Skinny fat, czyli pozornie szczupła sylwetka

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Twoja waga jest w normie, ale doskwiera Ci wysoki poziom tkanki tłuszczowej? Możesz mieć typ sylwetki skinny fat! Określenie skinny fat pochodzi z języka angielskiego i mimo że skinny (szczupły) i fat (gruby, otyły) są z pozoru odrębnymi pojęciami, to jednak wiele je łączy. Jak rozpoznać sylwetkę skinny fat? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czy można poprawić wygląd sylwetki? Przeczytaj w Ann!

Jak wygląda sylwetka skinny fat?

Na pierwszy rzut oka osoby skinny fat wyglądają szczupło. Mają prawidłową masę ciała, a ich BMI (Body Mass Index) również jest w normie. Niestety procentowy udział tkanki tłuszczowej w ich organizmie jest zbyt duży.

Tkanka tłuszczowa gromadzi się najczęściej w okolicach brzucha, co wiąże się z otyłością brzuszną, a także ud i pośladków. Osoby o typie sylwetki skinny fat mają niewielką masę mięśniową, a ich skóra może być nawet zwiotczała. Co więcej, są one bardziej narażone na powstawanie cellulitu.

Brzuch kobiety z sylwetką skinny fat.
Osoby skinny fat mają nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej w okolicy brzucha/fot. Miss Ty/shutterstock.com

Niebezpieczny nadmiar tkanki tłuszczowej

Osoby skinny fat mają duży poziom tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją mogą być poważne dolegliwości. Należą do nich:

  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze)
  • insulinooporność i cukrzyca typu 2
  • otłuszczenie narządów wewnętrznych i stan zapalny.

Nadmiar tkanki tłuszczowej łączy się też ze zwiększoną ilością wolnych rodników. To natomiast zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów i przyspiesza procesy starzenia się. Dlatego też warto pracować nad sylwetką i dążyć do redukcji tkanki tłuszczowej. Jak to zrobić?



Skinny fat dieta

Aby poprawić sylwetkę i tym samym stan naszego zdrowia, warto przede wszystkim wprowadzić zmiany w jadłospisie. Należy unikać fast foodów oraz produktów wysoko przetworzonych i zamiast tego wybierać zdrowe tłuszcze takie jak oleje roślinne, awokado, orzechy. Do diety warto też wprowadzić świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a także ryby oraz chude mięso. Należy też obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i starać się go nie przekraczać.

Ruch przy sylwetce skinny fat

Redukcji tkanki tłuszczowej sprzyja też aktywność fizyczna. Warto postawić zarówno na trening siłowy, jak i na ćwiczenia cardio. Trening siłowy pomoże odbudować tkankę mięśniową. Możesz ćwiczyć zarówno na ciężarze własnego ciała, jak i wykorzystać do ćwiczeń obciążenia. Trening siłowy obejmuje takie ćwiczenia jak przysiady, martwy ciąg czy wznosy hantli.

Skinny fat a trenig cardio

Trening cardio natomiast pomoże Ci spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Wybieraj takie ćwiczenia, które będą sprawiały Ci największą przyjemność. Do wyboru masz m.in. jazdę na rowerze, bieganie, aerobik, pływanie czy skakanie na skakance. W razie wątpliwości warto skonsultować się z trenerem personalnym w celu ułożenia indywidualnego planu treningowego.

Kobieta na rowerze stacjonarnym walczy z sylwetką skinny fat.
Aby zmienić sylwetkę, warto postawić na trening cardio/fot. BearFotos/shutterstock.com

Aplikacja Ann Asystent Zdrowia

Pomocna w walce o zdrową sylwetkę może być aplikacja Ann Asystent Zdrowia! Ułatwi uporządkowanie i kontrolowanie zdrowia, odżywiania oraz aktywności fizycznej. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann™ bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajdziesz:

  • kalendarz przyjmowania leków,
  • notatnik z najważniejszymi danymi swoich lekarzy,
  • kalendarz wizyt u lekarza,
  • cykle pomiarów, gdzie możesz monitorować zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *