Edukacja Ann: Zakwaszenie organizmu a dieta – jakie fakty warto poznać? [PODCAST]

Zmęczenie, wypadanie włosów, spadek odporności – to objawy, których rzekomym winowajcą jest zakwaszenie organizmu. Czy rzeczywiście można się „zakwasić”, a może to tylko jeden z wielu dietetycznych mitów? Jakie mogą być przyczyny zakwaszenia organizmu? O powiązaniach między dietą a pH płynów ustrojowych oraz skuteczności diet odkwaszających rozmawialiśmy z dietetykiem, Arturem Przybyłowskim.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Panie Arturze, czym jest zakwaszenie organizmu i czy istnieje taka dieta, która będzie działała odkwaszająco?

Artur Przybyłowski, dietetyk: W ostatnich latach termin zakwaszenia organizmu stał się bardzo popularny. Często można usłyszeć, że warto się odkwaszać, bo jest to niebezpieczny stan, który prowadzi do wielu chorób, objawia się wzrostem masy ciała, nieustannym zmęczeniem, bólami głowy. Pacjenci zgłaszają też pogorszony stan skóry, włosów i paznokci. To są takie charakterystyczne objawy, które są przypisywane zakwaszeniu organizmu.

Dla wielu osób może to brzmieć naprawdę przekonująco, bo to są takie objawy, które może zauważyć u siebie każdy z nas. Samo pojęcie zakwaszenia organizmu i mechanizmy, na które powołują się propagatorzy diet i suplementów alkalizujących wydają się logiczne. Natomiast pozostaje pytanie, ile tak na dobrą sprawę jest w tym wszystkim prawdy.

Zakwaszenie organizmu to nielogiczny mit

Warto byłoby zacząć od tego, że problem pojawia się już na samym początku i tkwi w samym określeniu „zakwaszenie organizmu”. Bowiem nasz organizm, w zależności od organu, o którym mówimy, może mieć skrajnie różne środowisko. I tak w żołądku – pH jest silnie kwaśne, jeśli chodzi o płyn trzustkowy – ma on odczyn alkaliczny, z kolei nasza krew – lekko zasadowy i względnie stały odczyn, podobnie jak płyn mózgowo-rdzeniowy. Więc jak widać, zakwaszony organizm to pojęcie mało precyzyjne i bardzo ogólne, a z perspektywy, którą przedstawiłem, zupełnie nielogiczne.

Czytaj także: Edukacja Ann: Probiotyki – co o nich wiemy [FAKTY I MITY]

Warto byłoby pójść dalej i założyć, że zwolennicy diet alkalizujących mają na myśli zakwaszenie dotyczący krwi. To byłaby bardzo niebezpieczna dla zdrowia sprawa. Krew powinna mieć ściśle kontrolowany poziom pH, żeby organizm mógł utrzymać funkcje życiowe. Utrzymanie tego stałego pH wymaga optymalnego funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych organizmów, do których zaliczane są m.in. systemy buforowe krwi i tkanek, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca, czy wydalanie związków kwasowych i zasadowych przez nerki i produkcję amoniaku.

Zakwaszenie krwi to skutek poważnych chorób

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej są z całą pewnością związane z zaburzonym funkcjonowaniem płuc czy nerek. Co więcej, takie niewielkie odchylenia od optymalnego zakresu stężenie jonów wodorowych we krwi mogą być niebezpieczne dla stanu zdrowia, a nawet życia człowieka. Stan nagromadzenia się we krwi związków o charakterze krwi lub deficyt związków o charakterze zasadowym będzie wywoływał zaburzenie równowagi i obniżał pH w kierunku kwasowym i to się nazywa kwasicą.

Wyróżniamy kwasicę metaboliczną i oddechową. Metaboliczna związana jest głównie z niewyrównaną cukrzycą, a oddechowa z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego. Spadek pH krwi poniżej 7,35 jest stanem chorobowym, który zagraża życiu i wymaga hospitalizacji. Nie jest to więc coś, co dotyczy każdego z nas. To jest stan zagrożenia życia.

Niestety dla zwolenników diet odkwaszających, bezpośredni wpływ diety na właśnie pH krwi jest bardzo, ale to bardzo ograniczony.

Podczas rozmowy specjalista opowiedział także:

  • Czy warto stosować diety odkwaszające?
  • Jak prawidłowo się odżywiać i co warto czerpać z zasad diety alkalicznej?
  • Jakie są zagrożenia ze stosowania diet odkwaszających?
  • Dlaczego nabieramy się na mity dietetyczne?

Rozmawiała: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Więcej treści na temat odżywiania, które znajdziesz w Ann:


*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych.W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *