Warto wiedzieć z Ann: Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne [PODCAST]

Kinesiotaping jest jedną z wielu metod terapii wykorzystywanych przez fizjoterapeutów. Na czym polega ta metoda oraz jakie są wskazania do kineziotapingu? I czy pacjent może stosować taśmy samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiada dr Ireneusz Hałas, specjalista fizjoterapii z Centrum Fizjoterapii Irehamed oraz Międzynarodowy Senior Instruktor Kinesiotapingu.

Posłuchaj podcastu: Kineziotaping

Kinesiotaping: elastyczne plastry o działaniu terapeutycznym

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Kinesiotaping – co to jest i jak działa?

dr Ireneusz Hałas: Chociaż istnieje kilka pojęć, żeby określić metodę kinesiotapingu, to jednak w naszej formie terapeutycznej stosujemy tradycyjną nazwę. Metodę opracował w latach 70. XX wieku japoński doktor Kenzo Kase. W 1988 roku japońscy siatkarzy mieli naklejone na sobie plastry w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Wtedy to właśnie kinesiotaping pierwszy raz został zaprezentowany światu. W Europie metoda rozpowszechniła się w połowie lat 90. XX wieku, a w pierwszych latach XXI wieku polscy fizjoterapeuci włączyli ją do metod rehabilitacji.

Przy tej metodzie wykorzystuje się elestyczne plastry, które rozciągają się tylko w jednym kierunku i maksymalnie do 40%. Ponieważ właśnie taki mniej więcej jest zakres uelastycznienia skóry podczas terapii. Taśmy muszą być hipoalergiczne i wykonane ze 100% bawełny, która pokryta jest klejem akrylowym.

Plastry dynamiczne zwykle naklejamy na skórę, w miejscu w których chcemy otrzymać efekt terapeutyczny. Zastosowanie odpowiedniej techniki plastrowania pozwala wpływać na cały system mięśniowy, układ krążenia czy też układ limfatyczny. Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiedni sposób naklejenia powoduje to, że zmniejszamy napięcie w systemie skórnym i powięziowym, czyli pomiędzy skórą a mięśniami.

Kineziotaping: najpopularniejsze techniki

Jakie istnieją techniki aplikacji plastrów?

W metodologii tapingu wyróżnia się 6 podstawowych technik aplikacji plastrów. Najłagodniejszą oraz najprostszą w użytkowaniu jest technika mięśniowa. Jest ona wykorzystywana w celu redukcji dolegliwości bólowych, ale również redukcji obrzęków i normalizacji napięcia mięśniowego. Kolejna technika nosi nazwę więzadłowa. W tej aplikacji naklejamy napiętą na 25-75% taśmę na nierozciągniętą skórę. W uzasadnionych przypadkach plaster może być napięty na 100%. Najczęściej metodę tę stosujemy przy bliznach pooperacyjnych. Następne dwie techniki to powięziowa i korekcyjna. Ich zastosowanie wymaga już pewnej analizy i wiedzy specjalistycznej. Pierwsza z nich stosuje się w celu poprawy ruchomości powięzi, inna zaś w celu wspomagania ograniczeń ruchów w stawie. Kolejną bardzo popularną techniką jest technika limfatyczna, którą stosujemy, żeby poprawić cyrkulację krwi i limfy oraz zredukować niewielkie obrzęki. W przypadku tej metody nakleja się plaster o bardzo delikatnym napięciu 0-10%. Istnieje także technika funkcjonalna, która szczególnie przydaje się u pacjentów z niestabilnością stawową.

Kinesiotaping stosuje się na różne dolegliwości

Wspomniał Pan Doktor o niektórych sytuacjach, kiedy plastry są zalecane. Ale jeszcze podpytam – jakie są wskazania do kinesiotapingu?

Taśmy kinesio stosuje się u wielu pacjentów z różnymi dolegliwościami. Najczęstszym wskazaniem terapeutycznym jest redukcja bólu w różnych miejscach ciała. Głównie kinesiotaping stosujemy na ból będący wynikiem kontuzji i urazów. Dużo mamy pacjentów z krwiakami po operacjach czy stłuczeniach. Plaster bardzo szybko redukuje krwiaki i powoduje, że zmniejszają się dolegliwości bólowe w tych strefach. Istotnym elementem jest zastosowanie plasterowania w odciążeniu blizn pooperacyjnych. Kinesiotaping obecnie jest też chętnie praktykowany przez fizjoterapeutów w leczeniu wad postawy, a także u kobiet w ciąży.

Jest to również dość powszechnie stosowana metoda jako wspomaganie terapii funkcjonalnej u sportowców we wszelkiego rodzaju urazach i po zabiegach operacyjnych.

W rozmowie poruszyliśmy m.in. następujące pytania:

  • Jakie istnieją techniki aplikacji plastrów?
  • W jakich sytuacjach, jak również przy jakiego typu urazach w sporcie stosujemy tą metodę?
  • Kiedy stosowanie kinesiotapingu u sportowców nie jest wskazane?
  • Plastry dynamiczne to bezpieczna metoda?
  • Jak długo utrzymuje się pozytywny efekt od kinesiotapingu?
  • Czy pacjent może stosować taśmy samodzielnie?

dr Ireneusz Hałas – specjalista fizjoterapii oraz doktor nauk o kulturze fizycznej. W województwie lubelskim pełnił przez wiele lat funkcję prezesa Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego PTF. Jest Międzynarodowym Senior Instruktorem Kinesiology Tapingu, a także asystuje na szkoleniach Współczesnych metod diagnostyki i leczenia tkanek miękkich. Od wielu lat prowadzi specjalistyczne szkolenia dla fizjoterapeutów.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *