Warto wiedzieć z Ann: Anyż gwiaździsty – przyprawa o leczniczych właściwościach

Ma niepowtarzalny smak i jest po prostu zdrowa. Ta przyprawa ze względu na swoje właściwości lecznicze znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, czy przy produkcji kosmetyków, lecz także w medycynie naturalnej. Sprawdź, kiedy możemy sięgać po anyż gwiaździsty.

Anyż gwiaździsty: co to jest?

Anyż gwiaździsty to roślina, pochodząca głównie z obszaru południowo-wschodniej Azji, a mianowicie Wietnamu, Chin i Indii. Ta przyprawa, o poprawnej nazwie badian właściwy, należy do rodziny cytryńcowatych i rośnie na średniej wielkości drzewie. Owoce mają kształt 6–10-ramiennych gwiazdek, które wypełnione są owalnymi nasionkami. Można je kupić zarówno w całości, jak i w postaci sproszkowanej. Ciekawe jest to, że owoce zbiera się zanim dojrzeją. Suszy na słońcu aż  stwardnieją i nabiorą orzechowo-brązowej barwy.

Anyż gwiaździsty często nazywany jest anyżem lub inaczej anyżkiem. Należy jednak zaznaczyć, że jest to inna roślina o nazwie właściwej biedrzeniec anyż. Różnią się one ze sobą przede wszystkim smakiem. Łączy je zaś główny składnik występujący w olejku eterycznym obu roślin – anetol. Warto również wspomnieć, że anyż gwiaździsty to doskonałe źródło minerałów takich jak wapń, żelazo, fosfor, potas, mangan, cynk i magnez, zawiera również witaminę C i A.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Anyż gwiaździsty: wpływ na zdrowie

Właściwości lecznicze anyżu gwiaździstego docenianie były już przez starożytnych Greków i Egipcjan. W medycynie chińskiej anyż gwiaździsty jest przede wszystkim stosowany w leczeniu przeziębień oraz infekcji bakteryjnych. Przyprawa także ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Wykazuje działanie antybakteryjnie, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Ponadto z powodzeniem jest on stosowany w leczeniu kaszlu, ponieważ ma działanie wykrztuśnie oraz upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Z anyżu gwiaździstego pozyskiwany jest kwas szikimowy, który wykorzystywany jest w opracowywaniu produktów przeciwgrypowych.

Co ciekawe, anyż gwiaździsty również korzystnie wpływa na proces trawienia i przyswajania składników pokarmowych. Badian właściwy pomaga zniwelować skutki przejedzenia ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa rozkurczowo i wiatropędnie. Jest skutecznym środkiem na niestrawność, wzdęcia i gazy. Warto też podkreślić, że związki bioaktywne ukryte w anyżu pomagają w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Anyż gwiaździsty pomaga oczyścić organizm z toksyn, jak również niwelować obrzęki spowodowane nagromadzenie wody w ciele. Ponadto wpływa on korzystnie na laktację. Dodanie zaś olejku z anyżu do kąpieli przyniesie ulgę kobietom cierpiących na bolesną miesiączkę. Olejek anyżowy skutecznie łagodzi bóle reumatyczne, poprawia ogólne samopoczucie.

Olejek eteryczny, który jest zawarty w anyżu, może powodować alergię. A więc, jeśli chcemy stosować anyż gwiaździsty nie tylko jako przyprawę do dań, ale w celach leczniczych – należy skonsultować się z lekarzem.

Zastosowanie anyżu w kosmetyce

W kosmetyce anyż gwiaździsty wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek wspomagający wygładzanie skóry i redukcję zmarszczek. Substancje czynne zawarte w anyżu napinają i ujędrniają, wygładzają zmarszczki i przeciwdziałają powstawaniu nowych. Kremów oraz toników z anyżem możesz używać na twarz, a także na delikatną skórę szyi i dekoltu. Należy jednak obserwować skórę, ponieważ anyż gwiaździsty może podrażniać. Różne badania wykazały też, że roślina, ze względu na działanie przeciwbakteryjne, bardzo dobrze radzi sobie z trądzikiem.

Oprócz powyższego anyż gwiazdkowaty stosuje się również w przemyśle perfumeryjnym. Dzięki atrakcyjnemu zapachowi jest on składnikiem mydeł oraz ekologicznych środków czystości.

anyż, anyż gwiaździsty, anyż a zdrowie
Fot. Shutterstock

Anyż gwiaździsty: zastosowanie w kuchni

Gwiazdkową odmianę anyżu możemy dodawać do drobiu, mięs, gotowanych warzyw, a także do deserów świątecznych. W Polsce anyż jest nieodłącznym elementem świątecznych potraw. Dodaje się je m.in. też do wigilijnego kompotu czy grzanego wina. Olej zaś, który jest wytwarzany w procesie ekstrakcji parowej anyżu, dość często wykorzystuje się jako dodatek do napojów, czy aromatyzowania likierów alkoholowych.  Służy również do przygotowywania niezwykle aromatycznej chińskiej herbatki – masala czaj. Anyż gwiaździsty możemy znaleźć również w wielu mieszankach przypraw, szczególnie orientalnych.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *