Rwa kulszowa – kiedy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Nagły, ostry, promieniujący ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to główny objaw rwy kulszowej, która potocznie nazywana jest „korzonkami”. Może do niej doprowadzić obciążenie kręgosłupa, ale także niedobór wapnia i soli mineralnych. Czym jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny? Jakie są jeszcze są objawy rwy kulszowej? Czy konieczne jest leczenie operacyjne? Przeczytaj w Ann!

Rwa kulszowa a nerw kulszowy

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z nerwem kulszowym, czyli największym nerwem obwodowym, który posiadamy w naszym ciele. Biegnie on od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przez pośladki, tylną część ud, aż do stóp. Objawy rwy kulszowej są skutkiem ucisku wspomnianego nerwu lub jego korzeni – stąd potoczna nazwa dolegliwości „korzonki”.  

Starszy mężczyzna ma atak rwy kulszowej, odczuwa ból.
Głównym objawem rwy kulszowej jest nagły, ostry ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa/fot. Prostock-studio/shutterstock.com

Objawy rwy kulszowej – ból i zaburzenia czucia

Charakterystycznym symptomem dolegliwości jest ostry ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który może promieniować do kończyn dolnych, nawet do palców stóp. Ból doprowadza do problemów z przemieszczaniem się i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może nasilać się nawet podczas kichania czy kaszlu. Do innych objawów rwy kulszowej należą także zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej. Warto wiedzieć, że zapowiedzią rwy kulszowej często jest ból krzyża, czyli dolnego odcinka kręgosłupa.



Rwa kulszowa – przyczyny

Przyczynami rwy kulszowej mogą być m.in. dyskopatia (przepuklina kręgosłupa lędźwiowego), zwyrodnienie kręgosłupa, przesunięcie krążka międzykręgowego. Na dolegliwość narażone są osoby zmagające się z otyłością czy nadwagą. Kolejnym powodem dolegliwości jest nadmierne obciążenie np. u kobiet w ciąży czy u osób pracujących fizycznie. Do rwy kulszowej może też doprowadzić nieodpowiednia dieta – uboga w wapń, soli mineralne i witaminy. Na czym polega leczenie rwy kulszowej?

Kiedy do lekarza?

Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują po 1-2 dniach i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Przeprowadzi on dokładną diagnostykę, a także przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

W przypadku rwy kulszowej często zaleca się również fizjoterapię. Specjalista indywidualnie dobierze odpowiednie ćwiczenia, które później będzie można wykonywać również w domu. Domowym sposobem na złagodzenie bólu są zimne okłady np. z kostek lodu zawiniętych w ręcznik.

Kobieta w ciąży ma atak rwy kulszowej.
Na rwę kulszową narażone są m.in. kobiety w ciąży/fot. Ruslan Galiullin/shutterstock.com

Rwa kulszowa a leczenie operacyjne

Rwa kulszowa powinna ustąpić po kilku tygodniach, jednak jeśli tak się nie dzieje, a leczenie i fizjoterapia nie przynoszą żadnych efektów, wtedy możliwa jest operacja. Najczęściej wtedy, kiedy przyczyną dolegliwości jest przepuklina czy rozległe uszkodzenia nerwów. Należy jednak zaznaczyć, że decyzję o operacji chirurgicznej zawsze podejmuje lekarz, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.  

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *