Joga dziecięca: czy dzieci mogą ćwiczyć jogę?

Joga to nauka mająca na celu wzmocnienie ciała i ducha. Stosujący regularnie jogę twierdzą, że jest to nauka równowagi w życiu. Joga dziecięca staje się coraz bardziej popularna. Ale czy tak naprawdę tę naukę można dostosować do potrzeb dzieci?

Joga: ćwiczenia dla ciała i duszy

W Indiach joga to poważna nauka, której celem nie jest tylko wzmocnienie ciała, ale przede wszystkim rozwój ducha. Ludzie (jogini) poświęcają jej całe swoje życie i dla tych wyznawców fizyczny aspekt jogi jest raczej drugorzędny, przede wszystkim poprawa ducha. To znaczy, istnieje koncepcja filozoficzna, która całkowicie (choć w dobrym tego słowa znaczeniu) podporządkowuje ludzkie życie i nakłada na niego niezwykłe, a nawet niezrozumiałe dla nas ograniczenia.

Jednak w zachodniej interpretacji joga jest raczej pożytecznym ćwiczeniem dla ciała i duszy, opartym na hathajodze. Dla ciała joga jest przydatna, ponieważ pomaga mu osiągnąć doskonałość, witalność i energię, sprzyja doskonałemu funkcjonowaniu wszystkich układów organizmu. Joga jest również przydatna dla zdrowia psychicznego człowieka — poprawia nastrój, a umysł staje się skupiony i spokojny.

Joga dziecięca: korzyści

Oznacza to, że wybierając jogę dla swojego dziecka, zapewnisz mu warunki do harmonijnego rozwoju fizycznego i duchowego. Dość często dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolno-szkolnym, większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. W młodym organizmie brak ruchu szybko powoduje sztywność ciała, różnorodne asymetrie i dysproporcje, jak również wady postawy. Sposobem na zapobieganie wyżej wymienionym negatywnym zjawiskom jest ćwiczenie hatha jogi. Joga wpływa na elastyczność i wytrzymałość mięśni, kształtuje prawidłową postawę, a także zapobiega chorobom i dodaje witalności.

Ponadto joga może pomóc dziecku poczuć się pewniej wśród rówieśników. Ponieważ dzisiaj w środowisku dziecięcym i młodzieżowym joga – to bardzo modne zajęcie. Zajęcia jogi dziecięcej mogą pomóc dziecku zaistnieć wśród rówieśników. Dodatkowo joga dziecięca korzystnie wpływa na psychikę dziecka. M.in. wzmaga koncentrację, świadomość własnych stanów psychicznych, wycisza i uspokaja.

Nauka i zabawa, czyli joga dziecięca

Zajęcia dla dzieci prowadzone są całkowicie w inny sposób niż dla dorosłych. Ze względu na to, że dzieci są z natury bardzo aktywne i łatwo się rozpraszają, zajęcia prowadzone są dynamicznie, w formie zabawy. Dopiero później, dzieci uczą się poprawności i dokładności wykonywanych ruchów oraz skupienia uwagi na oddechu.

Asany to pozycje jogi, które rozwijają koordynację, elastyczność, siłę i wytrzymałość. Nie wszystkie z nich są łatwe do wykonania i czasem dziecko musi ciężko pracować, żeby czegoś osiągnąć. Jednak w procesie uczenia się wzmacniane są nie tylko mięśnie dziecka, ale także poprawia się jego siła woli, wrażliwość, stan emocjonalny. Wiele pozycji jogi ma swoje źródło inspiracji w naturze. Przedstawiają zwierzęta, rośliny bądź figury. Dzięki czemu dziecko wzmacnia zainteresowanie otaczającym światem, a także rozwija spostrzegawczość.

Czytaj więcej w Ann:

joga dziecięca
Fot. Africa Studio / Adobe Free Stock

Źródło: Ukrhealth.net

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *