Warto wiedzieć z Ann: Mrożenie pozwala na dłużej zachować smak produktów [PODCAST]

Ciasta, orzechy, sery, sosy, zupy, smażone ryby – lista produktów i dań, które można mrozić jest bardzo długa i zróżnicowana. Mrozić możemy prawie wszystko, jednak czy wiemy, jak to robić prawidłowo? Na czym polega mrożenie i rozmrażanie żywności? Jak przechowywać mrożone produkty? Między innymi o tym rozmawiamy z mgr Aleksandrą Husar, dietetyczką z poradni Dobry Dietetyk.

Mięso i ryby należy rozmrażać powoli

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czy mięsa i ryby również można mrozić, nawet te z krótkim terminem przydatności przed zamrożeniem?

mgr Aleksandra Husar: Jak najbardziej, tylko trzeba pamiętać, że mięso oraz ryby są produktami, w przypadku których bardzo istotny jest sposób rozmrażania. O ile warzywa i owoce możemy bezpośrednio wrzucić do garnka z gotującą się wodą albo na gorąca patelnię, o tyle ryby i mięso należy rozmrażać powoli. Są to produkty, które mają dużą zawartość białka i ich struktura jest odmienna. Dlatego zaleca się, aby noc poprzedzającą przeleżały one w lodówce, albo żeby były odmrażane stopniowo w temperaturze pokojowej. Nie mogą jednak leżeć zbyt długo – ok. 2-3 godziny. Są to produkty, które bakterie uwielbiają, i jeżeli mięso czy ryba będą stały za długo, to istnieje ryzyko, że szybciej się one zepsują.

W przypadku ryb nie mamy też pewności, jak były przechowywane wcześniej. Ryby są produktami, które bardzo szybko się psują, dlatego trzeba zawsze czytać, czy produkt nie jest rozmrożony. Takiej ryby nie możemy już ponownie zamrozić. Możemy natomiast mrozić ryby już usmażone, uwędzone, zamarynowane.

Mrożenie ciast i pieczywa

A czy możemy mrozić słodycze i ciasta?

Jak najbardziej! Ciasta też świetnie się mrożą i rozmrażają. Nawet te, które mają kremy lub są na bazie serów, np. serniki. Mnóstwo kawiarni bazuje na produktach mrożonych, w czym nie ma niczego złego. Są to produkty jak najszybciej mrożone po przygotowaniu i wbrew pozorom mamy wtedy pewność, że to ciasto jest świeże. Warto też mrozić pieczywo – jest to dobry sposób na wydłużenie czasu jego przydatności do spożycia. Im pieczywo jest bardziej mokre, im ma więcej dodatków, tym szybciej może spleśnieć. Mrozić można również pieczywo wcześniej zamrożone, ponieważ zostało one poddane obróbce termicznej.

fot. Shutterstock

Jak długo produkty mrożone mogą być przechowywane?

Teoretycznie mówi się, że w przypadku naszych klasycznych zamrażarek są to dwa tygodnie. W praktyce natomiast zależy to od tego, jaki był ten produkt przed zamrożeniem – ile wody zawierał, gdzie leżał itd. Czasami trudno przewidzieć, jak dany produkt zachowa się po rozmrożeniu. Nie jest to nawet kwestia zepsucia produktów, ale utraty smaku i konsystencji. Rozsądnym czasem są 2-3 miesiące.

Podczas rozmowy dietetyczka udzieliła nam odpowiedzi na pytania:

  • Na czym polega mrożenie żywności?
  • Jakie produkty można mrozić?
  • Których produktów nie należy mrozić?
  • Czy można mrozić całe obiady?
  • Jak przechowywać mrożoną żywność?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *