Alergia na żyto. Jak ją rozpoznać?

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Żyto, jak każde inne zboże, może wywoływać reakcje alergiczne. Bóle brzucha, biegunka, pokrzywka i ataki astmy – to tylko kilka z wielu objawów jakie może powodować alergia na żyto. Zboża należą do grupy produktów, które są silnie alergizujące, ponieważ zabierają gluten. Jak rozpoznać alergię na żyto? Z pomocą przychodzi Baza Żywności Ann! Dowiedz się, jak z niej skorzystać i ustrzec się przed niebezpiecznymi alergenami.

Alergia pokarmowa występuję u 1-2% ludzi dorosłych oraz u około 8% dzieci. I niestety ma tendencję wzrostową.

Alergia na żyto

Żyto jest zbożem zawierającym gluten, czyli białko, które u niektórych osób jest silnie alergizujące. Szczególnie u osób z celiakią. Jest to genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu. Wówczas taka osoba musi stosować dietę bezglutenową, która obowiązuje przez całe życie. Eliminacja glutenu, w tym żyta, dotyczy również osób, które mają nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Eliminowanie glutenu z diety jest również zalecane przy chorobach autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, cukrzyca typu I, zespół jelita drażliwego, reumatoidalne zapalenie stawów, autyzm czy ADHD. Te schorzenia bardzo często współistnieją z celiakią, dlatego u takich osób powinny być przeprowadzone badania w kierunku wykrycia alergii na żyto.



Alergia pokarmowa: przyczyny

Główną przyczyną alergii pokarmowych są uwarunkowania genetyczne. Ryzyko pojawienia się alergii u dzieci zdrowych rodziców wynosi od 5 do 15%. Natomiast w przypadku występowania alergii u rodziców, wzrasta do 60-80%. Kolejnym czynnikiem powodującym alergię pokarmowe jest rozwój cywilizacyjny, w tym przede wszystkim większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Do głównych przyczyn wzrostu zachorowań na alergie pokarmowe należy również:

  • zwiększenie spożycia niektórych produktów spożywczych (np. egzotycznych owoców i warzyw)
  • częstsze spożywanie żywności zarówno wysoko przetworzonej, jak i wykorzystywanie jej do przygotowywania posiłków (gotowe produkty lub półprodukty).

Alergia na żyto: objawy

Objawy alergii na żyto pojawiają się na skutek kontaktu organizmu z alergenami znajdującymi się w zbożu. Wówczas dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który identyfikuje białka zboża jako zagrożenie.

Najczęstszymi objawami alergii na zboża są:

  • objawy żołądkowo-jelitowe (np. biegunki, bóle brzucha, wymioty),
  • zmiany skórne (np. egzema, pokrzywka),
  • zaburzenia ze strony układu oddechowego (np. kaszel, nieżyt nosa, astma),
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
  • szok anafilaktyczny.

Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy alergii pokarmowej, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, który po wywiadzie lekarskim, zleci wykonanie odpowiednich badań.

Alergia na żyto: diagnostyka

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na produkty zbożowe, w tym alergię na żyto, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. We krwi pacjenta wykrywa się specyficzne przeciwciała IgE, które poza objawami, potwierdzają alergię na żyto i produkty zbożowe.



Skanuj etykiety i wykluczaj alergeny z diety

Osoby, u których wykryto alergię pokarmową na zboża, w tym również alergię na żyto, powinny rozpocząć stosowanie diety bezglutenowej. Jakie produkty wybierać?

W tym może pomóc Baza Żywności Ann.

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Dzięki nowej funkcjonalności w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą szybko, czytelnie i bez konieczności szukania w spisie na etykiecie, poznać skład produktu i dowiedzieć się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Dodatkowo, w karcie produktu pojawią się informacje dotyczące wartości odżywczych.

Jak dokładnie działa Baza Żywności Ann?

Baza Żywności Ann

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *