Warto wiedzieć z Ann: Czy joga jest dla każdego? Fakty i mity [AUDIO]

Poprawa samopoczucia i jakości snu, odprężenie, korekta postawy czy poprawa elastyczności to jedne z wielu korzyści płynących z praktyki jogi. Mimo że joga cieszy się coraz większą popularnością, to wciąż pokutuje na jej temat wiele mitów. Czy trzeba być rozciągniętym, żeby wykonywać ćwiczenia? Czy można schudnąć trenując jogę i czy ćwiczenia wymagają specjalistycznego sprzętu? Rozpraw się z mitami i poznaj fakty na temat jogi z Ann!

 – Tak naprawdę w dzisiejszym świecie joga ma bardzo wiele definicji. Dla mnie joga jest nauką o równowadze w życiu oraz połączeniu umysłu z ciałem. Ona oczyszcza ciało fizyczne, a także prowadzi do oczyszczenia umysłu. Nie są to tylko ćwiczenia fizyczne. Dzięki praktyce jesteśmy bardziej świadome swoich potrzeb i emocji, wiemy, co czujemy i czego potrzebujemy – mów Katarzyna Kamińska, trenerka jogi w Ann.

Siedzący tryb życia a praktyka jogi

MIT: Joga jest tylko dla osób rozciągniętych.

FAKT: Praktykę jogi można rozpocząć w każdym momencie, bez względu na elastyczność ciała, a nawet wiek.  

Joga polecana jest w szczególności osobom prowadzącym siedzący tryb życia, których mięśnie są przykurczone, a stawy sztywne. Dzięki jodze nasze ciało stanie się sprawne i elastyczne. Z czasem nasz zakres ruchu będzie się zwiększał i będziemy mogli wykonywać coraz bardziej wymagające pozycje zwane w jodze asanami. Na początku wystarczą proste ruchy, które pobudzą nasze zastane ciało.

Joga jest również odpowiednia dla osób otyłych. Ze względu jednak na ryzyko kontuzji asany powinny być dostosowane do możliwości ciała i wykonywane pod okiem doświadczonego trenera.

Warto dodać, że jeśli wcześniej nie byliśmy aktywni fizycznie, to na początku możemy odczuwać ból. Należy słuchać swojego organizmu i nie wykonywać ćwiczeń, na które nasze ciało nie jest jeszcze gotowe.

– Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednie nastawienie. Bez pozytywnego myślenia i chęci do działania nie zaczniemy ćwiczyć. Decydując się na jogę, warto mieć świadomość, że to aktywność wymagająca cierpliwości i samozaparcia – tłumaczy trenerka.

Czy joga jest droga?

MIT: Zajęcia jogi są kosztowne i wymagają drogiego sprzętu oraz specjalnego ubioru.

FAKT: Aby ćwiczyć jogę, wystarczy tylko mata. Jogę można ćwiczyć zarówno podczas zorganizowanych zajęć w klubie, jak i online w domowym zaciszu.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych treningów z trenerką Katarzyną Kamińską, które są dostępne w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę. Ćwiczenia są dostosowane do możliwości osób poczatkujących i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Trenerka prezentuje wyciszające i rozciągające ćwiczenia na różne partie ciała i skierowane do różnych osób, w tym do seniorów.

Na zdjęciu Katarzyna Kamińska podczas zajęć jogi w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

W jakim stroju ćwiczyć jogę?

– Najlepsze będą luźne ubrania, które nie krępują ruchów, wykonane z oddychających materiałów. Najlepiej ćwiczyć na boso, a skarpetki założyć w ostatniej części przeznaczonej na relaks, bo nasz organizm może się wychłodzić – wyjaśnia specjalistka.

Joga a duchowość

MIT: Joga jest ściśle związana z duchowością.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

FAKT: Praktykę można traktować wyłącznie jako aktywność fizyczną – jest to kwestia indywidualna, w zależności od naszych potrzeb i wymagań.

 – Joga jest zbiorem określonych ćwiczeń fizycznych, oddechowych i relaksacyjnych. Poprzez praktykę ćwiczymy także naszą uważność. Jednak duchowość nie jest jej nieodłącznym elementem. Możemy pominąć ten aspekt i traktować jogę np. jako uzupełnienie treningu biegowego czy rowerowego. Każdy może wybrać to, co w danej chwili jest dla niego ważne – mówi trenerka jogi w rozmowie z Ann.

Dzięki jodze ciało szybciej się regeneruje, a mięśnie mają czas na odpoczynek od wymagających treningów. Jogę można również traktować jako aktywność, która pomoże nam w walce z dolegliwościami kręgosłupa.

Zobacz też: Joga Ann: Joga dla zdrowego kręgosłupa [WIDEO WORKOUT]

Joga jest doskonałą metodą zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Świetnie działa ona na kręgosłup. Praktyka jogi kształtuje nawyk utrzymywania poprawnej postawy ciała – mówi Katarzyna Kamińska.

Odchudzanie z jogą?

MIT: Dzięki jodze stracimy na wadze.

FAKT: Joga może wspomagać odchudzanie, ale nie przyczyni się bezpośrednio do utraty zbędnych kilogramów.

Joga wpływa na cały nasz organizm, reguluje układ hormonalny, który steruje naszym apetytem. […] Jogę można też traktować jako element uzupełniający inne treningi – tłumaczy trenerka jogi.

Dzięki jodze poprawi się elastyczność naszego ciała, a mięśnie będą bardziej rozluźnione. Praktyka jogi pomaga się wyciszyć, odprężyć i skupić na własnym oddechu. Ćwiczenia są również pomocne w walce z bezsennością, a także zmniejszają dolegliwości bólowe.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Nurty jogi – jak się nie pogubić?

MIT: Praktyka jogi jest skomplikowana i wymaga dużej wiedzy.

FAKT: Istnieje wiele nurtów jogi, jednak należy wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym celom i potrzebom. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora.

Kluczową kwestią jest nauczyciel, jego doświadczenie i wiedza merytoryczna. Metoda może być wyśmienita, ale jeżeli nauczycielowi brakuje praktyki, to albo nic z praktyki nie wyciągniemy, albo wyrządzimy sobie krzywdę – mówi Katarzyna Kamińska w rozmowie z Ann.

Mimo że korzyści płynących z jogi jest wiele, to w razie wątpliwości co do naszego stanu zdrowia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Z jogi powinny zrezygnować osoby zmagające się z osteoporozą i mające problemy z równowagą. Zawsze należy słuchać swoich organizmu i wybierać ćwiczenia dostosowane do naszych możliwości.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *