Pole dance: wymagająca dyscyplina sportu. Czy dla każdego?

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Pole dance, potocznie nazywany tańcem na rurze, to dyscyplina sportu, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Ćwiczyć ten taniec może praktycznie każdy, bez względu na wiek czy płeć. Cały proces treningowy jest bardzo wymagający. Wykonywanie niektórych akrobacji wymaga ponadprzeciętnej techniki oraz dobrze rozwiniętych mięśni. Czym dokładnie jest pole dance i dlaczego wciąż budzi tyle kontrowersji? Dowiedz się z Ann.

W 2017 roku pole dance oficjalnie został uznany za dyscyplinę sportową.

Pole dance, czyli taniec na rurze

Pole dance to bardzo popularna forma sportu na zachodzie, która w ostatnich latach dotarła do nas i zyskała dużą popularność. Jest to dyscyplina, opierająca się na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych lub ćwiczeń akrobatycznych z elementami tańca przy wykorzystaniu rurki. Mało kto wie, ale istnieje kilka odmian pole dance. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Pole dance jako dyscyplina sportowa – gimnastyczne ćwiczenia, które przypominają gimnastykę artystyczną. Wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły.
  • Pole art lub inaczej pole choreo – zajęcia taneczne z użyciem drążka pionowego. W pole art kładzi się nacisk na historię opowiadaną tańcem.
  • Exotic pole – zajęcia typowo choreograficzne, które odbywają się w butach typu szklanki, czyli butach na platformie i wysokim obcasie. Exotic pole dzieli się również na podkategorie: total beginner, flow i hard. Dość często exotic pole jest wykonywany w klubach nocnych.
  • Chinese Pole – jest to chińska odmiana pole dance. W znacznej mierze różni się ona od pole dance w pojęciu tradycyjnym. Akrobaci wykonują niesamowite triki wspinając się i opadając z zawrotną szybkością.
Cały artykuł dostępny po zalogowaniu na stronie oraz w aplikacji.

Taniec na rurze nie jest łatwą dyscypliną. Cały proces treningowy jest bardzo wymagający. Wykonywanie niektórych akrobacji wymaga ponadprzeciętnej techniki oraz dobrze rozwiniętych mięśni. Taniec na drążku najczęściej wykonuje się w topie i krótkich elastycznych spodenkach. Wynika to z tego, iż odsłonięte ciało znacznie lepiej przyczepia się do drążka i umożliwia wykonywanie trudnych i wymagających figur.

Taniec na rurze: dla kogo?

Dość często podążając za stereotypami ludzie uważają, że pole dance jest tylko dla młodych kobiet. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę pole dance – trenowany regularnie i systematycznie – jest prawie dla każdego. Ten rodzaj aktywności fizycznej przeznaczony jest zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Trenować mogą również dzieci.

Taniec na rurze jest idealną dyscypliną dla osób zdeterminowanych, które mają dużo cierpliwości, ponieważ, żeby dobrze nauczyć się tego sportu potrzeba sporo treningów, czasu i poświęcenia.

Warto jednak pamiętać o przeciwwskazaniach. Głównym przeciwskazaniem do uprawiania tej dyscypliny jest:

  • ciąża
  • rozejście mięśni prostych brzucha
  • bardzo duża wada wzroku
  • problemy z ciśnieniem w oczach
  • przepuklina kręgosłupa.

Podczas tańca na rurze występują duże przeciążenia w stawach i kręgosłupie, więc osoby po kontuzjach oraz u których występują dyskopatie, muszą przed zajęciami skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego warto ćwiczyć pole dance?

Jak już wspomniano wcześniej, pole dance to ćwiczenia kompleksowo dbające o sylwetkę. Podczas treningu można wprawić w ruch wszystkie mięśnie od nadgarstków, przez plecy po łydki. Najczęściej jednak pracuje górna część ciała. Nie warto jednak bać się, że nasze ręce „urosną”, może to wydarzyć się tylko, jeśli mamy predyspozycje i ćwiczymy prawie codziennie po kilka godzin. Ponadto trening wyszczupla sylwetkę i wzmacnia mięśnie, jak również poprawia rozciągnięcie i ogólną elastyczność naszego ciała.

Taniec na rurze to także rozrywka i sposób na to, by aktywnie spędzać czas. Ćwiczenia nie tylko wspomogą wysmuklenie sylwetki, ale też pozbycie się stresu i napięcia. A ponieważ podczas treningu trzeba być maksymalnie skupionym,  nie będziesz miał czas na myślenie o swoich problemach.

Jak zacząć trenować?

Żeby rozpocząć swoją przygodę z tańcem na drążku wcale nie trzeba wcześniej przygotowywać się na przykład na siłowni czy budować swoją kondycję. Każdy może zapisać się do szkoły pole dance i zacząć trenować. Nie trzeba też mieć żadnych podstaw akrobatyki czy tańca. W trakcie dalszego trenowania kondycja wzrośnie dzięki intensywnym treningom i dodatkowym ćwiczeniom mającym na celu rozwinąć wszystkie partie mięśni.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *