Warto wiedzieć z Ann: Masaż sportowy – klucz do lepszego zdrowia i osiągnięcia celów treningowych

Masaż sportowy to popularna i skuteczna metoda, która pomaga sportowcom osiągnąć ich cele treningowe oraz utrzymać dobre zdrowie. Zabieg ten składa się z różnych technik, które mogą poprawić krążenie krwi, zmniejszyć ból mięśniowy oraz pomóc w regeneracji po treningu. Czym dokładnie jest masaż sportowy? Jakie są jego korzyści i jak można go stosować w codziennej praktyce treningowej? Na temat masażu sportowego rozmawiamy z masażystą Olhą Poliukhovych.

Masaż sportowy: wyróżniamy kilka typów

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym dokładnie jest masaż sportowy i jakie są jego korzyści dla sportowców?

Olha Poliukhovych, masażysta: Masaż sportowy jest zalecany osobom uprawiającym sport zawodowo i amatorsko. W masażu sportowym masowane są grupy mięśni szczególnie narażone na przeciążenia. Istnieje kilka rodzai tego typu masażu, najczęściej stosowane to:

  • Podtrzymujący
  • Rozgrzewający
  • Treningowy
  • Powysiłkowy

Im większa grupa mięśni jest masowana, tym większa jest efektywność zabiegu. Dzieje się tak dlatego, że wtedy reaguje centralny układ nerwowy. Warto zaznaczyć, że masaż sportowy może z powodzeniem zastąpić niewykonany w danym dniu trening, co jest dobrą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą poćwiczyć.

Masaż pozwala szybciej wrócić do regularnego wysiłku, uzupełnia rozgrzewkę, a także może pomóc w regeneracji przeciążonych mięśni oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakwasów i kontuzji podczas zawodów. Ponadto, masaże sportowe przyspieszają krążenie limfy i utleniają skórę.

Masaż sportowy: najczęściej masowano są łydki

Jakie są zalecenia dotyczące częstotliwości masażu sportowego i jak długo powinien trwać jeden masaż?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Przede wszystkim, należy brać pod uwagę rodzaj sportu, intensywność wysiłku, wiek oraz płeć osoby, która będzie poddawana masażowi. Masaż podtrzymujący zazwyczaj trwa około 45 minut, natomiast rozgrzewający trwa około 15 minut, a treningowy około 60 minut lub dłużej. Zaleca się wykonywanie masażu podtrzymującego 1-2 razy w tygodniu.

Które partie ciała są najczęściej masowane podczas masażu sportowego i dlaczego?

I tutaj odpowiedź jest dość prosta – partie ciała szczególnie narażone na kontuzji. Najczęściej masuje się łydki, które są odpowiedzialne za podnoszenie masy ciała, jak również zginacze bioder, które odpowiadają za podnoszenie nóg i mięśnie pośladkowe – odwodziciele uda. Również górne partie ciała mogą być masowane. Jednakże, należy pamiętać, że nie można zapominać o pozostałych częściach ciała!

Masaż sportowy bazuje się na technikach masażu klasycznego

Jakie techniki stosuje się podczas masażu sportowego i w jaki sposób wpływają one na organizm?

Masaż sportowy tak naprawdę bazuje na technikach masażu klasycznego, ale jest wykonany bardziej energicznie oraz wymaga zastosowanie większej siły. Szczególnie korzystane elementy tego typu masażu to – rozgrzewania, rozcierania, ugniatania i oklepywania.

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czy masaż sportowy jest korzystny tylko dla sportowców, czy może być również stosowany przez osoby nie uprawiające sportu?

Olha Poliukhovych: Jak już wspomniałam, masaż sportowy jest podobny do masażu klasycznego, a więc może być stosowany nie tylko u osób uprawiających sport, ale również u osób pracujących fizycznie, którzy mają większą masę mięśniową. Natomiast osobom które prowadzą siedzący, mało aktywny tryb życia nie jest zalecany masaż sportowy a tylko klasyczny lub lecznicy.

Ciąża należy do przeciwwskazań?

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do masażu sportowego?

Tak, oczywiście. Do przeciwwskazań możemy zaliczyć: mało aktywny tryb życia, choroby układu krążenia, nowotwory, infekcje, a także okres rekonwalescencji i ciążę.

Czy ten rodzaj masażu może pomóc w zapobieganiu kontuzjom, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Zapobieganie kontuzjom to jedno z najważniejszych zaleceń do masażu sportowego. Masaż sportowy przyspiesza regenerację mięśni, zmniejsza napięcie oraz zwiększa zakres ruchu.

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *