Chcesz zwiększyć siłę? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Wszechstronne wzmocnienie mięśni, poprawa wytrzymałości oraz równowagi, ochrona przed wystąpieniem kontuzji, a także polepszenie mobilności i koordynacji ruchowej – takie efekty przynosi trening funkcjonalny. Poprawia on też sprawność potrzebną do wykonywania codziennych czynności. Jakich? Na czym dokładnie polegają ćwiczenia? Jakie są zalety treningu funkcjonalnego? Jak stworzyć plan treningowy? Przeczytaj w Ann!

Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to nowoczesny rodzaj treningu, który ma polepszyć siłę i ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz zwiększyć ich efektywność. Składa się on z różnorodnych ćwiczeń, które skupiają się na rozwoju całego ciała. Co ważne, trening funkcjonalny różni się od klasycznego treningu siłowego – nie służy rozbudowywania masy mięśniowej, ale ma poprawić ogólną sprawność fizyczną.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Jakie efekty przynosi trening funkcjonalny?

Wykonując trening funkcjonalny, pracujemy przede wszystkim nad zwiększeniem naszej wytrzymałości oraz siły. Dzięki ćwiczeniom poprawia się także nasza mobilność, czyli mamy zwiększony zakres ruchów. Trening funkcjonalny wpływa pozytywnie na równowagę ciała i koordynację.

Kobieta wykonuje trening funkcjonalny na siłowni.
Nowoczesny trening funkcjonalny zwiększa siłę i wytrzymałość/fot. Photology1971/shutterstock.com

Za sprawą treningu funkcjonalnego wykonywanie takich czynności jak noszenie ciężkich przedmiotów, wstawanie czy nawet chodzenie staje się łatwiejsze. Zalety treningu obejmują również zmniejszenie dolegliwości bólowych czy oraz poprawę krążenia krwi. Co więcej, celem ćwiczeń jest też zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji.

Dla kogo trening funkcjonalny?

Trening cieszy się dużą popularnością wśród sportowców, ponieważ poprawia ich siłę i wytrzymałość. Z drugiej strony trening zaleca się też osobom prowadzącym siedzący tryb życia, a także seniorom, ponieważ dzięki ćwiczeniom wykonywanie codziennych czynności stanie się dla nich łatwiejsze. Z treningu funkcjonalnego mogą też skorzystać osoby, którym zależy na utracie wagi. Ćwiczenia angażują jednocześnie wiele mięśni, a tym samym pozwalają spalić dużą ilość kalorii. Jak dokładnie wygląda trening funkcjonalny?

Grupowy trening funkcjonalny z kettlami na siłowni.
Podczas treningu funkcjonalnego wykonuje się m.in. ćwiczenia z obciążeniem/fot. Kzenon/shutterstock.com

Przykładowe ćwiczenia funkcjonalne

Trening obejmuje ćwiczenia wielostawowe, polegające m.in. na stymulowaniu naturalnych ruchów i wzorców ruchowych. Ćwiczy się zarówno mięśnie nóg, ramion, jak i mięśnie brzucha. Trening warto wykonywać z obciążeniem – np. przy pomocy piłki lekarskiej lub z użyciem sztangi. Oto przykładowe ćwiczenia treningu funkcjonalnego:

  • waga, czyli aktywne uniesienie wyprostowanej nogi do tyłu
  • przysiad głęboki z piłką
  • deska (plank)
  • wyciskanie sztangi
  • wchodzenie i schodzenie ze stopnia
  • skręty tułowia z obciążeniem.



Plan treningu funkcjonalnego

Pojedynczy trening powinien trwać od 45 do 60 minut i najlepiej wykonywać go 3 razy w tygodniu. Możemy zacząć od ćwiczeń w klubach fitness, by z czasem robić samodzielnie trening funkcjonalny w domu. Dla osób początkujących zalecaną formą ćwiczeń jest też trening z trenerem personalnym. Warto pamiętać, że intensywność i częstotliwość ruchów należy dopasować do naszych możliwości i kondycji fizycznej. W razie problemów ze zdrowiem warto skonsultować możliwość wykonywania ćwiczeń z lekarzem.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych artykułów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *