać o ergonomię miejsca pracy.

Monitor powinien być ustawiony na wysokości naszego wzroku. Należy także zadbać o oparcie przedramion podczas pracy na myszce czy na klawiaturze. Pozycja siedząca powinna być wygodna, plecy mogą być oparte o fotel, ale nie muszą. Jeśli są oparte, wtedy szybciej się garbimy, a jeśli nie, to cały czas aktywnie pracujemy. Nogi powinny zgięte w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni, a stopy oparte o ziemię – wyjaśnia specjalista.

Dodatkowo możemy wyposażyć się w klęcznik do biurka lub w elektryczne podnoszone biurko. Dobrym pomysłem jest także zamiana krzesła na piłkę do aktywnego siedzenia. O prawidłową postawę należy dbać nie tylko w trakcie pracy, ale podczas każdej czynności, która wykonujemy w pozycji siedzącej. Warto również unikać częstego pochylania np. podczas sprzątania.

Wyeliminowanie czynności, które nam szkodzą, powoduje 70-80 procent mniej objawów bólowych – dodaje mgr Mateusz Gęstwa.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Co jeszcze na ból karku?

Pomocne w łagodzeniu bólu jest również rozciąganie odcinka szyjnego, a także klatki piersiowej. Popularnym przyrządem do korekcji wad postawy jest również prostotrzymacz, potocznie nazywany pajączkiem, który zakłada się na plecy. Czy jest skuteczny?

Prostotrzymacz powoduje, że pacjent wytwarza w sobie nawyk ściągania łopatek do kręgosłupa. Przyrząd niestety nie prostuje odcinka piersiowego, więc pacjent dalej może się garbić – mówi w rozmowie z Ann fizjoterapeuta. 

Sprawdź też: Warto wiedzieć z Ann: Garbienie się i nadmierne napięcie? Pomocna może być integracja strukturalna [PODCAST]

Aby złagodzić ból, warto skorzystać z rollerów do masażu lub maty do akupresury, której użycie nie wymaga od nas żadnego wysiłku.

fot. Shutterstock

Ból karku a wizyta u specjalisty

Jeśli zmiana codziennych nawyków nie przyniesie efektów, wtedy warto udać się do fizjoterapeuty.

Pacjent zostanie zbadany pod względem funkcjonalności i dowie się, co jest przyczyną bólu. Często zaleczane są objawy, ale ból karku, pleców – tak jak wspomniałem – może świadczyć o problemach jelit, o zaburzonej perystaltyce. Może być związany z bliznami po cesarskim cięciu lub po operacji wyrostka . Fizjoterapeuta powinien również powiedzieć o profilaktyce dnia codziennego, bo wyeliminowanie rzeczy, które źle wykonujemy w życiu codziennym, skutecznie zredukuje dolegliwości bólowe – dodaje specjalista.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Nieprawidłowa postawa a wdowi garb

Często konsekwencją nieprawidłowej postawy i szkodliwych nawyków jest tzw. wdowi garb, czyli nadbudowa tłuszczowa w tylnej części odcinka szyjnego. Wdowi garb jest naturalną reakcją obronną przed protrakcją szyi i głowy. Z dolegliwością najczęściej zmagają się kobiety. Czy wdowi garb można całkowicie wyleczyć?

Jeśli pacjent będzie pilnował odpowiedniego ułożenia głowy, to wdowi garb nie będzie się powiększał, a przy pomocy fizjoterapeuty może się nawet zmniejszyć. Trudno określić, czy zniknie całkowicie, bo nie wiemy, jak długo pacjent z nim żyje – wyjaśnia specjalista.

Warto jednak pamiętać, że najważniejszym elementem profilaktyki jest dbanie o odpowiednią postawę. Szczególnie, jeśli wykonujemy pracę siedzącą.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *