Zumba. Czy to fitness dla każdego?

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Marzysz o rozpoczęciu aktywności fizycznej lub o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów? Nie chcesz wykonywać nudnych ćwiczeń lub uczęszczać na siłownię? Idealnym rozwiązaniem może okazać się zumba fitness! To trening, którego głównym celem jest świetna zabawa, a „skutkiem ubocznym” jest pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz poprawienie kondycji. O tym dlaczego zumba jest warta uwagi oraz jakie ma pozytywne odziaływanie na organizm mówi Katarzyna Kramarczyk, instruktorka Zumba fitness.

Zumba fitness to trening, który może nam przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych. To pomoc nie tylko dla naszego ciała, ale i również dla naszej duszy.


Trenerka zumby, Katarzyna Kramarczyk

Zumba przede wszystkim „czyści głowę”. To są zajęcia, na które wchodzimy i nieważne, czy mamy gorszy dzień, czy mamy jakieś problemy w domu, czy w pracy. To jest ten moment, kiedy o nich naprawdę zapominamy

— Katarzyna Kramarczyk, Instruktorka Zumba fitness.

Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Czym w ogóle jest zumba fitness? Czy to bardziej taniec, czy może trening fitness?

Katarzyna Kramarczyk: Zumba fitness to świetny energetyczny trening, który opiera się głównie na tanecznych krokach i jest połączeniem klasycznego aerobiku i tańca latynoamerykańskiego. To świetna alternatywa dla osób, które są już znudzone zwykłymi treningami i mają ochotę na coś nowego. Mamy poczucie zabawy i takiej imprezy w trakcie, której nawet nie wiemy, kiedy robimy przysiady, bo są tak skrupulatnie włożone w choreografie, że nawet nie odczuwamy tego, że po prostu ćwiczymy. Mamy wrażenie, że cały czas dobrze się bawimy.

Ta forma ruchu jest przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wieku, płci, zdolności ruchowych, gdyż łatwo ją dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Zumba – dla każdego?

Czy zumba to fitness dla każdego? Czy jest coś, co może ograniczać osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z zumbą?

Tak, zumba fitness jest dla każdego. Ja mogę to powiedzieć naprawdę śmiało i z pełną odpowiedzialnością, ponieważ są grupy wiekowe od maluszków, czyli dzieci żłobkowych, aż po seniorów i osoby niepełnosprawne. Zumba jest przygotowana tak, aby każdy mógł z niej skorzystać.

W przypadku dzieciaków jest to zumbini, które zaczynamy od najmłodszych lat. Tam intensywność ćwiczeń jest naprawdę znikoma. To jest takie wprowadzanie dzieci w świat tańca i muzyki, czy grania na instrumentach. Później przechodzimy do dzieciaków starszych, od czwartego roku życia. Tam już mamy choreografie, które oczywiście są proste, ale również mamy różnego rodzaju zabawy ogólnorozwojowe.

Dla osób powyżej czternastego, piętnastego roku życia to już są takie konkretne choreografie i ćwiczenia. Później przechodzimy do zumby gold. Jest to zumba o bardzo okrojonej intensywności. Można powiedzieć, że to jest na pół tempie. To jest przede wszystkim trening dla osób, które wracają do sprawności fizycznej po jakiejś chorobie, czy rekonwalescencji. To jest też dla osób starszych, dla kobiet w ciąży, ale również dla osób niepełnosprawnych, nawet na wózkach inwalidzkich.

Każdy rodzaj zumby fitness jest dostosowany do uczestników. Także każdy naprawdę może znaleźć coś dla siebie.Czyli można powiedzieć, że tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do tego, żeby zacząć ćwiczyć zumbę fitness.

Ja zawsze twierdzę, że każdy uczestnik jest w stanie dostosować daną choreografię do własnych możliwości. Wiadomo, że jeżeli przyjdziemy na zajęcia i robimy to pierwszy raz to mamy wrażenie, że nie wiemy za bardzo, co mamy robić. Więc już z góry wiemy, że nie damy z siebie wyciągnąć aż tak dużo.

Natomiast są osoby, które na przykład mają problem z kolanem, biodrem, ewentualnie po prostu mają gorszy dzień i wcale tak intensywnie nie będą podskakiwać. Robią to na tyle, na ile będą potrafiły i będą mogły w danym dniu. Oczywiście wszystko zależy też od instruktora.

Wystarczy tylko chcieć i dać się ponieść.

Zumba fitness „czyści głowę”

Powiedzmy jeszcze o korzyściach dla zdrowia. Jak trening zumby fitness wpływa na nasz organizm?

Zacznę od strony mentalnej. Zumba fitness przede wszystkim „czyści głowę”. To są zajęcia, na które wchodzimy i nieważne, czy mamy gorszy dzień, czy mamy jakieś problemy w domu, czy w pracy. To jest ten moment, kiedy o nich naprawdę zapominamy. To zawsze widać na rozgrzewce. Bo to, że zaczęła się rozgrzewka, to wcale nie znaczy, że wszyscy na tych zajęciach już są. Niektórzy jeszcze coś załatwiają w głowie.

Natomiast później już, pod koniec rozgrzewki, one już są na zumbie i zaczynają się bawić. Zaczynają śpiewać i być takie wyluzowane.

Zumba fitness to dobry wybór także dla dzieci?

Nasze dzieciaki słyszą wszędzie: bądź grzeczny, bądź spokojny, nie przeszkadzaj, bądź cicho. Na zumbie fitness ma być głośno. Na zumbie, uczymy ich tego, że one naprawdę mogą bardzo dużo. Mają bardzo dużo swobody i wolności, natomiast kontrolowanej przez instruktora. Ma być to bezpieczne, przede wszystkim. Dzieciaki mają prawo do tego żeby być głośno, żeby krzyczeć, biegać, skakać, bo od tego są te zajęcia. Wprowadzamy im taką odrobinę luzu.

Na zdjęciu instruktorka zumby Katarzyna Kramarczyk trenująca z dziećmi.
Zumba fitness to idealna propozycja dla aktywnych dzieci/fot. arch. prywatne

Fitness przynosi wiele korzyści dla zdrowia

Ja się zawsze śmieję, że moim marzeniem jest, żeby wszyscy tańczyli wszędzie. Nieważne, czy to jest ulica, czy to jest przystanek autobusowy ale po prostu, żeby ludzie mieli na tyle w sobie luzu i takiej radości życia żeby robili to wszędzie. Bo naprawdę to jest lekarstwo na wszystko.

Od strony zdrowotnej, to zumba fitness jest treningiem interwałowym, czyli o nieregularnych interwałach i nieregularnej intensywności. Będziemy tańczyć w bardzo szybkim tempie a za chwilę zwolnimy np. bachatą. Są to nieregularne interwały, które powodują przede wszystkim, że nasz układ krążeniowo-oddechowy oraz nasze serce pracuje inaczej. Często jest tak, że osoby, które przychodzą pierwszy raz na zajęcia lub są po dłuższej przerwie, mają problem z oddechem na samym początku. Nasze serce zaczyna pracować znacznie intensywniej. Z każdymi zajęciami jest już tylko co raz lepiej, ponieważ nasza kondycja fizyczna staje się coraz lepsza.

Taniec nie tylko dla kobiet!

Warto też podkreślić, że zumba fitness nie jest tylko dla kobiet i dla dzieci, ale też dla mężczyzn. Jednak nie są oni aż chętni do tego typu treningu.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Oczywiście, że tak. Jest bardzo dużo instruktorów panów i oni właśnie przełamują ten stereotyp, że mężczyźni nie tańczą. Warto zaznaczyć jedną rzecz, że na zumbie fitness nikt nie ma prawa nikogo oceniać. Dla nas nie ma znaczenia, czy kursant zacznie salsę od lewej czy od prawej strony, czy on zrobi w tym momencie, w którym ja robię obrót. Nikogo nie oceniamy.

To są zajęcia niezwykle luźne. Zresztą z drugiej strony choreografie są tak tworzone i tak się dużo dzieje na zajęciach, że naprawdę nikt nie ma czasu patrzeć na kolegę lub koleżankę obok co robi, bo po prostu nie ma na to czasu.

Zumba fitness łączy ludzi

Zauważyłam, że ludzie łączą się w takie społeczności na zumbie i w ten sposób zawiązują przyjaźnie. Oni się inaczej do siebie uśmiechają na ulicy dlatego, że łączy ich coś wyjątkowego. To jest inna społeczność, bardziej wyluzowana, szczęśliwa i bardziej uśmiechnięta.

Zumba fitness jest naprawdę dla wszystkich. Ja miałam osobiście panów na zajęciach i bardzo to lubię i ich chwalę. Naprawdę bardzo się staram, aby na zajęciach czuli się komfortowo i tym samym dobrze się bawili.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *