Edukacja Ann: Nadmierne napięcie? Pomoże rolowanie i masaż piłeczką

Zmęczenie, ból i trudności w codziennych aktywnościach to objawy towarzyszące nadmiernemu napięciu. Siedząca pozycja podczas pracy, nadmierny stres, brak ruchu i higieny snu niestety nie są dla ciała obojętne. Mogą odbić się na stanie naszego zdrowia właśnie poprzez odczuwane napięcie. Jak sobie z nim poradzić? Okazuje się, że skuteczne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki! Rolowanie i masaż piłeczką to jedne ze sposobów radzenia sobie z problemem. O tym, jak wykonać masaż piłeczką, jak wybrać odpowiedni roller i kiedy warto z nich skorzystać, a kiedy wybrać się do specjalisty, opowiedziała w rozmowie z Ann osteopatka i fizjoterapeutka, Roksana Kryk-Iwicka.

Rolowanie to coraz popularniejsza forma automasażu. Wykonuje się go z użyciem głównie piłeczek lub specjalnych wałków, nazywanych rollerami. Masaż ten ma za zadanie rozluźnić nadmierne napięcia. Wykorzystuje się go do rozluźniania spiętych partii mięśni, np. w wyniku stresu lub w czasie odczuwania zakwasów po wysiłku fizycznym. Odpowiednio i systematycznie wykonywane rolowanie może zmniejszyć ryzyko kontuzji, zapobiec przykurczom mięśni, a nawet zwiększyć zakres ruchu.

Można wykonywać je zarówno po treningu jak i jako element wieczornego relaksu i wyciszenia. Żeby zauważyć pozytywne efekty rolowanie wcale nie musi trwać długo! Dla większości osób optymalne jest wykonywanie masażu przez około 10 minut, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika i właściwie dobrane narzędzia.

Zmęczenie i ból to objawy nadmiernego napięcia

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Skąd wiedzieć, że nasze mięśnie są nadmiernie napięte? Jakie objawy zauważymy?

Roksana Kryk-Iwicka, osteopatka i fizjoterapeutka: Zauważymy przewlekły ból, zmęczenie, trudności z podejmowaniem codziennych aktywności czy to sportowych, czy też codziennych aktywności związanych z pracą lub domem. 

Miejsca bolesne często są zauważalne dopiero przy kompresji. Warto w momencie odczuwania dolegliwości bólowych zastanowić się, skąd pochodzi źródło problemu: z przeciążenia, zmęczenia, braku stabilizacji, czy może „ochrony” danego miejsca przez organizm.

Czy możemy w jakich sposób samodzielnie w domu pracować nad rozluźnieniem mięśni?

Jak najbardziej! Uważam, że każdy powinien posiadać w domu piłeczkę tenisową, roller i matę akupresurową, które świetnie niwelują przeciążenia naszego ciała, chroniąc przed powstaniem większych przeciążeń, czy kontuzji.

Rolowanie piłeczką – jak wykonać poprawnie?

W jaki sposób możemy wykonać masaż piłeczką, żeby odczuć pozytywne skutki?

Praca z piłeczką jest bardzo intuicyjna, uciskamy bolesne miejsce i czekamy na powolne rozluźnienie mięśnia. Jeśli trafimy na punkt spustowy, możemy spodziewać się bólu promieniującego w różne strony. Masaż piłeczką warto rozpocząć od dużych mięśni, jak mięśnie pośladkowe. Należy stopniowo dawkować siłę nacisku, aby nie wykonywać ćwiczenia zbyt mocno.

Rolowanie warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu

A jak wykorzystać wałek do rolowania i jaki roller rodzaj wybrać?

Zwykle oczekując szybkich efektów wybieramy twarde rollery z wypustkami. Niestety ten wybór często nas zniechęca. Jeśli powięź nie jest gotowa, można zrobić sobie większą krzywdę.

Warto zacząć od miękkiego, przyjemnego rollera. Jeśli jesteś szczupłą osobą, zostań przy tym rollerze, ewentualnie uzupełniając jego działania przez rozluźnianie masywnych części ciała (jak np. pośladki) przez roller z wypustkami.

Roller twardy jest przeznaczony dla osób regularnie ćwiczących, nie powinien sprawiać dużego dyskomfortu. Ponadto osoby o masywnej masie mięśniowej również powinny wybrać właśnie taki roller.

Czytaj także: Rolowanie to idealny sposób na szybszą regenerację mięśni. „Koniec z zakwasami”

Przeciwskazania do rolowania

Cały artykuł dostępny jest bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

Czy są jakieś przeciwwskazania do  rolowania i masażu piłeczką?

Nie ma szczególnych przeciwskazań do stosowania rollerów. Oczywiście zmiany skórne, otwarte rany, czy ogólny zły stan pacjenta jest bezwzględnym przeciwskazaniem.

Kiedy z problemem nadmiernego napięcia wybrać się do specjalisty?

Zwykle polecam pacjentom próbę podjęcia regeneracji we własnym zakresie: rolowanie, mata, piłeczka, ponadto zadbanie o dobre nawodnienie, sen i dietę. Jeśli po zadbaniu o te podstawy nadal odczuwają dyskomfort, warto udać się do specjalisty, aby sprawdzić czy problem nie jest poważniejszy i czy podejmowane działania są prawidłowe.

O ekspertce: Roksana Kryk-Iwicka – jest osteopatką, fizjoterapeutką uroginekologiczną, masażystką, instruktorką pilates. Pracuje z kobietami na każdym etapie ich życia – prowadząc terapię nietrzymania moczu, terapię bólową, czy prace z zaburzeniem funkcji dna miednicy, rozejścia mięśnia prostego. Jej celem jest zarażanie ludzi pasją i optymizmem oraz praca nad poprawą ich stanu zdrowia.

Rozmawiała: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *