Bungee fitness – na czym polega trening w powietrzu?

Bungee fitness to połączenie intensywnego treningu, podczas którego spalamy ogromne ilości kalorii, i dobrej zabawy. Do ćwiczeń wykorzystuje się specjalną elastyczną linę: taką samą, jakiej używa się podczas skoku na bungee. Trening nie polega jednak na skakaniu, ale na…lataniu. Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas aktywności? Kto może uprawiać bungee fitness, a kto powinien zrezygnować z treningu? Przeczytaj w Ann!

Bungee fitness: co to za aktywność?

Efektowny trening w powietrzu przywędrował do nas z Azji i cieszy się coraz większą popularnością wśród Polek. W trakcie treningu jesteśmy zabezpieczeni uprzężą, która jest przymocowana do elastycznej liny wychodzącej od sufitu.

W powietrzu wykonujemy ćwiczenia o różnej intensywności, podczas których pracuje całe nasze ciało. Trening wzmacnia wszystkie partie mięśniowe, a szczególnie mięśnie brzucha i gorset mięśniowy stabilizujący kręgosłup. Mimo że w ćwiczenia zaangażowane jest całe ciało, to trening nie obciąża stawów. Na elastycznych linach jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia, których nie moglibyśmy zrobić na powierzchni, np. długie serie pompek.

Czy bungee fitness jest bezpieczny?

Widok lin przymocowanych do sufitu na początku może wzbudzać nasz niepokój. Nie ma jednak powodu do zmartwień. Specjalistyczny sprzęt musiał przejść szereg testów i otrzymać certyfikat bezpieczeństwa przed oddaniem do użytku.

Jak wygląda trening?

Poza uprzężą i liną do treningu potrzebne są także neoprenowe spodenki z ochronnymi poduszeczkami na biodra. Wszystkie te elementy powinniśmy otrzymać przed rozpoczęciem aktywności w klubie fitness. Sprzęt do zajęć musi być indywidualnie dopasowany do wagi i wzrostu danej osoby, o co również powinien zadbać klub.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Pierwsze treningi fitness polegają na opanowaniu techniki i oswojeniu się z linami. Zaufanie do sprzętu to podstawa udanej aktywności fizycznej. Podczas kolejnych zajęć wykonuje się ćwiczenia, które prezentuje instruktor. Akrobacje w powietrzu wyglądają niewinne, jednak wymagają mocnych mięśni i bywają wyczerpujące.

Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas treningu?

Najczęściej są to wyskoki, biegi, przysiady, pompki, loty. Bungee fitness wymaga sporej przestrzeni, dlatego przeprowadza się go w niedużych grupach. Trening trwa około godziny i zawsze poprzedzony jest rozgrzewką.

Fot. Shutterstock

Bungee Fitness: dla kogo?

Trening wzmacnia gorset mięśniowy kręgosłupa i łagodzi sztywność stawów. W związku z tym zalecany jest przede wszystkim osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Bungee fitness to również świetne ćwiczenia dla kobiet i mężczyzn, którzy zmagają się z nadwagą. Trening nie obciąża stawów i pozwala na spalanie ogromnych ilości kalorii.

Fitness w powietrzu to też doskonała aktywność dla wszystkich znudzonych chodzeniem na siłownię i poszukujących nowych wrażeń. Bungee fitness jest połączeniem dobrej zabawy wyzwalającej endorfiny i mocnego treningu.

Ćwiczenia mogą także wykonywać dzieci: intensywność ćwiczeń oraz sprzęt jest w takim przypadku dostosowany do najmłodszych. To świetna zabawa, dzięki której dzieci mogą wejść w rolę bohaterów swoich ulubionych bajek.

Zajęcia coraz częściej pojawiają się w ofertach klubów fitness.

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą!
Fot. Shutterstock

Bungee Fitness: przeciwwskazania

Czy bungee fitness jest dla każdego? Niestety nie. Z treningu w powietrzu muszą zrezygnować osoby mające problemy z błędnikiem, ponieważ ćwiczenia wymagają zachowania równowagi. Bungee fitness nie jest też odpowiedni dla chorych na dyskopatię, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku).

Na trening powinni również uważać seniorzy. Wraz z wiekiem spada dynamika ruchów i osoby starsze mogą mieć problem z wykonywaniem ćwiczeń w powietrzu. Świeże urazy, kontuzje albo ból różnego pochodzenia także uniemożliwiają wykonywanie treningu. Jeśli zmagamy się z jakimś schorzeniem i mamy wątpliwości, czy bungee fitness jest dla nas, wtedy warto skorzystać z porady lekarza.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *