Prognozy mówią o tym, ze do 2030 roku, czyli za 7 lat, z cukrzycą będzie borykało się 10 milionów polskiego społeczeństwa. O tym, czy da się powstrzymać tę galopującą lawinę cukrzycy, rozmawiamy z dr hab. n. med. Karoliną Kędzierską-Kapuzą, diabetologiem i nefrologiem. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej rozmowy z cyklu „Przepis na Zdrowie Ann”.
Cukrzyca: różne oblicza
Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Zdrowie: Czym cukrzyca typu 1 różni się od cukrzycy typu 2?
dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza: Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Najczęściej chorują na nią dzieci i młodzi dorośli, choć czasem zdarza się ona również w wieku dojrzałym. Cukrzyca „dwójka” polega na tym, że nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko trzustce, a w konsekwencji ją niszczy. Przebieg tej choroby jest bardzo gwałtowny i szybki. Typowe objawy to silne pragnienie, osłabienie, odwodnienie, senność. Ten typ cukrzycy jest częściej i łatwiej wykrywalny, pewnie też dlatego, że dotyczy młodszej populacji. A nad dziećmi zwykle czuwają rodzice.
Cukrzycę typu 2 trudniej rozpoznać?
Szacuje się, że 13 procent ludności całego świata choruje na cukrzycę, w tym 90 procent stanowi cukrzyca typu 2. Rzeczywiście jej objawy mogą rozwijać się wiele lat, być tak niezauważalne, możemy mieć stan przedcukrzycowy lub powikłania po cukrzycy i nawet o tym nie wiedzieć.
Jakie to mogą być powikłania?
Na przykład zawał. Często kardiolodzy wykonują pacjentowi w szpitalu rutynowe badania, wśród nich badanie glukozy. I nagle okazuje się, że jej poziom jest bardzo wysoki. Pacjent nie ma świadomości, że choruje na cukrzycę, a już ma zawał. Inny przykład – pacjent ma ciężkie niedokrwienie kończyny. Trafia na oddział chirurgii naczyniowej. Pojawia się u niego powiększające się owrzodzenie na stopie. Myśli, że to z powodu uderzenia. Chirurdzy wykonują badanie i okazuje się, że to cukrzyca.
Cukrzyca – jak rozpoznać i leczyć
Inne wątki poruszone podczas rozmowy:
- Związek między otyłością a cukrzycą.
- Jak rozpoznać osobę, która ma atak cukrzycowy i jak jej pomóc?
- Czy wirusy mogą być aktywatorami cukrzycy?
- Jak dziś leczy się cukrzycę?
- Jakie badanie możemy wykonać, aby sprawdzić, czy cukrzyca lub stan przedcukrzycowy nas dotyczą?
O ekspertce:
dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza — specjalista chorób wewnętrznych, chorób nerek, transplantologii klinicznej i diabetologii. Członkini Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.