Warto wiedzieć z Ann: Zerwanie ścięgna u palca dłoni. Jak ćwiczyć?

Ból palca, zaburzenia ruchu i czucia, obrzęk, a nawet krwiak. To mogą być objawy zerwania ścięgien w obrębie dłoni. W takich sytuacjach konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym między innymi: RTG, USG, czy testy kliniczne. Dopiero później lekarz pomoże dobrać nam ćwiczenia, które są koniecznie przy zerwaniu ścięgna u palca dłoni. Na temat diagnostyki oraz leczenia rozmawiamy z Aleksandrem Wójciakiem, magistrem fizjoterapii.

Mówiąc o zerwaniu ścięgna u palca dłoni, na początku konieczne jest wyjaśnienie czym są ścięgna i jak się dzielą. Ścięgna to struktury włókniste, kolagenowe których zadaniem jest przyczepienie mięśni do kości. Wyróżniamy przyczep bliższy (proksymalny) i przyczep dalszy (dystalny). Są połączeniem mięśni ze stawami oraz są odpowiedzialne za ruch kończyn, w tym przypadku dłoni i palców.

Upośledzenie funkcji, ból dłoni i nadgarstka, czy przedramienia może być spowodowane uszkodzeniem mięśni i ścięgien w innej okolicy niż dłoń. Uszkodzenie w okolicy ramienia, przedramienia również może mieć wpływ na funkcjonalność dłoni i palców. Większość mięśni funkcyjnych dłoni ma swoje przyczepy proksymalne w okolicy stawu łokciowego, a dystalne znajdują się w okolicach nadgarstka, dłoni i palców. Nazwa większości tych mięśni bierze nazwę od funkcji jaką spełniają. Część grzbietowa dłoni to prostowniki, a część dłoniowa to zginacze. Występują również mięśnie nawracacze i odwracacze (Pronatory i supinatory).

Zerwanie ścięgna u palca dłoni – przyczyny i objawy

Objawami zerwania ścięgna u palca dłoni są ból, brak funkcji, obrzęk, krwiak i zmiana kształtu palca. Uszkodzenia ścięgien w obrębie przedramienia, nadgarstka, dłoni i palców możemy podzielić  kilka rodzajów:

  • mechaniczne (urazowe ,powypadkowe w danym momencie),
  • genetyczne (przekazywane pokoleniowo),
  • mechaniczne zwyrodnieniowe (nie leczone, przewlekłe).

W każdym przypadku konieczna jest jak najszybsza diagnostyka. Zazwyczaj wykonuje się: RTG, USG, TK, testy kliniczne i funkcjonalne.

Mechaniczne uszkodzenia ścięgien w obrębie dłoni i nadgarstka to zerwania, nadciągnięcia i blokady. Co prowadzi do utraty całkowitej lub częściowej funkcji ścięgna.

Jeśli chodzi o genetyczne podłoże chorób i uszkodzeń ścięgna u palca dłoni, to wyróżniamy m.in. Przykurcz Dupuytrena. Dotyka ścięgien dłoniowych palca serdecznego i małego. Dochodzi tu do nadprodukcji tkanki łącznej, efektem czego jest powstanie guzków na ścięgnach m.zginaczy dłoni. To skutkuje  skróceniem ścięgna i przykurczem zajętego palca. Nie leczony przykurcz Dupuytrena prowadzi do nieodwracalnych zmian. Leczenie polega na zabiegu operacyjnym poprawiającym właściwości mechaniczne ścięgna. Choroba dotyczy częściej mężczyzn niż kobiety” – wyjaśnia Aleksander Wójciak, magister fizjoterapii.

Do genetycznych przyczyn zerwania ścięgna u palca dłoni należy również Reumatoidalne Zapalenie Stawów (zmiany zwyrodnieniowe stawów, guzy w obrębie stawów, a tym samym nieprawidłowa praca ścięgien prowadzi do całkowitej utraty funkcji dłoni). Reumatoidalne Zapalenie Stawów nie w każdym przypadku, ale w większości jest przekazywana pokoleniowo. Zatem tą chorobę możemy również zaliczyć do czynników genetycznych upośledzających pracę ścięgien dłoni i palców. Zmiany zwyrodnieniowe stawów, guzy w obrębie stawów, a tym samym nieprawidłowa praca ścięgien prowadzi do całkowitej utraty funkcji dłoni.

Choroba de Quervaina

„Choroba de Quervaina to entezopatia przyczepów mięśni do kości. Zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki. Przyczyną jest najczęściej kumulacja przeciążeń i mikrourazów lub długotrwałe czynności (powtarzane cyklicznie). Występuje częściej u kobiet. Charakteryzuje się bólem i zaburzeniami funkcji w obrębie prostownika i odwodziciela kciuka” – tłumaczy fizjoterapeuta.

Częstą jednostką chorobową w obrębie nadgarstka i dłoni jest zespół cieśni nadgarstka. Jest to efekt długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka.

„Przeważnie powstaje samoistnie, jednak może towarzyszyć takim stanom jak :ciąża, niedoczynności tarczycy, cukrzyca, przeciążenia i urazy nadgarstka oraz guzy w kanale nadgarstka. Objawami tego urazu jest brak czucia w obrębie nerwu pośrodkowego, głównie pierwszych trzech palców, ból nadgarstka i przedramienia oraz osłabienie funkcjonalności”Przeważnie powstaje samoistnie, jednak może towarzyszyć takim stanom jak :ciąża, niedoczynności tarczycy, cukrzyca, przeciążenia i urazy nadgarstka oraz guzy w kanale nadgarstka. Objawami tego urazu jest brak czucia w obrębie nerwu pośrodkowego, głównie pierwszych trzech palców, ból nadgarstka i przedramienia oraz osłabienie funkcjonalności” – wyjaśnia.

Przeczytaj także: Warto wiedzieć z Ann: Zespół cieśni nadgarstka – nieleczony może ograniczać funkcjonalność ręki

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Zerwanie ścięgna u palca dłoni – leczenie

Dopiero po wykonaniu diagnostyki i potwierdzeniu zerwania ścięgna u palca dłoni lekarz do wybiera metodę leczenia.

„Przy łagodnym uszkodzeniu ścięgna prostownika lub zginacza palca skuteczną metodą jest odciążenie i usztywnienie palca, którego dotyczy zerwane ścięgno. Używa się do tego szyny Zimmera lub w łagodniejszych przypadkach stabilizuje się palec do palca przy pomocy plastra lub bandaża na okres około 10 dni. Po ustąpieniu bólu można rozpocząć delikatne usprawnienie polegające na redukcji ewentualnego obrzęku (lód, Altacet) następnie delikatne przywracanie ruchomości i funkcji uszkodzonego palca. Bardzo przydatne w takich sytuacjach są ćwiczenia z oporem gumki recepturki owiniętej na palec przeciwstawny lub wszelkie przyrządy z oporem elastycznym” – mówi Aleksander Wójciak.

Zerwanie ścięgna u palca zazwyczaj leczone jest operacyjnie. Później trwa okres gojenia i rehabilitacji i następnie rehabilitacji. W zależności od poziomu skomplikowania zabiegu okres gojenia trwa od 4,5 do 12 tygodni. Już w tym okresie pacjent powinien korzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Przykładowe ćwiczenia

  • Zginanie i prostowanie stawu ( do 4,5 tygodni)
  • Zginanie palców i nadgarstka; po zdjęciu szyny zaciskanie pięści; zginanie palca, przy unieruchomionym nadgarstku (powyżej 4,5 tygodni)
  • Rozpoczęcie ćwiczeń oporowych z piłką lub gąbką Nerfa. (8 tygodni)
  • Ćwiczenia wzmacniające rękę (10-12 tygodni)

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Przeczytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *