Warto wiedzieć z Ann: Kwas fosforowy może być groźny! Kto powinien go unikać?

Kwas fosforowy, choć jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu, może stać się groźnym wrogim naszego zdrowia. Jego nadmiar może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych, a także zwiększać ryzyko chorób takich jak osteoporoza czy choroby nerek. Dowiedz się, jakie jeszcze negatywne skutki może mieć nadmiar kwasu fosforowego i jak z pomocą Bazy Żywności w Ann z łatwością możesz uniknąć tego składnika!

Dodatki do żywności są powszechne w wielu produktach spożywczych. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ łatwo jest przekroczyć dopuszczalne ilości spożycia. Niestety, wielu z nas nadal nie przywiązuje uwagi do składu kupowanych produktów i nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie E-dodatki do żywności spożywamy każdego dnia.

Warto zwrócić uwagę na etykiety żywności i unikać produktów, które zawierają nadmierną ilość szkodliwych dodatków do żywności. Ważne jest również spożywanie zróżnicowanej diety, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka roślinne i zdrowe tłuszcze.

Dlatego też, w celu zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej, warto zwiększyć świadomość na temat dodatków do żywności i regularnie sprawdzać skład kupowanych produktów spożywczych.

Kwas fosforowy: co to za składnik?

Kwas fosforowy jest związkiem chemicznym, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Występuje naturalnie i jest składnikiem budulcowym enzymów, zębów oraz kości. Bierze również udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów, dostarczając energię do pracy i zapewniając prawidłowy przebieg procesów życiowych, w tym wymiany substancji między komórkami.

Jednocześnie kwas fosforowy może być wytwarzany w warunkach laboratoryjnych i stosowany w różnych zastosowaniach przemysłowych. M.in, na przykład jako środek do odkamieniania rur lub do produkcji sztucznych nawozów, np. superfosfatu.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Kwas fosforowy jest również dodawany do żywności jako regulator kwasowości (E-338). Zwiększa on jakość i trwałość produktów spożywczych, hamując rozwój bakterii i pleśni, zwłaszcza w produktach o dużych ilościach cukru. Kwas fosforowy jest składnikiem napojów typu cola i innych napojów gazowanych oraz słodyczy, produktów typu instant (zupy w proszku, galaretki, ciasta i desery w proszku, buliony w kostkach), mleka UHT, napojów alkoholowych, lodów, a nawet serów i produktów mięsnych. Ponadto znajduje się on w składzie gum do żucia czy w przetworzonych orzechach.

Czytaj też: Edukacja Ann: Alergie pokarmowe u dzieci. Jak uniknąć alergenów w żywności?

Kwas fosforowy: szkodliwość

Fosfor jest jednym z pierwiastków, które występują w kościach, i jest niezbędny do budowy i utrzymania ich mocnej struktury. Norma dziennego spożycia kwasu fosforowego to 70 mg/ kg masy ciała. Kwas ortofosforowy spożywany w nadmiarze może powodować demineralizację kości, co prowadzi do osteoporozy i innych chorób kości. Ponadto nadmiar tego składnika prowadzi również do niedoboru wapnia, ponieważ zostaje wydalony z organizmu wraz z fosforanami wapnia. Spożywanie produktów zawierających E-338 może uszkadzać szkliwo zębów, a także powodować bóle brzucha, biegunkę, nudności oraz wymioty.

Różne badania potwierdzają, że kwas fosforowy ma negatywny wpływ na gęstość kośćca. Osoby chore na osteoporozę oraz kobiety w trakcie menopauzy powinny szczególnie unikać produktów z kwasem fosforowym w składzie.

Według badań, kwas fosforowy może również powodować przewlekłe choroby nerek, m.in. szybsze narastanie kolejnych warstw kamienia moczowego u osób, które mają już w drogach moczowych kamień niezwiązany z infekcją bakteryjną. 

Kwas fosforowy: jak ograniczyć spożycie?

Aby ograniczyć spożycie kwasu fosforowego w diecie, warto zwrócić uwagę na etykiety produktów spożywczych i unikać przetworzonej żywności oraz napojów gazowanych, zwłaszcza colę. Można również zastąpić przetworzone produkty mięsne świeżymi mięsem lub rybami, a produkty mleczne wybierać o obniżonej zawartości tłuszczu. W diecie warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w wapń, takich jak nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, tofu, szpinak, brokuły i orzechy brazylijskie.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Sezam – mimo właściwości prozdrowotnych to jeden z silniejszych alergenów

Baza Żywności pomocna w walce z nadmiarem kwasu fosforowego

Dodatkowym sposobem na ograniczenie spożycia kwasu fosforowego jest skorzystanie z Bazy Żywności w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Jest to bezpłatna funkcja, która umożliwia skanowanie etykiet produktów spożywczych i sprawdzenie ich składu oraz wartości odżywczych. Po zalogowaniu i wybraniu kategorii Odżywianie, użytkownicy mogą określić swoje preferencje żywieniowe, na przykład alergeny, których chcą unikać. Następnie wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie, aby uzyskać informacje o jego składzie i wartościach odżywczych.

Korzystanie z Bazy Żywności może pomóc w wyborze produktów o niższej zawartości kwasu fosforowego oraz w zidentyfikowaniu tych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia kości i układu nerwowego. Dzięki temu użytkownicy aplikacji mogą podejmować bardziej świadome decyzje żywieniowe i wprowadzać zdrowsze nawyki żywieniowe do swojego codziennego życia.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty.

Rozmawiała: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *