Edukacja Ann: Staw barkowy – kiedy wymaga leczenia? [PODCAST]

Staw barkowy – często lekceważony, a niezwykle ważny. Pełni wiele funkcji w naszym organizmie i odpowiada za największy zakres ruchu kończyn górnych. Do uszkodzenia stawu barkowego bardzo często doprowadzają powtarzalne czynności takie jak podnoszenie czy dźwiganie. Jak rozpoznać, że staw barkowy nie działa poprawnie? Jakie są najczęstsze schorzenia stawu barkowego? W jaki sposób leczy się dolegliwości barku? Między innymi o tym rozmawiamy z fizjoterapeutą Wojciechem Królikowskim z Gabinet Fizjotetapii i Terapii Manualnej Active Fizjo.

Współpraca czterech stawów

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest staw barkowy i jaką pełni funkcję?

Wojciech Królikowski, fizjoterapeuta: Staw barkowy pełni wiele funkcji. Jest to jeden z najbardziej złożonych stawów w naszym organizmie. Funkcjonalnie bark pełni funkcje wszystkich ruchów, które wykonujemy w ciągu dnia. Ruchy związane z podnoszeniem, unoszeniem, dźwiganiem, pchaniem odbywają się za pomocą stawu barkowego.

Staw barkowy jest kompleksowym stawem, ponieważ nie jest to jeden staw, ale 4 stawy. Mamy do czynienia ze stawem barkowo-ramiennym, czyli połączeniem głowy kości ramiennej z panewką łopatki. Mamy również obojczyk, który ma 2 końce. Jeden koniec łączy się z wyrostkiem barkowym łopatki, a drugi z mostkiem. Mamy jeszcze łopatkę, która ślizga się na klatce piersiowej. Nie jest to typowy staw, ponieważ jest to tylko pewna powierzchnia ślizgu. Wszystkie te 4 stawy muszą ze sobą współgrać. Jeśli w pewnym ogniwie wystąpi jakieś zaburzenie, ograniczenie ruchu lub jakiś mięsień będzie w nieprawidłowy sposób oddziaływał na staw, to wtedy dochodzi do różnych patologii.

staw barkowy ból barku
fot. Shutterstock

Staw barkowy – powtarzalne ruchy

Jakie są przyczyny bólu barku?

Najczęstszym powodem konsultacji u fizjoterapeuty jest powtarzalna praca, powtarzalne ruchu z rękoma powyżej głowy, rękoma daleko od ciała lub z przenoszeniem ciężarów. Są różne definicje powtarzalnych ruchów. Jedna z ciekawszych określa powtarzalne ruchy jako ruchy, które trwają minimum 4 godziny i są wykonywane kilkanaście razy w ciągu jednej godziny. Zdarza się również tak, że pacjent na ogół nie ma problemów z barkiem, ale zaczął uprawiać nowy sport i zbyt intensywne treningi bez rozgrzewki doprowadziły do bólu barku. Dotyczy to też osób, które intensywnie trenują na siłowni i zbyt szybko zwiększają obciążenia.

Podczas rozmowy fizjoterapeuta udzielił nam odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są najczęstsze dolegliwości stawu barkowego?
  • Jakie są objawy zaburzeń pracy stawu barkowego?
  • W jaki sposób leczy się dolegliwości stawu barkowego?
  • Kiedy staw barkowy wymaga operacji?

Rozmawiała: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *