Senior na siłowni – od czego zacząć i jak bezpiecznie trenować? [PODCAST]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

To, że aktywność fizyczna jest ważna, wie już każdy z nas. Dotyczy to szczególnie osób starszych. W ich przypadku regularny ruch pomaga nie tylko zachować na dłużej zdrowie, ale również sprawność wpływającą na codzienne funkcjonowanie. Czy jednak trening na siłowni jest dobrym pomysłem dla seniorów? Jakie są przeciwskazania do ćwiczeń? Od czego powinien zacząć senior na siłowni? Między innymi o tym rozmawiamy z trenerem personalnym Filipem Ponitką. Posłuchaj podcastu Ann!

Senior na siłowni – korzyści z treningów

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czy seniorzy mogą korzystać z siłowni?

Filip Ponitka, trener personalny: Moim zdaniem osoby starsze wręcz powinni korzystać z siłowni. Nawet nie mówiąc stricte o siłowni, ale w ogóle powinni uczęszczać na treningi. Aktywność fizyczna powinna być w ich życiu codziennością.

Jakie korzyści mogą przynieść seniorom ćwiczenia na siłowni?

Wzmacnia im to układ odpornościowy, poprawia funkcje oddechowe, zmniejsza sztywność w stawach. Następuje poprawa fizjologicznych zakresów ruchów, zmniejsza się sztywność tętnic. Myślę, że treningi mają przede wszystkim wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, depresja, udary i choroby powiązane z demencją starczą.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Fitness bez skakania dla seniorów i nie tylko

Seniorka ćwiczy na siłowni
Dzięki ćwiczeniom na siłowni następuje poprawa fizjologicznych zakresów ruchów, a także zmniejsza się sztywność tętnic/fot. Shutterstock

Ćwiczenia poprawiające siłę

Czy seniorzy mogą korzystać ze wszystkich sprzętów dostępnych na siłowni? Czy z którychś powinni zrezygnować?

To zależy tylko od wytrenowania danej osoby. Seniorzy, tak jak wszystkie osoby, powinni korzystać ze wszystkich maszyn, które są na siłowni.

Co do samego treningu – u osób starszych musi być to trening ukierunkowany na ułatwienie wykonywania zadań dnia codziennego. Skupiłbym się bardziej na treningu oporowym, siłowym, kondycyjnym. Takim, który będzie poprawiał ich siłę, równowagę, koordynację ruchową, a także wydolność sercowo-naczyniową.

Podczas rozmowy specjalista udzielił odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie konkretne ćwiczenia powinni wykonywać seniorzy na siłowni?
  • Czy są przeciwskazania do korzystania z siłowni przez osoby starsze?
  • Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że trening na siłowni jest zbyt intensywny i trzeba go przerwać?
  • Czy lepiej, aby seniorzy udali się na siłownię z osobą wspierającą?

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *