Dietetyk radzi w Ann: Cukrzyk może jeść wszystko. Najważniejszy jest umiar [ROZMOWA WIDEO]

W jaki sposób cukrzyk powinien komponować i rozplanowywać posiłki? Czy w diecie osoby z cukrzycą istnieje lista produktów zakazanych? Na ten temat w ramach cyklu „Dietetyk Radzi w Ann” rozmawiamy z Katarzyną Szybiak, dietetyczką i edukatorką cukrzycową.

Zobacz całą rozmowę: Cukrzyk może jeść wszystko

Zasady żywienia w cukrzycy

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jak bardzo sposób żywienia osób z cukrzycą – zarówno typu 1 jak i 2 – powinien różnić się od sposobu odżywania osób zdrowych?

Katarzyna Szybiak: Nienajlepszym rozwiązaniem jest całkowita zmiana sposobu żywienia, dopiero w momencie, gdy pojawia się choroba. O tym, aby jeść zdrowo, powinniśmy myśleć wcześniej. A gdy okaże się, że mamy cukrzycę, musimy dodatkowo zwrócić uwagę na pewne rzeczy.

Jakie?

Choćby na to, aby kontrolować wielkość porcji. Zarówno w cukrzycy typu 1 jak i 2, jednym z głównych celów leczenia jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Cukrzyca jest zaburzeniem metabolizmu węglowodanów – pamiętajmy o tym, patrząc na cały dzień, aby nie było ich w naszej diecie za dużo. Ważne są odpowiednie proporcje węglowodanów, białka i tłuszczu – dbajmy więc by nasz talerz skomponowany był według zasad Talerza Zdrowego Żywienia. Pacjent powinien ograniczyć węglowodany łatwo przyswajalne – cukier, miód, słodycze, słodzone przetwory mleczne, słodkie serki homogenizowane, pieczywo cukiernicze, soki i napoje. Istotna jest też regularność posiłków.

Jak często osoba z cukrzycą powinna je spożywać?

Najlepiej co 4 – 5 godzin, tak aby w ciągu dnia było ich od 4 do 5. Jeśli będziemy stosować taki system, wówczas przerwy między posiłkami nie będą się nam dłużyły. Nie będzie też potrzeby sięgania po przekąski.

Inne kwestie poruszone w rozmowie:

  • Dlaczego właściwa dieta ma tak duże znaczenie w cukrzycy?
  • Lista sprawdzonych patentów w żywieniu cukrzyka.
  • Jaka jest najlepsza przekąska dla osoby z cukrzycą?
  • Wegeterianizm a cukrzyca – czy to się wyklucza?

O ekspertce:

Katarzyna Szybiak z zawodu dietetyk, również edukatorka społeczna w cukrzycy. współpracująca z „Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą”. Na Instagramie prowadzi profil „Dietetyk od cukrzycy”. Wyznaje zasadę: „Możesz jeść wszystko. Kluczem jest rozsądek i umiar”.

Zobacz całą rozmowę: Cukrzyk może jeść wszystko

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *