Coraz więcej badań potwierdza korzyści płynące z jogi dla zdrowia psychicznego. Joga zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi stres, a także wyostrza uwagę oraz koncentrację. Można jej uprawiać w specjalnej szkole albo też ćwiczyć z instruktorem online. O tym, jak zacząć przygodę z jogą, a także o korzyściach z niej płynących opowiadała Katarzyna Kamińska, trenerka jogi w aplikacji Ann.
Joga, czyli nauka o równowadze w życiu
- W dzisiejszym świecie joga ma wiele definicji. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
- Jogę można traktować jako aktywność, która pozytywnie wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa.
- Medytacja to część składowa jogi. Te pojęcia wzajemnie się przenikają.
- Chociaż joga jest sama w sobie jednym, całościowym systemem, to istnieje jednak wiele jej odmian. A więc każdy może znaleźć technikę odpowiednią dla siebie.
- Joga wspomaga proces utrzymania zdrowej sylwetki. Wpływa też na cały nasz organizm, reguluje układ hormonalny, który steruje naszym apetytem.
- Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann.
Joga to nie tylko aktywność fizyczna
Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest joga dla Pani? Co w niej jest dla Pani najważniejsze?
Katarzyna Kamińska, trenerka jogi w aplikacji Ann: Tak naprawdę w dzisiejszym świecie joga ma bardzo wiele definicji. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dla każdego znaczy ona co innego. Dla mnie joga jest nauką o równowadze w życiu oraz połączeniu umysłu z ciałem. Ona oczyszcza ciało fizyczne, a także prowadzi do oczyszczenia umysłu. Nie są to tylko ćwiczenia fizyczne. Dzięki praktyce jesteśmy bardziej świadome swoich potrzeb i emocji, wiemy, co czujemy i czego potrzebujemy. Praktykuję jogę od 13 roku życia i przez cały ten okres moje przestrzeganie jogi się zmieniało. Teraz jest to dla mnie najlepszy sposób na odpoczynek i zdrowy ruch, a także moja największa pasja.
Czy joga zawsze łączy się z duchowym aspektem?
Joga jest zbiorem określonych ćwiczeń fizycznych, oddechowych i relaksacyjnych. Jednak duchowość nie jest jej nieodłącznym elementem. Możemy pominąć go i traktować jogę jedynie np. jako aktywność, która pozytywnie wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa. Wszystko zależy od nas, a także, u jakiego nauczyciela praktykujemy i jakie jest jego podejście.
Joga jest medytacją w ruchu
Joga często nazywana jest medytacją w ruchu. Czy joga i medytacja to są równoznaczne pojęcia?
Te pojęcia wzajemnie się przenikają. Medytacja to część składowa jogi. Nie możemy powiedzieć, że to są tożsame pojęcia. Każdy, kto chce spróbować jogi, może też medytować, bo medytacja to rodzaj jogi. Są tacy joga, którzy głównie skupiają się na medytacji, a są też którzy medytują poprzez jogę. Kluczem są asany. To właśnie w nich należy upatrywać różnic pomiędzy jogą a medytacją.
Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: W dzisiejszych czasach joga staje się coraz bardziej popularna. Od czego zacząć przygodę z jogą?
Katarzyna Kamińska: Na początku musimy się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednie nastawienie. Bez pozytywnego myślenia i chęci do działania nie zaczniemy ćwiczyć. Decydując się na jogę, warto mieć świadomość, że to aktywność wymagająca cierpliwości i samozaparcia. Także warto podkreślić, że inaczej wygląda joga dla osób, które potrzebują intensywnego wysiłku a np. dla kobiet w ciąży. Dobrym pomysłem będzie pójście na różne zajęcia i sprawdzić, które nam bardziej odpowiadają. Chociaż joga jest sama w sobie jednym, całościowym systemem, to istnieje jednak wiele jej odmian. A więc każdy może znaleźć technikę odpowiednią dla siebie.
Joga jest doskonałą metodą zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym
Jak regularna praktyka jogi wpływa na codzienne życie i zdrowie?
Joga jest doskonałą metodą zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Świetnie działa ona na kręgosłup. Praktyka jogi kształtuje nawyk utrzymywania poprawnej postawy ciała. Praktykowanie jogi to również doskonały sposób na rozciągnięcie ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Pomaga także w leczeniu bezsenności, wpływa na mniejsze odczuwanie bólu. Ponadto koncentracja na spokojnym oddechu w asanach pomaga zachować stały rytm serca, co stabilizuje ciśnienie.
Praktykowanie jogi a odchudzanie
Często w Internecie pojawiają się filmiki promujące jogę, jako świetny sposób na odchudzanie. Czy ćwicząc jogę, można schudnąć?
Bezpośrednio joga nie wspomaga odchudzania. Jednak wspomaga proces utrzymania zdrowej sylwetki. Wpływa na cały nasz organizm, reguluje układ hormonalny, który steruje naszym apetytem. Jednak chciałabym podkreślić, że osoby praktykujące jogę często mają mniejszą presję związaną z wyglądem i narracją odchudzania. Nie odczuwają potrzeby naprawiania swoich defektów, a akceptują siebie i starają się żyć w zgodzie ze swoim ciałem. Jogę można też traktować jako element uzupełniający inne treningi.
Czy joga jest dla każdego? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne w praktyce jogi?
Joga jest dla każdego, kto ma przekonanie do tego, żeby ją praktykować. Należy jednak wziąść pod uwagę kondycję fizyczną i zdrowotną. Odpowiednie zajęcia jogi skierowane do odpowiedniej grupy mogą uczynić wiele dobrego i pomóc w usprawnieniu twojego ciała. Warto pamiętać, że instruktor nie jest lekarzem i jeśli mamy jakieś wątpliwości zdrowotne, należy przed zajęciami udać się do specjalisty. Jeśli osoba jest początkująca, nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym jest uczestniczenie w zajęciach intensywnych, dynamicznych. Również polecam praktykować jogę pod okiem instruktora. Nauczyciel nadaje tempo i układa praktykę. Nauczy nas poprawnie wykonywać asany, żeby sobie nie zaszkodzić.
Jak wyglądają zajęcia z Panią w aplikacji Ann Asystent Zdrowia?
W aplikacji prowadzę trzy rodzaje zajęć. Ich głównym celem jest poprawa samopoczucia. Pierwsze z nich są skierowane do osób pracujących w biurze. Skupię się na praktycznych narzędziach, które pozwolą się rozruszać i odciążą kręgosłup, szczególnie odcinek szyjny. Są także zajęcia dla kobiet. Koncentrują się one na kwestiach kobiecych, cyklu menstruacyjnym i otwieraniu bioder. Natomiast joga dla seniorów zakłada łagodne ćwiczenia, które mogą wykonywać osoby starsze, niemające wcześniejszego doświadczenia z jogą. Zajęcia w aplikacji Ann to są krótkie, 25-30-minutowe ćwiczenia podzielone na 5-minutowe sekwencje.
Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia