Warto wiedzieć z Ann: Owoce liofilizowane – zdrowe urozmaicenie czy zbędny dodatek?

Początkowo żywność wytwarzana w procesie liofilizacji była przeznaczona dla astronautów i kosmonautów. Obecnie produkty liofilizowane zyskują coraz większą popularność na rynku spożywczym i są dostępne dla każdego. Czy warto jeść liofilizowane owoce? Sięgając po takie owoce, warto wiedzieć, czym jest sama liofilizacja, czy takie produkty są zdrowe i do czego można je wykorzystać. Pomocna w zdrowych wyborach może być Baza Żywności w Ann!

Czym jest liofilizacja?

Liofilizacja to proces, który pozwala na usuwanie wody z produktów spożywczych przy zachowaniu ich wartości odżywczych. Polega na zamrożeniu produktu i następnie odparowaniu wody w warunkach niskiego ciśnienia. W ten sposób uzyskuje się produkt o zmniejszonej objętości i wadze, ale zachowujący swoją wartość odżywczą, smak i aromat. Liofilizacji poddaje się różne grupy produktów spożywczych, w tym owoce, warzywa, ale też ryby czy mięso, a nawet całe potrawy!

Owoce liofilizowane i suszone – czym się różnią?

Szczególnie popularnym produktem w ostatnim czasie stały się owoce liofilizowane. Czym różnią się od występujących powszechnie na rynku owoców suszonych w sposób tradycyjny? Owoce suszone i liofilizowane to dwa produkty spożywcze, które różnią się od siebie przede wszystkim metodą obróbki, strukturą i zawartością składników odżywczych.

Pierwsze są suszone poprzez usuwanie wody z produktu przy użyciu ciepła. W efekcie owoce suszone tracą część wartości odżywczych, a także mogą zawierać dodatkowe substancje, takie jak cukier lub konserwanty.

Owoce liofilizowane natomiast są poddawane procesowi zamrażania i odparowania wody w warunkach niskiego ciśnienia, co pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych w produkcie.

Na zdj. liofilizowane truskawki / fot. Shutterstock

Czy owoce liofilizowane są zdrowe?

Proces liofilizacji pozwala na zachowanie składników odżywczych, np. witamin oraz walorów smakowych wykorzystanych owoców. Zatem wartość odżywcza każdego rodzaju owoców liofilizowanych będzie różna i zależna od tego, jaki owoc został poddany obróbce – podpowiada dietetyczka kliniczna, Agnieszka Fastyn z poradni Mag-Diet.

Owoce liofilizowane sprzedawane są zazwyczaj bez dodatku cukru lub innych substancji konserwujących, co czyni je zdrową przekąską dla osób, które chcą unikać sztucznych składników. Są również źródłem błonnika, który jest ważny przede wszystkim dla zdrowia układu pokarmowego. Owoce liofilizowane są zwykle lżejsze i bardziej trwałe niż świeże lub nawet suszone owoce.

Owoce liofilizowane mogą stanowić urozmaicenie zdrowego sposobu odżywiania. Zawierają dużo witamin i składników mineralnych. Jednak pamiętajmy, że podstawą naszej diety wciąż powinny pozostać świeże warzywa i owoce – przypomina dietetyczka.

Do czego wykorzystać owoce liofilizowane?

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu na stronie oraz w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Owoce liofilizowane są wszechstronnym produktem, który można wykorzystać w wielu celach. Oto kilka sposobów na wykorzystanie liofilizowanych owoców:

Przekąski: Owoce liofilizowane są idealną przekąską w podróży lub podczas dłuższego wysiłku fizycznego, ponieważ są lżejsze i bardziej trwałe niż świeże owoce. Można je jeść w dowolnym miejscu i czasie, co czyni je idealnymi na szybkie przekąski w ciągu dnia.

Wypieki: Liofilizowane owoce dodają smaku i koloru do wypieków, takich jak ciasta, muffiny, babeczki i inne słodkości. Można je dodać do ciasta, jako nadzienie lub posypkę, lub do dekoracji wierzchu.

Desery: Owoce liofilizowane są idealnym składnikiem do deserów, takich jak sorbety, musy, koktajle i lody. Można je rozdrobnić i dodać do masy deserowej, aby dodać smaku i chrupkości lub przygotować z nich efektowną dekorację.

Śniadania: Liofilizowane owoce są doskonałym dodatkiem do płatków śniadaniowych, musli, jogurtu i innych śniadań. Można je dodać jako posypkę lub jako składnik mieszanki śniadaniowej.

Herbaty i napoje: Można je wykorzystać także do przygotowania smacznych herbat i napojów. Warto spróbować dodać je do wody, aby nadać jej smaku i aromatu, szczególnie jeśli wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia bywa dla nas problematyczne.

Czytaj także: Edukacja Ann: Owoce cytrusowe – dlaczego warto je jeść?

W podejmowaniu decyzji żywieniowych pomoże Baza żywności w aplikacji Ann!

Wystarczy pobrać aplikację Ann Asystent Zdrowia, przejść do sekcji Odżywianie, a następnie wybrać Baza żywności. Przechodząc do skanowania, możesz albo zrobić zdjęcie kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, albo wprowadzić kod ręcznie.

Po zeskanowaniu aplikacja wyszukuje produkt w bazie i prezentuje jego wartości odżywcze. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się, ile kilokalorii zawiera produkt oraz ile jest w nim białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, a ile cukru i soli. To narzędzie, które znacznie ułatwi podejmowanie dobrych wyborów żywieniowych!

Pobierz aplikację Ann Asystent Zdrowia i miej swoje odżywianie pod kontrolą

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej wartościowych treści na temat zdrowia i odżywiania, które znajdziesz w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *