Warto wiedzieć z Ann: Zespół złamanego serca – można umrzeć ze smutku? [PODCAST]

Kardiomiopatia stresowa, powszechnie znana jako zespół złamanego serca, jest chorobą mięśnia sercowego, która swymi objawami przypomina zawał serca. Kogo najczęściej dotyka ta choroba? Jak wygląda diagnoza i leczenie? Czy naprawdę niespełniona miłość czy inne traumatyczne wydarzenia mogą spowodować, że „pęknie nam serce”? Na te i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Statystyki pokazują, że około 1 – 2 proc. diagnozowanych ostrych zespołów wieńcowych, okazuje się w rzeczywistości zespołem Takotsubo.

Posłuchaj podcastu: Zespół złamanego serca

Zespół złamanego serca: na czym polega choroba?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest zespół Takotsubo, znany także jako choroba złamanego serca?

dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kardiolog: Zespół Takotsubo jest zespołem objawów, które naśladują ostry zespół wieńcowy czy zawał mięśnia sercowego, ale bez zmian w naczyniach wieńcowych. Inną nazwą tej choroby jest kardiomiopatia indukowana stresem. Typowe objawy zespołu takotsubo przypominają zawał serca. A więc u osoby pojawia się ból w klatce piersiowej, duszność, czasami może też dojść do utraty przytomności. Natomiast czynnikiem wyzwalającym zwykle jest stres.

Kryteria koniecznym do rozpoznania zespołu takotsubo jest obraz uzyskany za pomocą badania echokardiograficznego. Obraz kardiograficzny jest bardzo typowy dla tego zespołu. Składa się na niego hipo- lub akineza segmentów okołokoniuszkowych z hiperkinezą segmentów przypodstawnych. Stąd nazwa tego zespołu, który po raz pierwszy został opisany przez Japończyków w 1990 r. Serce w obrazie echokardiograficznym przypomina naczynie wykorzystywane do poławiania ośmiornic. Natomiast, aby rozpoznać kardiomiopatię stresową, należy wykonać badanie koronograficzne, które wykluczy zawał, jako przyczynę tych objawów.

Zespół złamanego serca: objawy przypominają zawał

Wspomniał Pan Profesor, że zespół takotsubo najczęściej objawia się podobnie jak zawał serca. A czy są jakieś charakterystyczne objawy?

Typowe objawy to jest ból czy ucisk w klatce piersiowej zwykle pośrodku, ale mogący promieniować do ramienia czy do łopatki. A także duszność, uczucie szybszego czy czasem nierównego bicia serca. Do objawów zespołu takotsubo należą zaburzenia rytmu serca, które też mogą przybierać groźną formę, czyli częstoskurczu komorowego czy migotania komór, i prowadzić do utraty przytomności czy wręcz do nagłego zatrzymania krążenia. Na szczęście dzieje się to bardzo rzadko.

Kogo najczęściej dotyka choroba?

Patrząc statystycznie, choroba najczęściej występuje u kobiet po 60 r.ż. Czy jest to związane z większym narażeniem na stres? Trudno mi na ten temat dyskutować, ale fakty są takie, że rzeczywiście ta grupa jest najczęściej dotknięta zespołem takotsubo. Nie zawsze choroba jest poprzedzona czynnikiem stresogennym, ale bardzo często zbierając wywiad z tymi pacjentami okazuje się, że w ciągu ostatnich dni przeżyli jakiś stres – utratę kogoś bliskiego czy np. utratę pracy. Zdarza się też, że przyczyną kardiomiopatii takotsubo był zespół bólowy, uraz czy silne bóle brzucha.

W rozmowie m.in. znajdziecie odpowiedź na następujące pytania:

  • Jak wygląda leczenie syndromu złamanego serca oraz jakie są rokowania?
  • Czy naprawdę można umrzeć ze smutku lub ze szczęścia?
  • Czy możemy rozpoznać chorobę złamanego serca za pomocą badania krwi?
  • Do jakich niebezpiecznych powikłań może prowadzić zespół takotsubo?
  • Czy w ostatnim czasie obserwujemy więcej przypadków tej choroby? Jeśli tak, to dlaczego?
  • Jak możemy i czy w ogóle możemy uchronić się przed zespołem złamanego serca?

Dr habn. medAndrzej Głowniak – kardiolog z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz kierownik Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii SPSK nr 4. Jako trzeci kardiolog z Polski zdał egzamin specjalizacyjny z zakresu kardiologii interwencyjnej, organizowany przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Specjalizuje się m.in. w zabiegach ablacji u chorych z zaburzeniami rytmu serca.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *