Warto wiedzieć z Ann: Sezam – mimo właściwości prozdrowotnych to jeden z silniejszych alergenów

Sezam dostarcza wielu składników odżywczych i jest źródłem zdrowych tłuszczów. Działa przeciwzapalnie i przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Niestety jest zaliczany do silnych alergenów i nie wszyscy będą mogli skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości. Dowiedz się, jakie reakcje alergiczne może wywołać sezam i jak z pomocą Bazy Żywności w Ann uniknąć niepożądanego składnika!

Sezam jest rośliną oleistą, która składa się przede wszystkim z tłuszczów. Wyróżniamy dwa główne rodzaje sezamu: biały oraz czarny. Pierwszy z nich jest wyrazisty w smaku, natomiast drugi ma bardziej słodkawy smak. Należy także wspomnieć o podziale na sezam łuskany i niełuskany. Sezam niełuskany ma ciemniejszą barwę i jest mniej przetworzony w przeciwieństwie do produktu łuskanego. Co ważne, sezam niełuskany charakteryzuje się większą zawartością składników odżywczych, dzięki czemu ma bardziej prozdrowotne działanie.

Właściwości sezamu

Mimo wysokiej zawartości tłuszczu i wartości kalorycznej, sezam posiada niski indeks glikemiczny. Z tego powodu mogą go spożywać osoby zmagające się z cukrzycą. Ziarna sezamu zawierają również błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i zapobiega problemom trawiennym. Ze względu na zawartość wartościowych kwasów tłuszczowych produkt może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo chroni układ sercowo-naczyniowy.

Sezam zawiera wiele składników mineralnych. Jednym z nich jest magnez, obniżający wartość ciśnienia tętniczego. Kolejnym składnikiem o którym warto wspomnieć, jest wapń. Wpływa on pozytywnie na stan naszych kości, a także zmniejsza ryzyko złamań. Sezam zawiera również żelazo, który wspiera działanie układu odpornościowego. Ponadto odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i tym samym zapobiega anemii.

W jakich produktach znajdziemy sezam?

Sezam dostępny jest w postaci całych ziaren – łuskanych lub niełuskanych – które możemy dodawać do różnych dań i wypieków. Sezam jest również głównym składnikiem pasty tahini. Z sezamu otrzymuje się również tłoczony na zimno olej sezamowy, popularny w kuchni azjatyckiej. Ziarna są często dodatkiem do pieczywa czy innych chrupkich przekąsek. Sezam znajdziemy także w słodyczach, wśród których najbardziej znane są sezamki.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

fot. Shutterstock

Warto dodać, że sezam może być obecny w produkcie, mimo że nie ma go w spisie składników. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy w jednym zakładzie jest produkowana żywność zawierają alergen jako składnik, a także żywność, która nie ma alergenu w spisie składników. Tego typu sytuacja nazywana jest „zanieczyszczeniem krzyżowym”. Wtedy producenci umieszczają na etykiecie napis: „produkt może zawierać śladowe ilości sezamu”. Niestety nie istnieją przepisy, które określałyby, jaka ilości substancji jest „śladową ilością” i kiedy taka informacja powinna znaleźć się na etykiecie.

Sezam – silny alergen

Sezam zaliczany jest do silnych alergenów. Znajduje się na stworzonej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności liście 14 alergenów. Zgodnie z prawem europejskim producenci żywności mają obowiązek oznakowania produktów, w których znajduje się jakikolwiek alergen z listy.

Czytaj też: Edukacja Ann: Alergie pokarmowe u dzieci. Jak uniknąć alergenów w żywności?

Reakcję alergiczną może wywołać nawet niewielka ilość sezamu. Do łagodnych objawów alergii należy wysypka skórna i świąd. Reakcja alergiczna może jednak doprowadzić również do wymiotów i biegunki. Objawem alergii na sezam bywa także świszczący oddech spowodowany obrzękiem gardła. W skrajnych przypadkach alergia może doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Charakterystycznym symptomem zaburzenia są objawy ze strony układu krążenia takie jak: obniżone ciśnienie, omdlenia, przyspieszone bicie serca. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia opisanych objawów alergii pokarmowej należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Objawy alergii na sezam są bardzo dokuczliwe. Niestety nie istnieje skuteczny lek na alergię, a jedynym sposobem leczenia jest unikanie alergenu w żywności. Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Z pomocą przychodzi Baza Żywności Ann!

W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *