Wyścigi na łopatach i noszenie żon, czyli nietypowe dyscypliny sportowe

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Siatkówka, piłka nożna czy boks – to dyscypliny sportowe znane wszystkim. Jednak w ostatnich latach popularne stało się tworzenie nowych aktywności fizycznych. Przygotowaliśmy dla was top 5 nietypowych dyscyplin sportowych. Zobacz, a będziesz zaskoczony!

Nietypowe dyscypliny sportowe: nowe odmiany znanych wszystkim aktywności

Bubble Football

Bubble Football inaczej można nazwać „bąbelkową” piłką nożną. Ten sport po raz pierwszy pojawił się w 2011 roku w norweskim show telewizyjnym. Chociaż początkowo bubble football był tylko absurdalną wariacją na temat piłki nożnej, bardzo szybko uzyskał popularność. Jest to nowa alternatywna forma sportu, która łączy w sobie piłkę nożną oraz ogromne kule, w które uczestnicy wchodzą od pasa do głowy.

Tak samo jak w zwykłej piłce nożnej celem każdej drużyny jest bramka przeciwnika i strzelanie goli. Różnica zaś polega na sposobie poruszania się. Zawodnicy są bowiem w ogromnych kulach. W trakcie gry w bubble football można nie tylko biegać, ale również skakać, odbijać się, a nawet robić fikołki. Na boisku jednocześnie może przebywać maksymalnie 12 graczy w kulach. Bramkarz nie jest wymagany, ale jeśli drużyna chce obsadzić tę pozycję jest to jak najbardziej dopuszczalne.

W maju 2018 odbył się pierwszy w historii turniej mistrzostw świata w bubble football. Mecz został rozegrany w Shoreditch, w Londynie. Swoje reprezentacje wysłały wówczas – Finlandia, Brazylia, Portugalia, Hiszpania oraz Anglia.

Nietypowe dyscypliny sportowe: rowerowa piłka

Cycleball – piłka rowerowa

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Cycleball to dyscyplina, która narodziła się jeszcze pod koniec XIX wieku. Aktualnie sport ten jest najbardziej popularny w Austrii, Belgii, Włoszech, Francji, Niemczech, a także Japonii, Danii i Szwajcarii. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1929 roku i organizowane są co roku głównie w Niemczech.

Piłka rowerowa polega na tym, że zawodnicy jeżdżą na rowerach i stosując elementy kolarstwa, piłki nożnej, hokeja i koszykówki. Kołami jednośladu próbują trafić piłką do bramki. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że muszą mieć stopy oderwane od podłoża, a piłkę dotknąć można każdą częścią roweru oraz głową.

Najpopularniejszą wersją rozgrywki są mecze 2 na 2. Czas gry zależy od wieku zawodników. Uczniowie grają 2 razy po 5 minut, juniorzy – 2 razy po 6 minut, dorośli zaś 2 razy po 7 minut. Co ciekawe do gry używana jest piłka wypełniona nie powietrzem, lecz włosiem końskim.

Nietypowe dyscypliny sportowe: noś żonę na rękach

Eukonkanto – noszenie żon

Dyscyplina pochodzi z Finlandii. W 1999 roku trafiła również do Ameryki Północnej. Jest to forma wyścigów, w których startują mężczyźni niosący na barkach swoje drugie połówki.

Zasady gry są bardzo proste – mężczyźni mogą trzymać swoje żony lub partnerki na ramionach, na tzw. „windę strażacką” lub na plecach w pozycji do góry nogami. Udział w takich zawodach wymaga  od panów dobrej kondycji i jeszcze większej siły, a od pań – zaufania i cierpliwości. Podczas wyścigów para ma do pokonania wyboiste ścieżki, potoki i skały.

W przypadku, gdy kobieta spadnie z ramion mężczyzny, do ich czasu dodaje się karne pięć sekund. Wygrywa ten, kto pierwszy ukończy bieg. A główną nagrodą jest piwo – tyle litrów, ile waży kobieta.

Co ważne, partnerzy nie muszą być małżeństwem.

Nietypowe dyscypliny sportowe: z górki na łopacie

Shovel racing – wyścigi na łopatach

Shovel racing, czyli wyścigi na łopatach mają dość długą historię. Po raz pierwszy tę nietypową konkurencję zastosowano w 1970 roku. Na czym polega Shovel racing? Zawodnik siedzi na łopacie i zjeżdża w dół po oblodzonej górce.

Dyscyplina sportowa trafiła do zawodów Winter X-Games w roku 1997. Niestety w trakcie doszło do poważnego wypadku jednego z uczestników. To było powodem wstrzymania organizacji tych wyścigów. W 2010 roku nietypowa dyscyplina powróciła na listę konkurencji Winter X Games. Aktualnie zawodnicy zjeżdżają na łopatach do odśnieżania z dołu posmarowanych woskiem, co pomaga rozwijać bardzo dużą szybkość – nawet 112 km/h!

Nietypowe dyscypliny sportowe: szachowy boks

Chess boxing – szachowy boks

Szachoboks jest dość nietypową intelektualną dyscypliną sportową, która została wymyślona w 1992 roku przez francuskiego twórcę komiksów Enki Bilala. Polega ona na połączeniu walki bokserskiej z partią szachową. W pojedynku zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, a 5 – boksując. Chess boxing zaczyna się od rundy szachowej trwającej cztery minuty. Po minucie przerwy następuje walka bokserska, która trwa 3 minuty.

W 2003 roku w Berlinie powołana została Światowa Organizacja Szachowego Boksu, której mottem jest – „Walki toczą się na ringu, wojny toczą się na planszy”. W 2005 roku zaś odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy. Żeby wziąć udział w turnieju, trzeba być dobrym zarówno w boksie, jak i szachach.

Nietypowe dyscypliny sportowe
Fot. Shutterstock

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *