Edukacja Ann: Bieżnia, czyli sposób na bieganie zimą i nie tylko!

Zima nie jest przeciwwskazaniem do treningu biegowego. Jednakże dla wiele osób jest bardzo trudno wyjść z domu, kiedy temperatura spada poniżej zera. Rozwiązaniem może być bieżnia! Jak dobrać odpowiednią dla nas bieżnię? Na co należy zwrócić uwagę? Czy ćwiczenie na bieżni pomoże zachwycać formę na wiosnę?

Bieganie zimą: trening na świeżym powietrzu czy na bieżni?

Zima jest okresem, kiedy najczęściej przerywamy treningi. Silny i mroźny wiatr, para z ust i śliski asfalt – to wszystko nie przekonuje nas do biegania w zimie.

– Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, uważam, że lepiej podjąć próby wiosną lub jesienią, aby się nie zniechęcić. Trening w niskich temperaturach nie należy do najłatwiejszych. Istnieje większe ryzyko nabawienia się kontuzji, zwłaszcza, gdy jest ślisko. Wówczas nietrudno o upadek – mówią w rozmowie z Ann zapaleni biegacze. 

Dobrym rozwiązaniem może być bieżnia elektryczna. Biegamy w ciepłym pomieszczeniu, nie narażamy się na przeziębienie, poważne obciążenia stawów czy kontuzje. Co więcej, możemy dostosować nasz trening do indywidualnych potrzeb i celów.

Bieżnia: jakie istnieją rodzaje?

Istnieją różne rodzaje bieżni. Podstawowy podział obejmuje bieżnie: elektryczne, mechaniczne lub inaczej magnetyczne, ciśnieniowe oraz antygrawitacyjne. Różnią się one sposobem działania, liczbą różnych dodatkowych funkcji oraz oczywiście ceną.

Bieżnia elektryczna do swojego działania potrzebuje zasilania elektrycznego, za pomocą którego prąd dociera do silnika i pas wprowadzany jest w ruch. Ten rodzaj bieżni wymusza niejako tempo biegu, a więc musimy je odpowiednio dostosować. Zmieniając programy można wybrać odpowiednie tempo biegu oraz stopień nachylenia bieżni.

Cały artykuł odstępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie.

W bieżni mechanicznej pas biegowy uruchamia się za pomocą siły mięśni, a nie silnika. Bieżnia mechaniczna jest przeważnie mniejsza niż elektryczna oraz tańsza. Najczęściej ten rodzaj nie posada amortyzacji, co może negatywnie wpływać na stawy. Wadą jest również to, że bieżnia mechaniczna nie pozwala ustawić tempa biegu. Właśnie dlatego jest ona przede wszystkim polecana doświadczonym biegaczom.

Bieżnia ciśnieniowa to rodzaj bieżni, która jest obudowana specjalną kapsułą do wysokości bioder. Ten sprzęt łączy w sobie korzyści z wysiłku fizycznego oraz działania podciśnienia. Panujące w kapsule podciśnienie przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, jak również pobudza ukrwienie skóry i przepływ limfy. Bieżnia ciśnieniowa jest dobrym rozwiązaniem na modelowanie ud, pośladków oraz brzucha.

Bieżnia antygrawitacyjna wykorzystywana jest przede wszystkim w rehabilitacji osób z urazami kończyn. W tym innowacyjnym urządzeniu stosuje się technologię różnicy ciśnień powietrza  opracowaną przez NASA. Dzięki temu ciało staje się odciążone aż do 80% masy, a trening przypomina stan nieważkości.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jaką bieżnię do domu najlepiej zakupić? Odpowiedź jest prosta – taką, której rozmiar będzie pasował do pomieszczenia, w którym zamierzamy ją postawić. Przy wyborze bieżni należy również zwrócić uwagę na długość pasa. Wszystko dlatego, że użytkownik musi dopasować go do siebie. M.in. do swojego wzrostu, długości nóg, a także wagi. Wybierając bieżnię do domu, trzeba kierować się także nośnością bieżni, czyli tym, jaki ciężar sprzęt potrafi wytrzymać. W standardowych modelach dopuszczalna waga użytkownika wynosi zwykle 120 lub 150 kg.

Bieżnia umożliwia skuteczny trening kardio

Bieżnia umożliwia wykonanie skutecznego treningu kardio. Pozwala też ćwiczyć niezależnie od pogody oraz umożliwia nam śledzenia postępów i parametrów wysiłku. Regularny trening na bieżni pozwala budować kondycję i wspomaga ujędrnianie ciała. Jest to również dobry sposób na spalanie kalorii. Podczas godzinnego treningu na bieżni elektrycznej można spalić od 400 do 800 kcal.

Ponadto większość bieżni posiada systemy amortyzacyjne, które sprawiają, że stawy biegacza są obciążone w mniejszym stopniu niż ma to miejsce na zwykłym podłożu. Dzięki temu, że możemy regulować kąt nachylenia pasa biegowego, ćwiczymy też różne partii mięśniowe.

Osoby, które nie lubią spacerować podczas złej pogody, mogą skorzystać właśnie z bieżni. Dzięki możliwości regulacji ustawień, takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi spacer gdy za oknem zimno i deszczowo.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *